USD 39.75 40.05
  • USD 39.75 40.05
  • EUR 39.85 40.30
  • PLN 9.75 9.96

Фільм польського режисера «Волинь»: кому вигідно сварити українців і поляків

12 Червня 2016 19:00
За останні роки у Польщі відзняли кілька важливих стрічок. Одна із таких – картина польського режисера Войцеха Смажовського «Волинь». Фільм торкається важких аспектів українсько-польських стосунків. Однак у стрічці Смажовський показує трохи викривлену трагедію польського населення Волині. Вочевидь це зроблено із різних політичних мотивів. Хто найбільше виграє від такого висвітлення подій, у якому для українців немає інших ролей, окрім винуватців польських бід, кому вигідно сварити українців і поляків та чи присутнє політичне лобіювання у фільмі – у розмові з першим заступником голови Українського інституту національної пам’яті Аліною Шпак. Про це йдеться у матеріалі щотижневика Волинські Новини від 9 червня (№19).

– Що ви думаєте про фільм польського режисера Войцеха Смажовського «Волинь»?

– Я його не бачила, як і більшість українців. Але мала нагоду подивитися сценарій, коли стрічку ще тільки готували. На жаль, фільм дуже стереотипний, однобокий. Він повторює надто багато міфів навколо цього періоду в історії українсько-польських взаємин. Однозначно, що вихід фільму не сприятиме покращенню стосунків між двома народами. Тому вихід стрічки викликає неабияке занепокоєння.



– Кому вигідно сварити українців і поляків?

– Очевидно, що вигідно сварити поляків та українців нашому іншому сусіду – Росії. Вона обов’язково скористається цим фільмом. Події, які відбуваються навколо питань українсько-польської історії 1930-1940-х років, і те, що відбувається зараз, є яскравим прикладом того, що це все підсилюється ззовні. Росія й надалі підливає олії у вогонь. Яскравим прикладом є те, як відзначали ці події у 2003 та 2013 роках. Шквал негативних емоцій та проблем у 2013 році був у рази більший, ніж у 2003-му. Хоча за логікою, усе мало відбуватися навпаки. Адже час минає, а свідки цих подій відходять в інші світи. Ситуація мала би бути спокійнішою, адже вже й молодь зовсім інакше сприймає ці питання. Але у 2013 році ми були свідками того, що ситуація дійшла до скандальних масштабів. Відомо, що є різні організації, які фінансують із Росії, аби відстоювати свої позиції. Проблема у тому, що Україна з Польщею свариться, а користається з цього Росія. Не можна такого допускати. Це дуже безвідповідально.

– Що треба зробити, аби запобігти цьому?

– На думку Інституту, цими питаннями мають турбуватися історики, а не політики. Про це ми, зокрема, й турбуємося. На останній зустрічі президентів Порошенка та Дуди прозвучала спільна думка: «Історія має бути віддана на відкуп історикам». Нині українсько-польські стосунки – це питання політики. Допоки політики будуть спекулювати такими історичними питаннями, доти ми матимемо цю проблему. Вважаю, що це питання мають повноцінно дослідити історики.

– Що для цього зробив Інститут?

– З ініціативи Українського інституту націо­нальної пам’яті було утворено робочу групу разом із Польським інститутом національної пам’яті. До її складу увійшли історики двох країн. Вони зустрічалися уже кілька разів і напрацювали план роботи. В Україні зараз змінилося законодавство щодо доступу до архівів, тому на ці важкі питання історики можуть пролити світло. Бо нині є документи, доступу до яких не мали ні польські, ні українські дослідники минулого. Зараз вони уже є у вільному доступі. Це дозволить побачити українсько-польські стосунки з іншого ракурсу. Виважена та спокійна робота науковців двох країн із дослідження і встановлення жертв матиме значно більше користі, ніж спекулювання цими політичними питаннями.



