USD 39.40 39.72
  • USD 39.40 39.72
  • EUR 39.60 40.00
  • PLN 9.75 9.88

Україну затягують у скандал у США, щоб врятувати сина Трампа. Думка

13 Липня 2017 17:39
У США почали розкручувати історію про те, як Україна намагалася допомогти Клінтон виграти вибори, нашкодивши Трампу. Проте, чому ця тема вилізла саме зараз, пише аналітик Дмитро Гомон на сайті «Еспресо».

На фоні скандалу з сином Трампа його прибічники взялися за історію про те, як український уряд нібито допоміг його головному конкуренту. На світ божий витягли статтю, опубліковану виданням Politico півроку тому під заголовком «Спроби України саботувати Трампа нашкодили їй самій».

Нагадаємо, перший син президента США Дональд Трамп-молодший 11 липня оприлюднив електронні листи, які він відправив, щоб організувати зустріч з адвокатом, яка була пов'язана із Кремлем. Адвокат переконував, що має інформацію, яка б могла нашкодити тодішньому кандидату від демократів Гілларі Клінтон.

У січні 2017 року розслідування журналістів Кеннета Фогеля та Девіда Стерна не набуло значного розголосу. Тепер воно заграло новими фарбами через історію з електронними листами Трампа-молодшого та його зустріч з російським адвокатом Наталією Весельницькою.

Він, за власними словами, намагаючись бути «прозорим», опублікував своє електронне листування. Але цим нашкодив ще більше. Якщо раніше потрібно було довести, що оточення Трампа шукало допомоги в російського уряду, аби нашкодити Клінтон, то тепер це не потрібно. Докази є і надав їх власноручно Дональд Трамп-молодший.

Тож республіканці, оточення Трампа і дружньо налаштовані до нього ЗМІ шукають шляхи для протидії новому скандалу. І тут нагодилася вже підзабута історія про Україну, додає Дмитро Гомон.
Трамп та Клінтон після дебатів

«Якщо ви шукаєте приклад кампанії, скоординованої з іншою країною чи закордонним джерелом, погляньте на DNC (Національний комітет Демократичної партії. - Авт.), який справді координував опозиційне розслідування з посольством України», - заявила 10 липня на брифінгу заступниця речника Білого Дому Сара Хакабі Сандерс.

Того ж дня консервативне видання The Daily Caller написало, що історія про зустріч Трампа-молодшого з російським адвокатом «тьмяніє» на фоні того, як союзники Клінтон координували свої дії з представниками українського уряду. Далі воно коротко переповіло вже згадане січневе розслідування Politico.

У коментарі для CNN помічник Трампа в Білому Домі Себастіан Ґорка заявив, що DNC «посилав своїх людей до українського посольства, щоб координувати атаки проти нашого кандидата».

11 липня Сара Сандерс повторила тезу про «змову демократів та українського уряду», коли її спитали про російське втручання і Трампа-молодшого. Тієї ж середи ця тема пролунала на слуханнях в Сенаті, де опитували кандидата на пост директора ФБР Крістофера Рея.

Питання озвучив сенатор Ліндсі Ґрехем. Це доволі несподівано, оскільки він разом із Джоном Маккейном вважається «яструбом», що вороже налаштований до Росії та дружньо - до України.

Ґрехем зачитав уривки зі статті Politico. Про те, як американка українського походження Александра Чалупа, яка консультувала DNC, зустрічалась із високопосадовцями посольства України, намагаючись здобути інформацію про компрометуючі зв'язки Пола Манафорта з проросійськими політиками та Росією. Манафорт на той час очолював передвиборчий штаб Трампа.

«Вам відомо про ці звинувачення?» - запитав Ґрехем у Рея. Претендент на посаду очільника ФБР відповів, що ні, але додав, що «для України було б неправильно втручатись у наші вибори». На питання про те, чи займеться він розслідуванням цих звинувачень, він відповів: «Я буду радий зайнятися цим».

Про що ж писали в Politico

Стаття, про яку зараз згадали, дуже розлога і зачіпає багато аспектів. Розслідування журналістів була зосереджено на одній особі - Александрі Чалупі, дочці українських емігрантів, яка підтримує тісні зв'язки з українською діаспорою.

Вона з 2004 року працювала на DNC. І хоча її завдання полягало в мобілізації етнічних меншин, ще у 2014 році під час роботи на іншого клієнта вона почала досліджувати діяльність колишнього політтехнолога Партії Регіонів Пола Манафорта.

Під час президентських перегонів, особливо, коли Трамп призначив Манафорта керівником свого передвиборчого штабу, у пошуках компромату вона звернулася до українського посольства.

У статті з посиланням на слова колишнього співробітника посольства Андрія Теліженка стверджується, що він отримав розпорядження від помічниці посла Оксани Шуляр надавати Чалупі необхідну допомогу.

Манафорт згодом був звільнений з посади керівника передвиборчого штабу Трампа через піднятий у ЗМІ скандал навколо «брудних грошей»», які він міг отримати від регіоналів.

