USD 27.10 27.25
  • USD 27.10 27.25
  • EUR 30.65 30.82
  • PLN 6.60 6.68

У Луцьку погодили ідею будівництва каплиці на вулиці Лесі Українки

Архітектурна рада Луцької міської ради вирішила погодити будівництво каплиці на місці колишнього костелу тринітаріїв, де згодом була каплиця Іверської Божої Матері, спорудженої напередодні приїзду царя Олександра ІІІ в 1894 році.

Про це стало відомо під час засідання постійній комісії Луцької міської ради з питань міжнародного співробітництва, інформаційної політики, молоді, спорту та туризму 16 жовтня.

Так, на сторінці міського голови Миколи Романюка у мережі Фейсбук з’явилося змонтоване фото скверу на вулиці Лесі Українки, поруч з військовим госпіталем, де може бути споруджена капличка.
Як розповів головний художник міста, заступник начальника управління архітектури Ярослав Матвіїв, до міської ради звернулася єпархія УПЦ КП з проханням збудувати на тому місці каплицю.
«Ми це питання розглядали на архітектурній раді, яка ухвалила рішення : 1) погодити ідею будівництва каплиці; 2) провести археологічне дослідження і подальше проектування проводити на основі археологічного дослідження. Ми відправили це звернення владиці Михаїлу, щоб він організував археологічне дослідження цієї території», - поінформував він.

Натомість луцькі краєзнавці вкрай негативно оцінили таке будівництво. Члени експертної робочої групи з питань збереження і розвитку історичного середовища міста Луцька при постійній комісії Луцької міської ради з питань міжнародного співробітництва, інформаційної політики, молоді, спорту та туризму вважають це будівництво недоцільним.

«На місці, де планується будівництво, свого часу розташовувався комплекс монастиря отців-тринітаріїв. І нині костел архангела Михаїла й апостола Павла перебувають під охороною держави (Ох.№81-Н), хоч і використовуються військовим шпиталем.

Тринітарії, які займалися благородною справою – викупом полонених з полону, - прибули до Луцька у 1717 році. Використавши на той час уніатську церкву святого Михаїла, протягом 1718-1729 років вони збудували свій монастирський комплекс. Останній складався з головного корпусу та двох флігелів, що утворювали літеру «П». З четвертої сторони ці споруди замикалися костелом, який не зберігся. Монастир мав свій колегіум (школу). Відоме найдавніше збережене зображення Луцька – на іконі святого Ігнатія – також походить з цього монастиря. Монастир залишався діючим до 1849 року. У 1860-х роках його використовували як в’язницю для польських повстанців. Влітку 1869 році тринітарський костел розібрали, а монастир переробили у стилі класицизму. Того ж 1869 року його приміщення передали окружному суду.
Навесні 1894-го працівники суду власним коштом на місці зруйнованого костелу за 23 дні побудували каплицю Іверської Божої Матері - за проектом архітектора Г. Артинова, напередодні приїзду царя Олександра ІІІ, який мав привезти цю ікону. Проіснувала каплиця до 1961 року і була демонтована радянською владою.

Кілька років тому під час прокладання бруківки відкрилися фундаменти колишнього тринітарського костелу і, ймовірно, його підземний комплекс .

Будівництво нової церкви (а не «відновлення» каплички) на місці унікальної пам’ятки Луцька завдасть невідновлюваної шкоди архітектурній домінанті монастиря, самій пам’ятці і порушить «Європейську конвенцію про охорону археологічної спадщини», ратифіковану ВР України 10.12.2003 року.

Варто також зазначити, що, згідно з Генеральним планом розвитку Луцького історико-культурного заповідника, складеному Українським регіональним науково-реставраційним інститутом «Укрзахідпроектреставрація» у 2005-2006 роках (керівник – Роман Могитич), ця територія входить до Луцького заповідника.
У 1913 році у внутрішньому дворі будинку суду урочисто відкрили також пам’ятник «царю-миротворцю» Олександру ІІІ. Сподіваємося, що у нинішньої луцької влади не виникне бажання і його «відновити», - йдеться у зверненні краєзнавців.

Відтак, краєзнавці вважають, що сьогодні місто Луцьк має достатню кількість релігійних споруд, які задовольняють рівень релігійних та інших духовних благ лучан. А на вказаній ділянці варто зберегти сквер.
Крім того, варто забезпечити оглядовість пам’ятки національного значення - монастиря тринітаріїв і винести смітники з його охоронної зони. Натомість доцільніше було б, кажуть краєзнавці, відновити історичну, провести повномасштабні археологічні дослідження та реконструювати залишки костелу тринітарів і його підземної частини.


До слова, ці позиції члени експертної ради підписали публічно. З-поміж підписантів: Олег Виноградов, Лариса Годик-Понєдєльник, Олексій Златогорський, Олександр Котис, Ігор Левчук, Юрій Лініченко, Оксана Сущук.