Довідково:

«Волинь» польського режисера Войцеха Смажовського – перший фільм в історії польського кіно, що стосується трагічних подій на Волині 1943-1944 років. У кінопрокат стрічка має вийти восени 2016 року. Трейлер польського фільму про Волинську трагедію уже з’явився в інтернеті. Серед українців він спровокував шквал емоцій. Зокрема, українські інтелектуали побоюються, що кіно зруйнує результати важкої праці на шляху до примирення двох народів. Українські історики називають стрічку надто брутальною і вважають, що вона може викликати антиукраїнську хвилю в Польщі.

Лілія БОНДАР

Луцьк-Київ
Знайшли помилку? Виділіть текст і натисніть


Підписуйтесь на наш Telegram-канал, аби першими дізнаватись найактуальніші новини Волині, України та світу


Коментарів: 36
Aleks Показати IP 12 Червня 2016 19:12
Bитяг з відповіді на запит Антифашистського комітету України до СБУ України (№24/1-3044 від 27 листопада 2008 р.): “Як вбачається із архівних документів НКВД-МГБ-КГБ-УРСР, за 1944-1953 роки, тобто до моменту повної ліквідації націоналістичного підпілля і його озброєних формувань, учасниками ОУН-УПА в західних областях України здійснено: терористичних актів 4907 диверсійних 195 нападів та роззброєнь груп охорони громадського порядку 457 нападів та підпалів колгоспів, радгоспів, МТС 325 нападів на сільради і клуби 320 озброєних пограбувань 359 інших відповідних проявів 1126 В результаті цих акцій було вбито або забрано в ліс бойовиками ОУН-УПА 2662 працівника радянсько-партійного автиву, 582 голови сільських Рад, 262 голови колгоспів, 446 колгоспників, 829 працівників держбезпеки, 473 працівники міліції, 1525 бійців груп охорони громадського порядку, 187 військовослужбовців, 933 службовців, 12839 інших громадян. Всього загинуло 22430 чоловік.” (Арх. спр. №372, т. 100, арк. 109-111).
нелучанин до Aleks Показати IP 13 Червня 2016 15:19
напиши ще, скільки загинуло від рук НКВД, скільки переодітих НКВДистів вбивали мирне населення під видом бійців ОУН-УПА. ТВОЇ ЦИФРИ ЗБІЛЬШАТЬСЯ НА ПАРУ ПОРЯДКІВ
управління освіти Показати IP 12 Червня 2016 19:27
Колгоспників теж забирали? Жаль... Жаль, що Плахотної в той час ще не існувало...
мабуть Показати IP 12 Червня 2016 19:28
ви ще розпитайте старих людей - вони розкажуть, хто є хто. Колись мало розповідали, бо боялись КДБ, а зараз - бояться націоналістів. Повністю правда не буде відома ніколи.
ще не зовсім свідоми Показати IP 12 Червня 2016 19:33
біля Любешова стоїть пам'ятник убитим бандерівцями двох дівчаток, 9 і 6 років, одну з них Агнешка звали.Ім'я іншої, на жаль,не пам'ятаю Вони були знищені "героями" упа просто за те, що були польки.
Dream до ще не зовсім свідоми Показати IP 12 Червня 2016 21:47
Де саме "біля Любешова"?
Вова до ще не зовсім свідоми Показати IP 12 Червня 2016 22:08
Цікаво а чи немає поряд памятника дітям знищеним Армією. крайовою? Чи на своїх як завжди забули?
Анонім до Вова Показати IP 13 Червня 2016 01:23
В 43 на волинi стояла армiя крайова?
Вова до Анонім Показати IP 13 Червня 2016 09:59
Воли́нська траге́дія (пол. Rzeź wołyńska, «Волинська різанина») — обопільні етнічні чистки українського і польського населення здійснені Українською Повстанською Армією та польською Армією Крайовою за участю польських батальйонів шуцманшафту (107, 202)[1], та радянських партизанів[2] у 1943 році під час Другої світової війни на Волині
Вова до Анонім Показати IP 13 Червня 2016 10:00
