USD 38.80 40.07
  • USD 38.80 40.07
  • EUR 42.55 42.89
  • PLN 8.90 9.07

Газ подешевшав на третину, а тарифи – підвищилися. В чому причина?

27 Січня 2016 14:01
Ціна імпортного газу за рік знизилася на третину, а тарифи на газ уряд досі не переглянув.

У квітні 2015-го газ для населення здорожчав на 280%. Обгрунтовуючи нові високі тарифи, уряд стверджував, що блакитного палива власного видобутку не вистачає, тому потрібно закуповувати дорогий імпортний. Але якщо навесні минулого року за російський газ ми платили по 315 доларів за тисячу кубів, то у бюджет на цей рік Кабмін заклав ціну імпортованого палива на рівні 225 доларів. Тобто за рік газ, що ми закуповуємо за кордоном, подешевшав майже на третину. А фактична закупівельна ціна, як зізнались урядовці, – менша ніж 200 доларів, - розповідає Максим Гольдарб, директор громадської організації «Публічний аудит» в інтерв'ю для газети «Експрес».

– Зважаючи на таке падіння цін, тарифи на газ для населення теж мали б бути оперативно переглянуті – у бік зменшення. Тоді чому цього не відбувається?

– Справді, вартість імпортного газу у 2015 році істотно зменшилася, на кінець року вона наближалася до 220 доларів за тисячу кубів, що мало би знайти своє відображення у тарифі для населення, – розповідає Максим Гольдарб. – Але, на жаль, коригування ціни у бік зменшення уряд та НКРЕКП запланували наприкінці опалювального сезону, тобто у квітні.

– Скільки газу ми видобуваємо та скільки потрібно для потреб населення?

– Точну цифру споживання назвати неможливо, оскільки в Україні досі немає стовідсоткового обліку споживання газу та теплової енергії. Але, згідно з нашими підрахунками, при забезпеченні обліку газу та тепла цей показник може бути наближений до 17 мільярдів метрів кубічних (включаючи потреби на централізоване опалення).

За офіційними даними уряду (розпорядження КМУ N 410-р від 15.04.15), населення споживає 20,8 мільярда метрів кубічних газу, з яких 14 мільярдів метрів кубічних споживає безпосередньо населення і ще 6,8 мільярда метрів кубічних потрібно на централізоване опалення та гарячу воду.

При цьому видобувається в Україні, згідно з тим же розпорядженням КМУ, 19,5 млрд. м3 газу. Тобто, на всі потреби населення необхідно 20,8 млрд м3 газу. Фактично є 19,5 млрд. м3 газу власного видобутку, за офіційними даними не вистачає трохи більше як 1 млрд. м3.

Але є нюанс, який також можна побачити в тому ж таки розпорядженні КМУ. З 19,5 млрд. м3 газу видобутого в Україні, населенню в 2015 році надано тільки 10,6 млрд. м3, решта газу віддається так званим інвесторам або олігархам за договорами про спільну діяльність. Також частина газу йде на технологічні витрати і втрати, реального обсягу яких не знає навіть уряд, який минулого року мав замовити проведення відповідного аудиту.

Яка ціна газу власного видобутку? Народні депутати стверджують, що цей газ коштує від від 684 гривень до 1590 гривень/тисячу кубометрів.

– Виходячи із вартості газу власного видобутку та ціни імпортованого (у середньому 5000 гривень за тисячу кубів), газ для населення має коштувати не більше як 3500 - 3750 гривень за тисячу кубометрів з урахуванням витрат на видобуток, транспортування і податків. Це справедлива ціна, враховуючи, що Україна має власний газ.

– Складається враження, що уряду невигідно знижувати ціни на газ для населення. Чому?

