USD 26.20 26.40
  • USD 26.20 26.40
  • EUR 30.40 30.57
  • PLN 6.50 6.70

У Луцьку лагодять катер-буксир і планують облаштувати пасажирську пристань

Якщо судноплавство не потоплять місцеві бюрократи, то річковому флоту на Волині бути. Зараз уже ремонтують катер-буксир, і незабаром судно буде зареєстроване і отримає назву.

Планують налагодити не тільки вантажні перевезення Стиром, а й пасажирські. Розвитком річкового флоту зацікавився, зокрема, митрополит Луцький і Волинський Михаїл, який пропонує облаштувати пасажирську пристань у Луцьку на території Старого міста. Про це пише Максим Солоненко у своїй статті на «Голосі України», яку подаємо нижче.

Корабель на Стиру чиновники просто не помітили

Як часто місцеві, та й не тільки, бюрократи змушують дивуватися своєю байдужістю. Вона чимось схожа на ту, яку нещодавно спостерігав через вікно своєї квартири. Потужні крани навпроти піднімали вгору сяючий золотом купол дерев’яного храму, аби встановити його на верхів’я 20-метрового зрубу. Мій ніс аж прилип до скла: адже історичний момент. Тим часом більшість перехожих навіть не сповільнювали кроків: їм було байдуже і нецікаво.

Так часто чинять і наші держслужбовці. Здається, розірвись щось поруч, не повернуть голови.

Уже півроку тому через газету оприлюднив наміри молодого підприємця відновити річковий флот на Стиру. Чекав на миттєву реакцію перших керівників області, їхню готовність підставити своє плече під надзвичайно корисну для нашого краю справу. Та за нарадами і різними врочистостями у волинських високопосадовців немає часу на такі «дрібниці». І це при тому, що русло колись судноплавного Стиру заростає, замулюється, у ньому повно повалених дерев. У разі повені все це може призвести до підтоплення і самого Луцька, і десятків населених пунктів Волинської та Рівненської областей. Річковий флот, надія на відродження якого з’явилася, готовий взятися насамперед за розчистку русла, інакше кораблі по Стиру не зможуть ходити.

А тим часом, усупереч волі чиновників з ОДА, події на річковій пристані в Луцьку отримують розвиток. Як розповів під час останньої зустрічі (24 листопада) директор ТзОВ «Річковий порт «Луцьк» Олег Карбалай, справа з відновлення річкового флоту на Стиру поволі, але все ж таки рухається вперед. На катері-буксирі встановили корабельний двигун, відлагодили систему керування судном. Незабаром воно буде зареєстроване і отримає назву «Характерник».


Варто завести двигун, і цей потужний земснаряд почне поглиблювати русло ріки

Та найбільше молодий керівник радіє, що вдалося підібрати команду фахівців. Зокрема тепер у товаристві працюють досвідчені річкові капітани Петро Юсін та Володимир Будчик, за плечима у яких десятки років роботи на річковому флоті.

Разом із Олегом Карбалаєм піднімаємося трапом на катер. Це досить велике, як для Стиру, судно — завдовжки 17,5 метра і вагою майже 20 тонн. Потужний двигун дасть змогу йому тягнути за собою валки барж з кількома сотнями тонн вантажу. В машинному відділі пахне мастилами: корабель хоч сьогодні може вирушати в плавання. А ось кубрик ще не готовий. За його облаштування візьмуться самі капітани, аби зробити його на свій смак.

Олег Карбалай сподівається, що незабаром його «Характерник» підніме якір і вирушить у перше плавання Стиром


Пристанню зацікавився митрополит

За кілька десятків метрів від катера похитується на хвилях потужний земснаряд. Якби були дозволи, він би вже кілька місяців чистив і поглиблював русло. Незабаром тут з’явиться ще один плавзасіб — корчувач. Це самосплавна баржа з двома лебідками і стрілами крана з двох боків, якими можна корчувати і піднімати на три метри над рівнем води дерева вагою до десяти тонн. Стир вже кілька десятиліть не чистився.

— Плануємо незабаром доправити в Луцьк і пасажирський катер. У ньому буде приблизно 50 посадкових місць, — ділиться планами Олег Карбалай. — Є вже пропозиція від керівника Волинської єпархії УПЦ Київського патріархату митрополита Михаїла облаштувати в Луцьку, біля монастиря в старому місті, пасажирську пристань. Планується відкрити паломницький водний шлях до Боратина. У нас дуже проблемним місцем є селище Колки.