Зрештою, цей висновок вирішили направити Луцькому міському голові, поки ще немає жодного проекту згаданої каплички.
Знайшли помилку? Виділіть текст і натисніть


Підписуйтесь на наш Telegram-канал, аби першими дізнаватись найактуальніші новини Волині, України та світу

Реклама
Loading...
Коментарів: 20
Вже дістало Показати IP 20 Жовтня 2015 18:24
Тих каплиць по місту вже як аптек і барів.....
Анонім до Вже дістало Показати IP 20 Жовтня 2015 19:12
Попробуй теперь опровергнуть слова В.И. Ульянова (Ленина): "Религия - это опиум для народа". Естественно, учти при этом то, что количество открываемых церквей пропорционально падению уровня жизни населения.
Анонім Показати IP 20 Жовтня 2015 18:31
Не забудьте построить возле этой церквушки и приют для бездомных. Ибо подписание официальным Киевом соглашения об ассоциации Украины и ЕС дало полякам возможность официально претендовать на свою собственность, находящуюся на территории Западной Украины. «Реституция Кресов» уверяет, что даже если украинские суды на данные запросы ответят отказом, то суды Страсбурга и США наверняка удовлетворят ходатайства поляков. По предварительным подсчётам организации, на западноукраинские земли могут претендовать около 100 000 граждан Польши. А вы, если мне память не отшибло, до 1939 года принадлежали Польше, т.е. это и вас касается.
123 до Анонім Показати IP 20 Жовтня 2015 19:15
Лапотник, ознакомся с процедурой реституции в, например, Эстонии. Когда трезвый.
Анонім до 123 Показати IP 20 Жовтня 2015 20:53
Извини, имеется огромная разница между Эстонией и Украиной, пардон вашей областью, в данном вопросе. В Эстонии реституция происходила между гражданами одной и той же страны (причем, в этом случае под реституцию подпадали единицы, проживающие на землях тех, кого репрессировали в сталинские времена), а в вашем случае - между гражданами различных стран, а количество подпадающих под реституцию весьма заметно.
303 Показати IP 20 Жовтня 2015 18:56
Людям треба парки а не каплицi!
Голос Показати IP 20 Жовтня 2015 19:52
Люди останні гроші віддають попам, недоідаючи, а вони будують то Храми, які майже пустують, то каплиці. Подивіться на ціни в Михаіла за похорон, вінчання, хрестини, панахиду і т. д. Будуйте душі людські, якщо вмієте і можете.
до краєзнавців Показати IP 20 Жовтня 2015 21:48
Напередодні 1894р. і 1890р. Дві великі різниці. “Краєзнавці” Розберіться з датами, Олександра ІІІ був в Луцьку 27 серпня 1890р. Ікона Іверської Божої Матері, Дзвони, 3000 рублів від імператора на ремонт церкви Чеснокрестного Братства, плюс міська гулянка в честь приїзду царя плюс ділянка залізниці з Ківерців до Луцька з залізничною станцією… для міста Всього за один приїзд імператора! “’Сподіваємося, що у нинішньої луцької влади не виникне бажання і його відновити”’ – якщо бути справедливим то пам’ятний знак Царю-Миротворцю поставив би крапку на цій сторінці історії міста.
Кріс Показати IP 21 Жовтня 2015 08:13
Катимся к полному мракобесию. Очередной поповский магазин магических услуг. Пол Луцка міськрада продала попам. Скоро в каждом дворе попи настроят свои шопы.
Рыба Показати IP 21 Жовтня 2015 09:08
Обязательно крестите своего ребенка. Заставляйте свое дитя ходить с вами в церковь, пугайте его богом, который непременно покарает за любой проступок. Не молился перед сном - бог накажет. Тянешь ручонки к варенью - бог накажет. Не слушаешься старших - бог накажет. Читаешь книги, коих нет в школьной программе - бог накажет. Имеешь собственное мнение - бог накажет. Накажет, накажет, накажет, бог накажет!
2015 до Рыба Показати IP 21 Жовтня 2015 10:22
...Союз нерушимый республик свободных.... " З цього починалося в 2014 році в Донецьку та Луганську!
Роман Показати IP 21 Жовтня 2015 09:33
досить мракобісних споруд. Якщо збудують - буде місце де справити нужду.
777 до Роман Показати IP 21 Жовтня 2015 10:17
Пам"ятай, що Господь поругаєм не буває!!!
Роман до 777 Показати IP 21 Жовтня 2015 12:32
господа взагалі немає.
Рыба до Роман Показати IP 21 Жовтня 2015 14:39
Ай Ромка молодца!
Рыба до 777 Показати IP 21 Жовтня 2015 15:27
Отозвалась раба божья
Православна християн Показати IP 21 Жовтня 2015 10:15
Згідна в тому, що сьогодні надзвичайно актуально будувати українські людські душі, але не за допомогою реставрації прокатолицьких монастирів.
Славік до Православна християн Показати IP 21 Жовтня 2015 12:36
100%
Роман до Православна християн Показати IP 21 Жовтня 2015 13:20
будувати душі це те саме що будувати повітряні замки. Досить нести брєд. розкрийте очі.
ВОВК Показати IP 21 Жовтня 2015 17:59
коментар було видалено

Додати коментар:

УВАГА! Користувач www.volynnews.com має розуміти, що коментування на сайті створені аж ніяк не для політичного піару чи антипіару, зведення особистих рахунків, комерційної реклами, образ, безпідставних звинувачень та інших некоректних і негідних речей. Утім коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію.


Loading...
Система Orphus