У традиційній польській історіографії тенденційно сприймається як етнічна чистка винятково польського населення; в українській — як «дія у відповідь» на звірства поляків щодо українських цивільних. Ця тема значно більше досліджена з боку польських істориків, які займаються цією проблемою від часу закінчення Другої світової війни.[6] Для праць польських істориків характерна тенденція перебільшувати польські жертви[7][8][9][10][11][12] за рахунок применшення українських жертв, зараховувати загиблих українців від рук поляків, як поляків, що загинули від рук українців[13] та включати до числа польських жертв інших людей частково навіть не польської національності, які загинули за зовсім інших обставин і які не мали стосунку до Волинської різанини[14]. Українські історики переважно почали досліджувати цю тему після проголошення Україною незалежності.
Вова до Анонім Показати IP 13 Червня 2016 10:01
Польська поліція брала участь у численних пацифікаційних акціях в українських селах,[48][49][50] про що свідчать багато спогадів із того періоду.[51] У каральних акціях найчастіше брав участь 202-ий шуцманшафтбатальйон.[52] За деякими даними, часто за кожне спалене повстанцями польське село польська поліція знищувала п'ять українських сіл.[53][54]
Вова до Анонім Показати IP 13 Червня 2016 10:03
Водночас, командування Армії Крайової Волинського округу, аби протидіяти УПА, почало створювати власні партизанські загони, а також направило офіцерів і рядових бійців кадрового складу АК організовувати в польських поселеннях бази самооборони. Упродовж 1942—1943 р. на території Волині постало кілька десятків таких баз. До найпотужніших з них належали бази в поселеннях Пшебраже (нині с. Гайове Ківерцівського р-ну), Гута Степанська і Стара Гута, Панська Долина, Засмики (нині у складі с. Грушівка Ковельського р-ну), Білин (нині село Володимир-Волинського району).[55][56] Почалися каральні акції. За спогадами учасників тих акцій, вони стосувалися поселень, близьких до знищених польських сіл, оскільки на їх населення падала підозра у співучасті.[57][58][59] Хоча в наказах польського Проводу підкреслювали, що каральні дії щодо цивільних неприпустимі, проте цих наказів не завжди дотримувалися. Про це свідчить, наприклад, донесення представника уряду у Волинському окрузі Казім'єжа Банаха, який ув одному зі своїх рапортів, надісланих до Варшави, звинувачував деякі партизанські відділи у сліпому застосуванні терору.[60][61] В січні 1944 р. Армія Крайова сформувала з польських партизанських загонів та колишньої польської поліції 27 волинську піхотну дивізію в кількості 6558 вояків для боротьби з УПА і Вермахтом.
нелучанин до ще не зовсім свідоми Показати IP 13 Червня 2016 15:22
ДОКАЗИ ТВОЇЙ БАЛАКАНИНІ Є ?
ще не зовсім свідоми Показати IP 12 Червня 2016 19:37
Волинська різня - геноцид.
Вова до ще не зовсім свідоми Показати IP 12 Червня 2016 22:09
Тролі вже й у нас сидять?
нелучанин до ще не зовсім свідоми Показати IP 13 Червня 2016 15:23
додай : українського народу поляками
Кому вигідно? Показати IP 12 Червня 2016 19:45
Читала і шукала одну-єдину фразу і таки її знайшла: "Очевидно, що вигідно сварити поляків та українців нашому іншому сусіду – Росії. " Блін! І тут Путін винен! А задати таке саме питання про стосунки з Росією, про всі ті роки, коли нав'язувалося, що в усьму винні росіяни, в усіх бідах українців! Про себе і у себе запитати не хочеться? І визнати свої трагічні помилки не хочется? І називати речі своїми іменами. І визнавати злочинцями не тільки НКВДістів, а тих, кого зараз зробили героями...Поляки бандерівцям як кістка у горлі , бо поляки називають конкретно винними у Волинській різні не НКВД і Росію ( якби було інакше, то поляки не приминули би куснути зайвий раз Росію), а бандерівців, котрих наша влада зараз героїзувала і це поляків дратує, бо вони не забувають своїх вбитих і не забудуть.