До Колків по Стиру є дуже багато затонулих дерев і штучних браконьєрських загат. Потрібно все це прибрати, щоб дати змогу суднам проходити тими мальовничими місцям аж до села Старий Чорторийськ, на пагорбах якого над рікою є дуже красивий храм. Річка там ширша, має багато розгалужень. Плануємо відновити наші туристичні водні шляхи.

— Що стосується вантажних перевезень, — продовжує Олег Карбалай, — то транспортуватимемо насамперед пісок та щебінь. У Старій Рафалівці ще залишився в доброму стані працюючий навантажувальний плавкран. Пасажирська пристань буде в Луцьку просто під мостом Бена. А вантажна — там, де вона завжди була, трохи нижче за течією. Нам багато допомагає Лук’ян Федчик, який свого часу очолював Прип’ятське регіональне представництво Держводінспекції України. Людина він знана, був командиром дизельного підводного човна.

Поділився Олег Карбалай ще однією оптимістичною новиною: питання відновлення судноплавства на Стиру передбачено обговорити на одній із найближчих сесій обласної ради. Аби отримати дозвіл на поглиблення русла, потрібно розробити проект проведення цих робіт. Та в товаристві не збираються відсиджуватись без діла. В межах Луцька воно проводитиме роботи з очистки русла Стиру від дерев і вже має на це дозвіл міської ради.

Без повноводного Стиру РАЄС не працюватиме

— Ідея відновлення судноплавства на річці Стир своєчасна і має два напрями, — розповідає начальник обласного управління водних ресурсів Ростислав Кравчук. — Перший — це відновлення водного режиму річки Стир.

Тому, що зараз вона має дуже багато перепон, повалених дерев, земляних перекатів, і це може стати серйозною перешкодою в пропуску повені, призвести до значних затоплень і підтоплень територій, розмиву берегів. Річку обов’язково потрібно почистити. Ще одна важлива деталь: нижче по течії розташована Рівненська атомна електростанція, яка теж потребує води. І саме надходження води почищеним і поглибленим руслом стане набагато швидшим.

Друге питання — це відновлення судноплавства. Перевезення важких і великогабаритних вантажів потрібно виконувати насамперед річковим флотом тому, що автошляхи від цього руйнуються і великі кошти потрібно витрачати на їх відновлення. До того ж водний транспорт найбільш екологічний. Отже, відновлення водного шляху — це наша перспектива. У будь-якому випадку річку потрібно доглядати. Для прикладу: русло річки Прип’ять настільки заросло, що по ньому сьогодні важко пройти навіть човнами. Раніше подібних проблем там не було. Пропозиції обласного управління водних ресурсів щодо відновлення водного режиму річки Стир найближчим часом будуть подані обласній держадміністрації для включення в стратегічний план розвитку області «Волинь-2020». Очікуємо, що на сесії обласної ради його затвердять.

Уже покидаючи пристань, знову із сумом зауважив: земснаряд як стояв у червні, так і стоїть на тому самому місці, а за ці п’ять місяців він міг би почистити не один кілометр русла Стиру. Коли ж то вдасться наших бюрократів-чиновників розворушити, щоб дали дозвіл на його роботу. Тим часом за якихось півкілометра вище за течією перетворюється на болото замулене русло ріки, яке колись розширили і планували зробити таким собі Луцьким морем.

Максим СОЛОНЕНКО

Фото автора.Знайшли помилку? Виділіть текст і натисніть


Підписуйтесь на наш Telegram-канал, аби першими дізнаватись найактуальніші новини Волині, України та світу

