USD 40.80 41.30
  • USD 40.80 41.30
  • EUR 40.90 41.20
  • PLN 10.00 10.20

Сам-на-сам із власним сміттям: перспективи луцького сміттєзвалища

13 Червня 2016 12:39
Україна чверть століття мандрує екстенсивним шляхом, просто нагромаджуючи відходи на полігонах. Наприкінці 2014 року, за даними Мінекології, в Україні на звалищах накопичилося понад 11 мільярдів тонн сміття. А грибовицька трагедія лише нагадала про невирішену проблему сміття, у тому числі в Луцьку. Адже сортувальна лінія у селі Брище – це лише відтермінування дати, коли сміттєзвалище переповниться знову.

Хоча, як йдеться у матеріалі Мирослава Ватащука для IA ZIK, у відділі інформаційної роботи Луцької міськради завпевнили, що наразі на переробку вдається відправити до 70% відходів. Але нині на міському полігоні твердих побутових відходів у селі Брище весь комплекс разом із сміттєсортувальною лінією розрахований на 15 років.

Луцького сміттєзвалища вистачить лише на 15 років

Полігон твердих побутових відходів (ТПВ) у селі Брище поблизу Луцька відкрили у 1992 році. Останніми роками сюди вивозили до 600 тисяч тонн сміття. Тож не дивно, що з часом ресурс полігону став вичерпуватися. Спочатку проблему луцька влада вирішувала традиційно по-українськи: просто збільшуючи площу звалища. Таким чином, у 2000 році запустили другу чергу сміттєзвалища, а ще через одинадцять років – третю чергу.
У 2011 році питання постало руба: наявного ресурсу полігону мало вистачити тільки на чотири роки. Після цього лучани могли залишитися зі своїм сміттям сам-на-сам. Варіантів виходу з цього становища було два: переробка сміття та вже традиційний – будівництво нового полігону.
Тож у 2013 році для будівництва чергової черги сміттєзвалища виділили ще майже 9 гектарів землі. Зокрема, там викопали новий котлован. Наразі контролюючі органи претензій до експлуатації полігону не мають.
Лише минулого року на звалищі у Брищі запустили сміттєсортувальну лінію. Для цього луцька влада залучила приватний бізнес. Кошти, а це 1,3 мільйона гривень, виділило ТОВ «Група компаній екосорт». Пропускна спроможність лінії – 50 тисяч тонн. Тож нині полігон обслуговують спільно приватна фірма «Луцьк ЕКО», яка займається сортувальною лінією, та комунальне підприємство «Луцькспецкомунтранс». Прибутки ділять навпіл. Водночас рентабельність сортувальної лінії на підприємстві оцінювати не квапляться.
«Щодо прибутковості поки важко сказати. Буде видно за результатами роботи за І півріччя 2016 року», – йдеться у відповіді на запитання видання.
Тим часом, сортувальна лінія – це лише відтермінування дати, коли сміттєзвалище переповниться знову. Хоча у відділі інформаційної роботи Луцької міськради завпевнили, що наразі на переробку вдається відправити до 70% відходів. Але нині на міському полігоні твердих побутових відходів у селі Брище весь комплекс разом із сміттєсортувальною лінією розрахований на 15 років.

Протести селян

Тож через півтора десятиліття лучани можуть опинитися сам-на-сам із власним сміттям. Адже жителі села Брище, під вікнами в яких і розташований полігон, не в захваті від такого сусідства.

Ще за каденції попереднього міського голови Богдана Шиби вони перекривали в’їзд на звалище.
Мешканці села розповіли, що сміттєзвалище неправильно експлуатується, а жителям населеного пункту докучають бродячі собаки та птахи.

ЧИТАТИ ЩЕ: НА ВОЛИНІ ПЕРІОДИЧНО СПАЛАХУЮТЬ ПОЖЕЖІ НА МІСЬКОМУ СМІТТЄЗВАЛИЩІ

«Дітищем» сміттєзвалища стали і таргани, які поселялися у людських оселях. Вода, за результатами аналізів, що їх оприлюднили учасники мітингу, виявилася неприродною для вживання. А сміття з полігону забруднює ліс та пасовище. Додамо, що полігон експлуатується уже майже 30 років. Такими невтішними міркуваннями поділився із журналістами депутат селищної ради Олексій Матоштюк.
«Оце спека, сонечко пригріє і вітер несе ту мерзоту до нас. Вікна не відкриєш, діти хворіють», – обурювалася місцева бабуся. Не зникло невдоволення звалищем і через вісім років.

У квітні цього року селяни провели збори, протестуючи проти встановлення печі для спалювання сміття. За інформацією громадського активіста Олексія Чайки, це спричинить неконтрольовані викиди у повітря.
«Був на зборах селян в Брищі. Знову забули запитати думку громади і розмістили піч зі спалювання сміття. З ходу зрозуміло, що процес буде неконтрольований, і викиди у повітря тільки по документах передбачають тільки одного фенолу 34 кг в рік», – зазначив він на власній сторінці у «Фейсбук».

Японський досвід

Суттєво зменшити вичерпування ресурсу луцького полігону ТПВ можна за допомогою переробки сміття. Таким шляхом пішла, зокрема, Японія. Ця країна може бути взірцем поводження зі сміттям.