Вова до Кому вигідно? Показати IP 12 Червня 2016 22:13
Цікаво чого ж вам у Кремлі не сидиться? Поляки дивним чином забули і про 1939 і про часи кацапсько-комуняцької окупації? і раптом згадали про Волинь, а навіть якщо згадати що розказував дід - все далеко не так однозначно. Та й по великому рахунку цим дійсно повинні займатися історики - а кремлівським уйобкам все хочеться зіткноти лобами українців та поляків.
До Вови до Вова Показати IP 12 Червня 2016 22:46
Вова, я не Путін...Ви менше телевізор дивіться, може почнете поступово забувати , що не все у світі рухається по шляхам, що визначив російський президент. До чого тут Кремль, коли прості поляки протестують проти героїзації бандерівців. Ви мене не вірите, то почитайте польські сайти, Чи може у Польші теж через одного агенти Кремля?
Вова до До Вови Показати IP 13 Червня 2016 10:17
Цікаво а чому я не протестую проти героїзації командирів армії крайової? а керівників польських партизанських загонів що знищували українське населення? Яке діло полякам до наших героїв? Ми похоронили своїх вбитих, памятаємо і живемо далі. І телевізор я практично не дивлюсь, але якщо в суспільство постійно вривається те чим давно мали б займатися виключно історики, то це явно комусь потрібно. Чому вони не протестують проти героїзації командирів Червоної армії яка в Пощі чудеса творила починаючи з 1939? Чому не протестують проти РОА яке чудеса творило під час німецької окупації, і по чисельності і особового складу і кількості жертв була значно більша? Чому питання постійно повертається до Волині? Два місяці назад померла бабуся моєї одноклассниці в якої в шіснадцятирічному віці поляки вирізали всю сімю, батько, мати, два брати і молодша сестра, чи не хочуть ваші прості поляки поспілкуватися з таким людьми, хто ще живий? Чи розказати розповіді мого діда, як від поляків відбивались?
віктор до До Вови Показати IP 2 Серпня 2016 14:54
А нашо щось читати.Підрань ворону і кинь у зграю .Зразу будуть добивати свої ж ближні.
Віктор до віктор Показати IP 2 Серпня 2016 15:02
Дуже скоро литовці з турками претензії знайдуть .Он що їм та Роксолана наробила.
Анонім до Вова Показати IP 13 Червня 2016 01:31
Вова лiчи ваву в головi,и не ехай н**й в питер на заробiтки
Вова до Анонім Показати IP 13 Червня 2016 10:05
Чучело, писати навчись, а тоді лікарем прикидайся.
віктор до Кому вигідно? Показати IP 2 Серпня 2016 14:33
це вже 22 війна укр з рос а тобі все сліпить і сліпить
віктор до віктор Показати IP 2 Серпня 2016 14:47
а правельніше з русими бо росіяни це ті хто живе на роські і росі
Лучанка Показати IP 12 Червня 2016 21:17
Спитайте у тих хто ще живий-що робили поляки за. Бугом з українцями.не можно слухати без сліз..і як вели себе на волині,коли тут правило?не українці перші почали.вони такі самі наші,"брати"як і росіяни.кожен народ повинен захищатися,а поляки такі націоналісти що українці рядом не стоять.спитайте_як закривали церкви,як всіх ополячували.взнаете багато цікавого про любих друзів.але вам ,мабуть,всерівно. а наша земля від сяну та до бога.п потрібно знати.
Лучанці до Лучанка Показати IP 12 Червня 2016 21:38
Але поляки почали це робити у відповідь... Я це добре знаю, тому що моя мама як раз з українців Польщі і коли це все відбувалося там і коли розправлялися з поляками тут...Це гірка правда. Але згідна з Вами, що поляки не збиралися підтримувати розвиток українськой культури: не було шкіл, відносилися до українців зверхньо, як пани. Але, чомусь, про це не люблять зараз згадувати, бо зараз тільки росіяни гнобили українців...А поляки любі друзі, бо це зараз вигідно. Допоки ми не будемо поважати себе, як хоча б ті самі поляки, не будуть нас, українців, поважати у світі.