Реклама
Loading...
Коментарів: 21
Ааппп Показати IP 27 Грудня 2016 18:54
Норм ідея супер
Санчез Показати IP 27 Грудня 2016 19:04
Це все щоб пісок з нового кар'єра біля Рожища транспортувати...
Ріспект Показати IP 27 Грудня 2016 19:12
гарна ідея, успіхів у Ваших починаннях!
Ігор Показати IP 27 Грудня 2016 19:33
Якщо врахувати кількість води у стиру то далеко він не щасливе, в Рожищах під мостом по коліна води
Ахванасій Показати IP 27 Грудня 2016 19:50
Свєчних заводіків попам вже мало.
еколог Показати IP 27 Грудня 2016 21:58
Маячня сивої кобили. При нинішньому стані судноплавства потреб для функціонування будь-яких барж на Стиру немає. За винятком - с метою видобутку бурштину за допомогою плавзасобів, це вже не нове, на Любешівщині дядьки прямо з човнів помпами качають.
3446 до еколог Показати IP 28 Грудня 2016 11:46
ти думаєш що пишеш "еколог" ти далекий від екологіі' і бурштину
еколог до 3446 Показати IP 28 Грудня 2016 17:58
Зате ти, видно, дуже близький, раз в курсі справи. Часом, не Лапін?
жек Показати IP 27 Грудня 2016 23:50
то все для будівництва на ковельскій пісок і щебінь возити. вже літом писали про це
Лучанин Показати IP 28 Грудня 2016 00:01
Спускалися влітку по Стиру, байдарка ледь проходить, а 50 років тому в Луцьк добиралися не маршруткою, а на пароплаві. Маємо таку гарну річку і не бачимо її за бур'янами. Там не будуйте, бо хочемо і далі мати болото. Не відновлюйте судноплавство, бо це все через бурштин. В дивані дирку не просиділи?
Полісся рулить Показати IP 28 Грудня 2016 00:21
По течії до АЕС, три мости, які зробили місцеві жителі сел для сполученя, обїзд займає 25—40 км. Ps.вилами проколять...
Лучанка Показати IP 28 Грудня 2016 09:27
Михаїл насмішив
Небайдужий Показати IP 28 Грудня 2016 09:36
Люди добрі та хай возять пісок що завгодно аби стир почистили а пустять катер для прогулянок супер хоть раз пропливіть по стиру побачите як цікаво і мені байдуже хто це зробить
Патріот Показати IP 28 Грудня 2016 11:12
Води в Стиру буде достатньо. Останні два роки непоказові, бо маловодні по природним причинам. Особливо "за" будуть жителі з Рожищенського району, в яких будинки розвалюються через гуркіт і вібрацію пісковозів. А баржами тихенько привезуть до Луцька )))
лучанка до Патріот Показати IP 5 Січня 2017 13:44
коментар було видалено
я Показати IP 28 Грудня 2016 15:05
Ідея норм гарний катер для прогулянок не дуже для рибаків щоб ходити у нові місця.++ З сіл будуть частіше як маршруткою користуватись
Козяра Показати IP 5 Січня 2017 13:01
залишилося воду закачати в Стир
Виріс на річці Стир Показати IP 2 Лютого 2017 11:56
З 50-х років по 90-ті роки "тюлькін флот" перетворив річку Стир у канаву. Дно знівелювалось, пропали ями, розчистились дном барж, а також грейферами на понтонах, перекати. Не чекаючи кінця нерестового періоду, відразу після проходження повені, починалась навігація. Возили пісок для Луцька та інших прилеглих областей. На останній баржі, у якості тормозу, щоб баржу не кидало на береги, було привязане дерево або автомобільні скати. Вони повністю знищували водну рослинність та місця нересту. Це не видумка, це факт. Я особисто пропливав на останній баржі від Луцька до карєру піску у Валерянівці. Нарахували більше півсотні атак барж на береги та дно річки. Це був жах. Хто з цим не погоджується, той не знає проблеми судноплавства у районі Луцька. Заради того, щоб прибрати впавші дерева, запускати баржі з піском - це злочин. А як же Стир існував тисячі років і не пропав, коли не було катерів та барж? Коли підуть баржі, вже неможливо буде встановити, зто забруднює Стир, очисні споруди чи судноплавство. Підраховано,що транспортувати пісок проти течії до Луцька на протязі майже доби - економічно не вигідно.
Mикола Показати IP 2 Лютого 2017 11:56
все грошики
Zaz Показати IP 28 Лютого 2017 09:41
Все правильно норм.підтримую судноплавство
Zaz Показати IP 28 Лютого 2017 09:50
Люди що ви пишете дурниці. Хто про бурштин хто про забрудненя. Одні це все повалили інші розікрали. А нормпльні люди пробують це все відновити .в порівняні з вами несидять в неті і непробують брудом поливати .де вас стількі правильних набралось.. Половина з вас після себе прибрати неможе, як з пікніка чи з рибалки ідете..чи я можливо неправий????

Додати коментар:

УВАГА! Користувач www.volynnews.com має розуміти, що коментування на сайті створені аж ніяк не для політичного піару чи антипіару, зведення особистих рахунків, комерційної реклами, образ, безпідставних звинувачень та інших некоректних і негідних речей. Утім коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію.


Loading...
Система Orphus