USD 39.75 40.10
  • USD 39.75 40.10
  • EUR 39.85 40.30
  • PLN 9.75 9.97

Нові правила плати за газ. Інфографіка

1 Квітня 2017 20:17
Українцям почали поступово деталізувати платежі за послуги газопостачання. Тепер сам газ і його розподіл – різні речі, за які і платитимемо окремо. Як ці нововведення змінять вигляд цифр у наших платіжках – у дослідженні журналістів сайту "24".

Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, прийняла рішення про затвердження за новою методологією тарифів на послуги розподілу природного газу для газорозподільних підприємств, розрахованих на основі приєднаної потужності.

НКРЕКП вважає, що таке рішення надає низку переваг для кінцевого споживача, зокрема:

- зменшення ціни на газ (товар) у результаті конкуренції на ринку постачання;

- рівномірне нарахування за послуги;

- прозорість формування платежів за газ як товар та послуг розподілу природного газу.

Зауважимо, що ідея ця не нова. Про відокремлення послуг газопостачання від самого газу як товару говорити почали ще у 2015 році, після прийняття закону "Про ринок природного газу" та набуття чинності постанов НКРЕ, які регулюють роботу газового ринку і дозволяють діяти новому закону. Тож нинішнє рішення — просто наступний крок на шляху приведення нашого ринку газу до європейських норм.

Що змінюється

Це "покращення" означає, що споживач тепер окремо оплачуватиме вартість самого газу і вартість його розподілу (незалежно від обсягу фактичного споживання).

Як роз'яснили експерти громадської організації "Публічний аудит", тариф на послуги розподілу природного газу розраховується з урахуванням загальної планової річної приєднаної потужності розподілу природного газу. Потужність ця визначена як максимально допустимий обсяг перетікання природного газу, виражений в одиницях енергії до одиниці часу, наданого замовнику відповідно до договору про надання послуг транспортування, розподілу, зберігання (закачування, відбору) газу. Це означає, що споживачу доведеться сплачувати за розподіл газу так, нібито газ спалюється 24 години на добу в максимально можливому обсязі.

Розмір оплати залежить від наявності та потужності газового лічильника: чим потужніший лічильник, тим більшою буде платіжка. Наприклад, при користуванні лічильником G1,6, який використовується для квартир із газовими плитами, незважаючи на незначний обсяг споживання газу на плиті (4–6 кубів на місяць), абонплата рахуватиметься, виходячи з максимальної місячної пропускної потужності – 1830 кубів (максимальна потужність лічильника G1,6 – 2,5 куба на годину * 24години * 30,5 дня (365/12)).


Але у НКРЕ наголошують: абонплата – це не додатковий платіж, а відокремлення вартості газу як товару від вартості розподілу і постачання. Остання просто забрана із загальної вартості, а отже сам газ таким чином трохи подешевшає.

Який буде тариф

Різний у різних регіонах, в залежності від обсягу витрат і кількості споживачів. Чим більше споживачів – тим дешевше. Тарифи розраховані індивідуально для кожного газорозподільного підприємства з урахуванням рівня рентабельності (в середньому 3,1 %).

Якщо комусь на газову плиту встановили лічильник G2,5, максимальна потужність якого 4 куби на годину, абонплата рахуватиметься, виходячи з максимальної місячної пропускної потужності в 2920 кубів.

Як уже порахували фахівці "Публічного аудиту", найнижчий тариф встановлено для ПАТ "Тернопільміськгаз" – 0,01108 грн за м3 на годину (без ПДВ), найбільш високий для ТОВ "Газпостачсервіс" – 0,07782 грн за м3 на годину (без ПДВ).

Також високі тарифи абонплати за газ "порадують" мешканців Закарпатської, Тернопільської областей та Тисменицького району Івано-Франківської області. А найменші цифри абонплати за мережі побачать у Тернополі, Києві, Дніпрі.

Які цифри побачимо в платіжках

Тут все залежатиме від кількох факторів: відсутності чи наявності лічильника, регіону проживання та об'єму споживання. У "Публічному аудиті" констатують: абонплата призведе до збільшення розміру платіжок за газ, особливо для населення з низьким обсягом споживання.