– Саме так. Адже кожне третє домогосподарство, за словами прем'єр-міністра, сьогодні має субсидію. 85 - 90% субсидійних коштів споживача йде безпосередньо з бюджету на рахунки надавачів послуг. Особливо великі суми через підвищення тарифів переказують газовим господарствам, за якими, як відомо, стоять олігархи. Тобто субсидія - не що інше як перекачування грошей в їхні кишені. Адже субсидії живими грошима населення не отримує, кошти йдуть з державного бюджету на рахунки постачальників.

– А звідки гроші на субсидії з'являються у бюджеті?

– Тариф на газ для населення обтяжений рентою, за рахунок якої формуються кошти на виплату субсидій. У результаті ми маємо необгрунтовано завищений тариф на газ, з якого випливає тариф на тепло і гарячу воду. Частина населення, яка ще не зовсім зубожіла і не має права на субсидії, оплачує комунальні послуги за завищеними тарифами, за рахунок чого уряд виплачує субсидії зубожілій частині населення. Крім того, населення масово не використовує призначені за субсидією куби. Тобто, гроші навіть за ці невикористані куби все одне йдуть надавачам послуг.

Враховуючи прогресуючу динаміку оформлення субсидій, якою так пишається пан Яценюк, можна констатувати, що кількість жебраків в нас зростає величезними темпами. Адже уряд запланував на 2016 рік понад 40 млрд. грн. на субсидії проти 24 млрд. у 2015 році. У результаті такої політики та невелика частина населення, яка ще здатна оплачувати завищені тарифи, поступово перейде в категорію жебраків і поповнить чергу за субсидіями.

Уряд обрав таку політику не тому, що так краще, а тому що так простіше. Не потрібно забирати газ в олігархів, не потрібно руйнувати напрацьовані корупційні схеми у сфері ЖКГ, не потрібно шукати ресурси для допомоги малозабезпеченим, а також - розвивати і нарощувати власний видобуток газу, адже можна газ імпортувати. І останнє. Навіщо проводити справжні реформи, якщо можна просто підвищити в сім разів тариф і перекласти всі проблеми на населення, а потім по-панськи роздавати субсидії, які зібрали з того ж населення?! Ось така європейська реформа Яценюка.
Знайшли помилку? Виділіть текст і натисніть


Підписуйтесь на наш Telegram-канал, аби першими дізнаватись найактуальніші новини Волині, України та світу