Велика частина статті присвячена також звинуваченням на адресу Манафорта з боку народного депутата Сергія Лещенка. Влітку 2016 року останній дав прес-конференцію, яка набула великого розголосу. Там було озвучено, що згідно із записами в «амбарній книзі» регіоналів колишній політтехнолог Януковича міг отримати $12,7 млн нелегальних коштів.

Нещодавно НАБУ та САП опублікували спільну заяву про те, що наявність прізвища Манафорта у списках «чорної бухгалтерії» регіоналів не означає, що він дійсно отримав ці кошти, бо у графі отримувачів містяться підписи інших осіб.

«Розкрутили те, чого слідство не довело, і зробили це ще до того, як слідство почалося», - прокоментував цю історію в одному з телеінтерв'ю очільник САП Назар Холодницький.

Реакція посольства України та демократів

В офіційній заяві українського посольства, яку цитують телеканали CNN та Fox news, сказано, що спікера Білого Дому «неправильно поінформували щодо України та DNC».

«Посольство України у США, як заявлялось раніше, жодним чином не координувало із Демократичним національним комітетом жодних зусиль для проведення досліджень чи будь-яких дій направлених проти кандидатів на виборах Президента США або членів їх команд», - цитує заяву «Голос Америки».

Деякі політики могли обіймати чиюсь сторону, але український уряд цього не робив, запевняє посольство.

Про контакти з Александрою Чалупою в посольстві повідомили, що вона «прибула на зустріч до Посольства України у складі активістів української громади США з метою ініціювання та проведення низки промоційних та культурних заходів на тему України. У ході подальшої комунікації, ніхто із співробітників Посольства не здійснював жодних кроків по лінії згаданого опозиційного дослідження».

У коментарі посольства також нагадується, що стаття в Politico «містить цілу низку невірної інформації». Про це було сказано ще в січні, у листі посла Валерія Чалого, який так само опубліковали в Politico.

В інтерв'ю телеканалу CNN низка нинішніх та колишніх співробітників DNC спростували будь-яку співпрацю з українським урядом і посольством зокрема.

Проте неофіційно вони розповіли, що консультант, чия робота полягала в організації зустрічей з американцями українського походження, розповідала співробітникам DNC про бажання українських посадовців надати інформацію, яка б нашкодила передвиборчій кампанії Трампа та безпосередньо Манафорту.

Але від такої «послуги» у комітеті відмовились, наполягають співрозмовники телеканалу.

Чи нашкодить скандал Україні

Український посол в США Валерій Чалий на інавгурації Дональда Трампа

Опитані сайтом Еспресо аналітики вважають, що тема українського втручання виникла як контраргумент супротивникам Трампа і не нашкодить відносинам, які налагодились між адміністрацією Трампа й українською владою.

«Я не бачу загрози для тієї політики, яку проводять Сполучені Штати на українському напрямку», - зазначив аналітик Інституту світової політики Микола Бєлєсков.

За його словами, тема про можливість втручання України буде розкручуватися з внутрішньополітичних міркувань.

Він нагадав, що вже кілька місяців ми отримуємо лише позитивні сигнали з Вашингтону. «А коли буде схвалено оборонний бюджет, це буде ще кращим сигналом. Наскільки я розумію, стаття видатків на підсилення обороноздатності України протиріч не викликає», - зазначив аналітик.

Проте скандал може бути використаний адміністрацією Трампа задля тиску на українську владу, вважає старший науковий співробітник Інституту всесвітньої історії НАН України Максим Ялі. Наприклад, щодо виконання політичної частини мінських угод.

Уся ця історія, за його словами, це обриси нової стратегії республіканців. «Скандал (навколо сина Трампа. - Авт.) набув уже таких обертів, що республіканцям не лишається нічого іншого, аніж переключитися на контрстратегію - обидва кандидати мали підтримку іноземних урядів», - вважає Ялі.

Він зауважив також, що, на жаль, українські політики доволі топорно підтримували Клінтон та критикували Трампа. «Але поки не буде серйозних доказів з боку республіканців, великих негативних наслідків чекати не варто», - вважає аналітик.

Таким чином лишається констатувати, що Україна в цій історії стала заручницею внутрішньополітичних розборок у США. Але це не означає, що це різко змінить наші двосторонні відносини, особливо в контексті стримування російської загрози.
Знайшли помилку? Виділіть текст і натисніть


Підписуйтесь на наш Telegram-канал, аби першими дізнаватись найактуальніші новини Волині, України та світу


Коментарів: 3
Степан Показати IP 13 Липня 2017 17:46
Кердик мріям про ЄС. Україну почали "мочити".
бритва оккама Показати IP 13 Липня 2017 18:45
і правильно мочать...Порошенківські канали до виборів в штатах обсирали Трампа ну так хай тепер Порошенко вигрібає...
народ Показати IP 13 Липня 2017 22:39
Вэрховна Рада не в состоянии решить ни один вопрос населения Украины - так зачем они нужны вообще. Переизбрать и выбрать достойных людей,способных работать на благо народа !

Додати коментар:

УВАГА! Користувач www.volynnews.com має розуміти, що коментування на сайті створені аж ніяк не для політичного піару чи антипіару, зведення особистих рахунків, комерційної реклами, образ, безпідставних звинувачень та інших некоректних і негідних речей. Утім коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію.


Система Orphus