Вова до Лучанці Показати IP 13 Червня 2016 10:47
Ситуація на Волині 1942—1943 рр. була особливо напруженою через діяльність на її території багатьох загалом ворожих сил: німецької поліції, українських націоналістів, польських націоналістів, радянських партизанів та партизанських груп інших українських політичних формацій. Наприкінці 1942 року Провід ОУН(б) виступав проти масового розвитку партизанського руху, зокрема проти масштабних дій щодо польського населення. Про це є багато свідчень, зокрема звернення керівників ОУН(б) до своїх соратників восени 1942[18], інструкція провідника ОУН(б) на Волині Дмитра Клячківського (він же «Охрім» або «Клим Савур») 1942 року[19], рішення конференція ОУН на початку грудня 1942 p. у Львові[20]. З метою контролю за «дикою партизанкою» на Волинь було направлено пор. Василя Івахіва.[21] 15 лютого 1943 p. у селі Піддубцях Луцького повіту Івахів провів нараду Волинської ОУН, на якій було погоджено збільшити кількість партизанських відділів. Водночас Івахів наказував підвладним, аби ті не афішували своєї діяльності, зокрема заявивши: «Централя переконана у тому, що час для збройного виступу ще не настав».[22] Одним із найбільш спірних історичних питань цього періоду є етнічні чистки українського населення з боку поляків у Закерзонні (на Холмщині та Люблінщині). Суперечливість полягає у різному трактуванні часу цих подій — чи передували вони акціям на Волині, чи відбулися вже після їх початку.[17]
... Показати IP 12 Червня 2016 21:19
моя бабуся розповідала про ці події, бо пережила їх. все не так було, як викладають поляки. пам"ятаю, як кучма вибачався за ті події, тоді бабуся плакала та казала, Боже,що він робить...Нашу родину також було вирізано в Польщі. Єдина помилка України, що ніхто не опитав очевидців тих подій, нікого це не цікавило. от і пожинаємо плоди.
До ... до ... Показати IP 13 Червня 2016 11:51
ВАм бабуся розповідала, а мені моя мама. І потім я шукала інформацію на польських сайтах про мамине село. Саме цікаве те, що поляки чесно визнали, що Армія Крайова зруйнувала повністю село і скільки було вбито українців.Вони, поляки, про це РОЗПОВІДАЮТЬ!!! А наші ?
Вова до До ... Показати IP 13 Червня 2016 14:10
Як визнали? Якщо не помиляюсь ці події вони називають геноцидом польського народу а не взаємним етноцидом? так де ж чесність?
Анонім Показати IP 12 Червня 2016 21:21
Тепер точно подивлюсь фільм. Раніше мене ця тема не цікавила, але тепер, коли навколо неї стільки брехні, і мені небайдуже. І допоки украхнськи націоналісти будуть брехати, виправдовуючі катів, яких зробили своїми героями, ця тема буде хвилювати нові і нові покоління людей, бо ми не свині, нам не байдуже, що ж було насправді. Так що Аліні Шлапак довго доведеться чекати, поки "відійдуть у інші світи" ті люди, якис дррога істина.
шеф Показати IP 13 Червня 2016 09:48
мудрість полягає в тому щоб не чіпати те що приносить проблеми .маємо стільки термінових задач сьогодення що шукати собі пригоди в історіі злочинно.
нелучанин Показати IP 13 Червня 2016 15:36
для того, щоб розставити крапки над " і ", пояснюю. українські історичні землі за часів галицько-волинського князівства простягались на 30 км в глибину від теперішньої границі https://uk.wikipedia.org/wiki/Галицько-Волинське_князівство#.D0.9A.D0.BE.D1.80.D0.B4.D0.BE.D0.BD.D0.B8 поляки завоювали землі України практично до Києва. на завойованих землях гнобилось українське населення, це і стало причиною багатьох конфліктів, у тому числі на західній Волині. ЧИТАЙТЕ ІСТОРІЮ, А ПОТІМ БУДЕТЕ ВСІЛЯКУ ДУРНЮ ПИСАТИ