Коментарів: 15
Анонім Показати IP 27 Січня 2016 14:05
зробіть тим хто НЕМАЄ СУПСИДІЙ ГАЗ ПО 1.50 КУБ ..І ВСЕ
лучанка Показати IP 27 Січня 2016 14:26
Такі методи за якими зараз поголовно надають субсидії-це злочин. Їх одержують багаті і забезпечені люди. Тому,що вони офіційно не працюють, заробляють гроші за кордоном, а також підприємці.А простий люд, де в сімї з 4 осіб три працює і вже субсидія не виходить при зарплаті 2000 тисячі. Ось вам і надання субсидій.А колись за хату,яка осталась в Маневичах від покійної мами,коли я її приватизувала,мені зняли субсидію.Це друге житло, це можна до такого дуру додуматися. Квартира чоловіка, живмо в Луцьку,а де подіти спадщину батьківську,значить спалити. А зараз на тобі не працюй, так і роблять більшість чоловіків, а субсидію мають.А за села взагалі дцурдом.Мають по 20 га поля,50 кабанів і птиці,трактори,машини і субсидія тисячі.Ви що там усі з розуму посходили таку дурню творити.
Заробляй на свинях до лучанка Показати IP 27 Січня 2016 15:26
Їдь в село.
клоуни до Заробляй на свинях Показати IP 27 Січня 2016 16:40
сміх, яка біда. їдь у село, поля там хватає заведи 51 свиню, працюй на полі і буде субсидія. з лучанки в маневичанки.
інга до лучанка Показати IP 27 Січня 2016 15:34
То ви собі в батьківській хаті заведіть господарство. Обробляйте город - не гектарами , хоча б 6 соток. Заведіть свиню, хоч одну, курей - хоч зо 5. Трактора купіть (або наймайте) і попрацюйте на тому лані - то певно тоді не кричатимите, що селяни розкошують. Бо фізична праця - то не в кабінеті бумаги перекидати і чай попивати, і не в бутіку ляси точити. І до вашого відома - нема там скажених субсидій, моі батьки ледь топлять - щоб хата не сиріла і не замерзнути. Бо працюють офіційно в держ стуктурах по 2000 грн. приходять з роьоти - і на город 30 соток. І кури є і кролики. Але часу, щоб в телевізорі зад відсиджувати нема, і грошей лопатами не гребуть. І спати в 11-12 ночі лягають, в 6-30 встають. Бо треба ще ту всю тварь годувати. Прицьому згідна з вами - субсидія то х..рня. Треба всім тариф нормальний просто зробити. Бо іі не тільки багатіі, а ще йкуча ледарів мають.
інга до лучанка Показати IP 27 Січня 2016 15:40
А інша родичка - в Луцьку живе. 2-х кімнатна квартира. Пенсія мінімальна. Працювала продавцем на ринку - останні років 15 неофіційно. Син останні 15 років на заробітки закордон іздить Неофіційно ясне діло. І комунальний платіж в них 50 грн. ТО ЦЕ АДЕКВАТНА КРАЇНА??????? В нас за двушку 1200 грн. в них 50 грн. І за скількох таких пільговиків я доплачую!!!!!!
А ндрій до лучанка Показати IP 27 Січня 2016 16:34
Шановна пані, маневичська Лучанка,заздрість є великим гріхом.Судячи з того,що маєте спадок по нерухомості в Маневичах,напевно є й земельний пай?Чому б Вам,коли Ви так заздрите жителям села,не переїхати в "райські" місця де можна тримати по 50 кабанів,птицю,трактори і машини?Ви вже вибачайте мені,але коли людина в такий спосіб коментує,то створюється враження,що вона думає не головою,а тим місцем де спина міняє свою благородну назву...
Коля Показати IP 27 Січня 2016 14:40
Отак дурять народ
55 Показати IP 27 Січня 2016 14:51
Виправте назву - "газ подешевшав втричі". Третина і тричі - не одне і те ж:)
ВН до 55 Показати IP 27 Січня 2016 15:52
дякуємо за уважність
Анонім Показати IP 27 Січня 2016 15:36
на субсидіях яйценюки і К відмивають з бюджету бабло
Анонім Показати IP 27 Січня 2016 15:44
вкрай соціально несправедлива та корупційна схема надання субсидій. департаменти так званого соціального захисту малюють що хочуть і кому хочуть, а діяльність їх покрита туманом
Анонім Показати IP 27 Січня 2016 18:31
От ще. За сміття ми платимо від кількості людей прописаних. А газ дають 200 кубів на домогосподарство. От нас живе в будинку семеро. І маємо пільгових 200 кубів. А поряд мати і дочка розділилися і мають на хату 400 кубів. Це як.? Давайте і за сміття подвірно платити, а не подушно.
111 Показати IP 27 Січня 2016 18:57
не субсидії портібно надавати, а виплачувати людям нормальну зарплату, з якої людина сплатить повну ринкову вартість комунальних послуг, і в неї залишаться кошти на достейне життя.
Анонім Показати IP 27 Січня 2016 19:13
Та Яценюку і Ко на Ваші плакання начхати, наплювати і розтерти. Самі їх обрали - сидіть і мовчіть. Був газ по 0,72 грв. - погано було. Тепер, ну ви в курсі.....знаєте як грітись.

Додати коментар:

УВАГА! Користувач www.volynnews.com має розуміти, що коментування на сайті створені аж ніяк не для політичного піару чи антипіару, зведення особистих рахунків, комерційної реклами, образ, безпідставних звинувачень та інших некоректних і негідних речей. Утім коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію.


Система Orphus