Зараз населення при споживанні 5 м3 газу на місяць (газова плита) в структурі тарифу на газ оплачує його транспортування в сумі 3,65 грн (0,73 грн / м3). Після нововведення, при споживанні 5 м3 газу на місяць із лічильником G1,6 населення заплатить близько 30 грн за сам газ та від 24,3 грн до 170,90 грн у місяць за його розподіл. При споживанні 5 м3 газу на місяць, але з лічильником G2,5, населення заплатить близько 30 грн за сам газ та від 38,82 до 272,68 грн у місяць за його розподіл. Причому рівень абонплати залежить не від фактично спожитого обсягу газу, а від потужності лічильника й тарифу газорозподільного підприємства.

Найбільш відчутно це вдарить по споживачах, що використовують незначні обсяги газу, користуючись газовими плитами. Для цієї категорії абонплата буде від 1,5 до 9 разів перевищувати вартість спожитого газу.

Але є і плюси – вартість самого газу трошечки знизиться і становитиме 6 гривень за кубометр (нинішня вартість газу – 6,9 грн/м3).

Тому ті, хто використовують газ для опалення приватного помешкання, навпаки, отримають навіть менші цифри у платіжці, ніж досі. Для приватного домоволодіння з лічильником, наприклад, у Сумській області: раніше за спожиті 300 кубометрів газу платили 2065 гривень. Тепер: 300*6 = 1800+100 = 1900.

Абонплата і субсидії

Ще один пунктик зі знаком мінус – абонплату за газ держава не субсидіюватиме. Тобто субсидія нараховуватиметься тільки на купівлю газу як товару. Абонплату ж доведеться платити власними силами щомісяця в повному обсязі.
Знайшли помилку? Виділіть текст і натисніть


Підписуйтесь на наш Telegram-канал, аби першими дізнаватись найактуальніші новини Волині, України та світу