ІА «Україна комунальна» зазначає, що переробка відходів – одна з галузей, що найбільш динамічно розвиваються в сучасній Японії. Сприяння утилізації побутових відходів та рециклювання сировини оголошено одним із пріоритетів державного регулювання.

«В Японії дві третини сміття спалюється, частка рециклінгованих відходів потроху збільшується (зараз – близько 17%), а закопуваних знижується. Це близько 18%, що в два з гаком рази менше, ніж 25 років тому», – йдеться в публікації.

Обіцянка-цяцянка

От що не забувають волинські політики – це обіцяти. Обіцянкам збудувати сміттєпереробний завод поблизу Луцька – уже понад десятиріччя. Звісно, звести таке підприємство силами міського бюджету – нереально. Будівництво заводу може коштувати, за оцінками фахівців, до кількадесят мільйонів євро. Для порівняння: доходи спеціального фонду міського бюджету Луцька на 2016 рік становлять близько двох мільйонів євро.

Тож інвесторів, які от-от почнуть роботи, знаходили колишнє керівництво Луцька і Волині. Особливо старався екс-голова облради Анатолій Грицюк, в якого завод мали будувати то австрійці, то шведи, то кияни.

Не стала винятком і нинішня влада. Зокрема, в жовтні 2014 року волинський губернатор Володимир Гунчик зустрічався з представниками німецької компанії INSIL Deutschland UG, яка декларувала готовність збудувати на Волині сучасний сміттєпереробний завод, що працюватиме за найновішими європейськими технологіями, безпечними для здоров’я людей і навколишнього середовища. Екотехнопарк із сміття мав виробляти бензин, солярку, бітум, а також холод для холодильних установок та теплоенергію.

Про ще одного інвестора, який «зірвався з гачка», у 2011 році розповідав луцький мер Микола Романюк. Зі слів міського голови, інвестор ставив вимогу різкого підвищення тарифу на вивезення сміття.

Нинішні тарифи в облцентрі Волині, за даними підприємства «Луцькспецкомунтранс», окупні, але – неприбуткові. Востаннє виконком Луцької міськради коригував тарифи у квітні торік. Зараз за вивезення 1 кубометра ТВП (в тому числі з захороненням) лучани сплачують понад 41 гривню. Щоправда, комунальники заздалегідь попереджають, що незабаром тарифи можуть підвищитися.

«Але найближчим часом цього не уникнути, бо збільшується вартість паливно-мастильних матеріалів, запчастин, розмір заробітної плати, тощо», – йдеться у відповіді на запитання IA ZIK.

Гроші люблять порядок

Чому ж інвестори «зриваються з гачка»?

Відповіла на це запитання радник міністра екології та природних ресурсів Світлана Коломієць.

«Але коли (інвестори) розбираються в ситуації, в тому що твориться в країні, вони йдуть. І Європейський банк реконструкції і розвитку проводив дуже ґрунтовне дослідження, з результатами якого я ознайомилася. Результати такі: основний інвестиційний бар’єр – це відсутність державної стратегії поводження з відходами. В країні має бути стратегія, має бути адаптоване до європейських вимог законодавство. І за час моєї роботи в міністерстві ми почали це робити. Я сподіваюся, що наприкінці цього року буде стратегія за підтримки німецького агентства міжнародного розвитку, і за підтримки ЄБРР. А за депутатами буде справа цю стратегію підтримати», – цитує радника міністра ZAXID.NET.

Яскравим прикладом безладу, який діється в галузі поводження з ТВП, є сміттєпереробний завод у сусідньому Рівному. Інвестиція обсягом у 70 мільйонів гривень (за тодішнім курсом майже 9 мільйонів доларів) обернулася пшиком.

Тож зараз, після численних провалів з «майже готовими» інвесторами, у луцькій мерії на запитання щодо перспективи будівництва сміттєпереробного заводу відповідають дуже обережно: «Постійно ведуться перемовини, розглядаються різноманітні пропозиції. Однак, поки що, конкретних напрацювань нині ще немає. Але робота у цьому напрямку ведеться».

Робота ведеться, сміття нагромаджується, а час – спливає.
Знайшли помилку? Виділіть текст і натисніть


Підписуйтесь на наш Telegram-канал, аби першими дізнаватись найактуальніші новини Волині, України та світу


Коментарів: 2
банонім Показати IP 14 Червня 2016 07:07
аааа "ЛуцькЕко", це одна з тих фірм, де син Романюка заправляє? схожим чином Яник своїх синів пропихав, нє?
axabnrg Показати IP 23 Червня 2016 16:23
Сміття та поводження з твердими побутовими відходами – проблема багатьох населених пунктів. Вирішити питання можна тільки об'єднавши зусилля декількох громад. Як саме можна успішно реалізувати подібний проект за моделлю DESPRO можна дізнатися на їх сайті тут: http://despro.org.ua/detsentral%D1%96zovan%D1%96-poslugi/povodzhennya-z-pobutovimi-v-dkhodami/

Додати коментар:

УВАГА! Користувач www.volynnews.com має розуміти, що коментування на сайті створені аж ніяк не для політичного піару чи антипіару, зведення особистих рахунків, комерційної реклами, образ, безпідставних звинувачень та інших некоректних і негідних речей. Утім коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію.


Система Orphus