Коментарів: 26
Василь М. Показати IP 1 Квітня 2017 20:31
Петро О., насувається буря гніву людей. Роби висновки поки ще не пізно. В нас доходи на грані виживання ..., не порівнюй зі своїми за 2016р. !!!!!!!!
дідо до Василь М. Показати IP 1 Квітня 2017 20:47
більше працюй, а не жебрай подачку від держави.
Анонім до дідо Показати IP 1 Квітня 2017 21:55
а не пішов би ти на .... ?
рятуйся хто може до дідо Показати IP 1 Квітня 2017 22:15
а ти скільки не працюй, будеш платити більше, а з жебрацтва не виповзешь - хто везе, на того й грузять
Учень ПТУ до дідо Показати IP 3 Квітня 2017 07:50
Ти лошара,- в нашій країні великі гроши заробити неможливо, можливо тільки вкрасти . Заробити можна тільки горба ті гіморой...
Надри- народне багат Показати IP 1 Квітня 2017 21:11
Напишіть прямим текстом:НАС ВСІХ ЗНОВУ ВЗУЛИ,а як було і як стало видно без вашої. арифметики
Анатоль_ Показати IP 1 Квітня 2017 21:22
Треба терпіти, брати мої! Стиснути зуби і терпіти! Ми ж українці!
Лучанин Показати IP 1 Квітня 2017 22:05
Ви що там уху їли чи що? Як ви сучі діти людям в вічі дивитись будите? Самі мільйони декларують, транши беруть, щодня по тв корупціонера за одне місце беруть, за інше витягують. А більша частина ненькі вже за межею. Ур*оди ви! І поки тяниться війна люди розуміють, що не час палити шини. Но я вам хочу сказати, рано чи пізно, з вас с** всіх народ спитає!
Активіст до Лучанин Показати IP 1 Квітня 2017 23:02
Слава Україні! Героям слава!
лана Показати IP 1 Квітня 2017 23:31
Піпец повний. Я в місяц по нинішньому тарифі платила 68грн в місяць, тепер буду По новому 60грн газ і 92 АБОНПЛАТИ - 152 грн. Майже втричі. Круто , круто нагиннає нас владонька до могили. Скоро абонплата на воду ,електрику і піші прогулянки..... ВСЕ ДЛЯ ЛЮДЕЙ. ЖИВЕМО ПО ГОВОМУ. ДИ.....ТИ.
Кастрюлька Показати IP 2 Квітня 2017 07:37
Дякуемо!
Кирило Показати IP 2 Квітня 2017 07:41
А не пішов би Гройсман уже у відставку. Владці декларують мільйони а з людей здирають останнє. Геть гнати цю владу яка людей зробила жебраками
Карина Показати IP 2 Квітня 2017 08:19
Гройсман подивись в дзеркало і піди геть! Брехуни самі купаються в грошах на людських сльозах, людям нічим розплатитись за комуналку ліки які дорогі і продукти . Гройсман піди геть з своїми Міністрами !
Дурдом Показати IP 2 Квітня 2017 08:44
Які в жо..у "європейські норми" з африканськими зарплатами ???? По-моєему пора вставати народ, просинайтесь
Споживач Показати IP 2 Квітня 2017 09:23
Без лічильників газу ми тільки до01.01.2018.Якщо вони не встановлять ,то не отримають ні плати,ні абонплати,бо Закон втрачає чинність(має буди виконаний до 01.01.2018р.,відповідно і Постанова №203).Всі ввійдемо в клінч.Що буде далі...
Василь Показати IP 2 Квітня 2017 09:37
А якого біса я маю платити за доставку 1825 кубометрів, якщо я в місяць споживаю 10 кубометрів? Виходить, якщо я куплю в інтернеті електрочайника, то за доставку заплачу як за фуру електрочайників?А якщо я взагалі два місяці у відрядженні буду, за що я платитиму?
Василю Показати IP 2 Квітня 2017 09:47
За підключення до газової мережі імені фірташа.Хоча на кожну дію завше є протидія.
Квартирант Показати IP 2 Квітня 2017 10:01
Який ЄС? У ЄС чим менше використовується ( економиш) тим менше платити...А в нас менше використовується більше платиш...А зарплати...Ціни як в ЄС, а коли зарплати як в ЄС будуть..
Гоша Показати IP 2 Квітня 2017 11:34
Я маю платити за спожитий газ, а не облгазам за абонплату.Облгаз- це злодюги фірташовські, які ламають голови ,якби надурити людей, їх давно пора розігнати....
Споживач Показати IP 2 Квітня 2017 13:36
Оплату за газ вони мали розділити за спожитий газ і приєднання до мережі(абонтлата).Але це не мало бути збільшення суми.А так як обсяги падають,то ці ушльопки придумали таку комбінацію і порахували по"своєму".Але якщо українці "дуряться",то чому не спробувати.
І ЩЕ Показати IP 2 Квітня 2017 13:58
Якщо змінилися умови оплати,то де мій новий договір з "Волиньгазом".Я його ще не бачив і не підписував.А це обовязкова умова.Немає договору-немає оплати.
Волиньгаз до І ЩЕ Показати IP 2 Квітня 2017 16:56
Те ж саме і з будинковими лічильниками без згоди абонентів, без договорів... вліпили на будинку ту шафу газову і люди платять за себе і за дядю...Це шахраї у яких закони не писані.
до влади Показати IP 2 Квітня 2017 15:13
Але ж і сволота
щвондєр Показати IP 3 Квітня 2017 13:20
Не платити. Тупо не платити. Нехай відрізують свої ср\ні труби.
Волиньгазу Показати IP 4 Квітня 2017 09:21
Будинкових лічильників немає,їх не існує в принципі.Є тільки ВОГ і і прилади обліку газу(лічильники) в помешканнях.
Корінний лучанин Показати IP 4 Квітня 2017 10:19
АБОНПЛАТА - ЦЕ ПОВНИЙ МАРАЗМ!!! Як можна привязувати потужність лічильника до абонплати? Лічильник , на те він лічиьник щоб фіксувати реальні витрати газу! Я більше не спалю газу ніж те що покаже лічиьник з певною потужністю!!!! По їхнім МАРАЗМАТИЧНИМ міркуванням , лічильник може сам по собі "жерти" газ!!!!? Оце український лохотрон! Світ такого не бачив ще.

Додати коментар:

УВАГА! Користувач www.volynnews.com має розуміти, що коментування на сайті створені аж ніяк не для політичного піару чи антипіару, зведення особистих рахунків, комерційної реклами, образ, безпідставних звинувачень та інших некоректних і негідних речей. Утім коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію.


Система Orphus