USD 28.25 28.42
  • USD 28.25 28.42
  • EUR 33.25 33.50
  • PLN 7.26 7.37

Українцям стало важче їздити в Польщу

Потрапити у Польщу для галичан - надважке завдання. Пункти прийому візових анкет та й саме Консульство не змогли вирішити проблему черг. От тільки черги колись були «живі», а тепер — електронні.

Про це пише інтернет-видання «Паралелі».

Якщо колись люди стояли день чи два, але все-таки здавали документи на візи, то тепер комп'ютерна програма примушує місяць чекати вільної дати, і не факт, що дочекаєтеся.

Щоправда, завжди можна скористатись послугами «посередників», які «знайдуть» вам місце в черзі. У Консульстві кажуть, що ці посередники і створюють черги. А українські дипломати переконані, що треба не шукати крайніх, а швидше вирішувати проблему доступної реєстрації для громадян.


Пункт прийому візових анкет в Івано-Франківську

Понад два роки тому в Івано-Франківську відкрили пункт прийому візових анкет (ППВА) фірми VFS Global «в порозумінні з Посольством Республіки Польща в Україні», як зазначено на офіційному сайті Консульства.

За час діяльності цієї контори франківчани переконалися, що Центр не полегшив, а ускладнив процес відкриття віз до Польщі. Наразі існує лише електронний запис на чергу, аби подати документи на виготовлення візи. «Живої» черги немає. Але цей електронний запис не працює вже більше року. На сайті ППВА постійно видає повідомлення про відсутність вільної дати. І ситуація приблизно подібна у візових центрах Івано-Франківська, Львова й Тернополя.

За словами журналіста, який проходив цю процедуру, зайняла вона близько місяця. Кожного дня він намагався на сайті ППВА зареєструватись, але завжди з'являлося одне й те саме повідомлення про відсутність вільної дати. В кол-центрі обнадійливо казали пробувати ще. Врешті-решт йому таки вдалося призначити дату подання документів на початок серпня.

І таки не на сайті ППВА, а в телефонному режимі, після щоденних наполегливих дзвінків. Прикметно, що до самого візового центру в Івано-Франківську зателефонувати не так просто. Бо ніде в офіційних джерелах не вказані його контактні номери, є лише централізовані телефонні номери кол-центру. Послуги ППВА становлять близько 200 гривень. А за яткою біля візового центру пропонують стати на чергу за 500 гривень.

Альтернативні варіанти
Можна отримати візу у ще один законний спосіб — через турфірму. Але тут відкривають лише шопінґ-візи. Першу на тиждень, а другу можна відкрити вже на рік за умови, що з першої поїздки ви привезете чек, який засвідчує здійснення покупки на території Польщі.

Коштує таке задоволення 110–160 євро за одну візу. Також деякі агенції пропонують послуги «пришвидшеної» черги для отримання шенгенської візи, і коштуватиме це 600–700 гривень, окрім вартості візи та послуг ППВА. До слова, в агенціях теж зазначають, що останнім часом відкривати візи до Польщі стало важче.

Можна витратити робочий день та кошти на проїзд і подати документи на візу без посередників у самому Консульстві Республіки Польща у Львові. Але й тут працює суто електронний запис. І на сьогодні запис заблоковано, а сайт повідомляє про відсутність вільних дат до 14 серпня.


Електронні новації
Електронний запис у Консульстві, а згодом і у візових центрах запровадили задля уникнення «живих черг». Не так давно в черзі перед Консульством можна було стояти цілий день, часто бувало, що чергу ще й переносили на наступний.

Тоді активісти складали списки і на завтра люди вже ставали в чергу згідно зі своїм номером. Всі ті, хто приходив до Консульства вперше, навіть з самого ранку, автоматично опинялися в черзі сто....надцятими, бо перед ними вже стояли люди, записані з учорашнього дня. Паралельно тут працювали заповзятливі особи, що продавали вигідне місце в черзі за 100 гривень. Саме цю трагікомічну ситуацію і мав полегшити електронний запис.

Також для розвантаження Консульства в обласних центрах повідкривали Пункти прийому візових анкет і теж запровадили там електронні записи. На початку, справді, все працювало. А потім чомусь система дала збій.

Минулого літа це пов'язували з великим потоком туристів через Євро-2012. Але Євро минуло, а запис на подання документів далі залишається проблематичним. Незрозумілою виглядає ситуація і з огляду на те, що, зі слів очевидців, автобуси на Польщу їдуть напівпорожні.

Ставайте в чергу з осені…

Подати документи — це ще півсправи. Люди скаржаться, що на саму візу мусять чекати до чотирьох тижнів. От і виходить, що поїздку до Польщі треба планувати десь за півроку, аби все встигнути. З подібними проблемами зіштовхуються охочі відкрити візи і в Угорщину, і в Словаччину, і в Чехію. Відкриті кордони фактично залишаються важкодоступними.

Коментар голови Івано-Франківської обласної організації МГО «Міжнародна Дипломатична Місія Народної Дипломатії «Європейська Україна» Наталії Сербин:


«Ситуація, яка склалася навколо ППВА, що обслуговують консульство РП у Львові, набула проблемного характеру. Це стосується мешканців з Івано-Франківської, Львівської, Тернопільської та Закарпатської областей. Така ситуація була і минулого року. Однак все-таки, час від часу, черга на подачу вирівнювалася. А цього року послуга стала фактично недоступна. Ми неодноразово зверталися до Консульства з проханням пояснити, чому таке обслуговування і чим зумовлені такі черги. Представники консульства наголошують на тому, що вони борються з корупцією, із зловживанням і посередницькими фірмами, оскільки, на їхню думку, саме ці суб'єкти даного ринку послуг створюють такі черги.

Однак, на мою думку, важко сказати, що Консульство та й самі пункти прийому візових анкет піклуються про громадян України. Наприклад, при реєстрації обов'язковою є наявність електронної адреси, і це для деяких громадян України є неприйнятним. Адже левова частка клієнтів на візу — прості громадяни, переважно з сільської місцевості, які і не вміють користуватись Інтернетом. Фактично людину підштовхують до того, щоб вдаватися до послуг посередників.

Думаю, що не потрібно шукати крайніх і говорити, що саме посередники створюють проблеми. Сам ППВА не може забезпечити належного обслуговування людей, не може створити справді стійку і водночас просту програму для реєстрації. Ця проблема візового центру і Консульства, яке обрало собі такого партнера для обслуговування громадян України.

Зараз люди безпомічні, ні Консульство, ні представники фірми VFS Global (ПП «Візовий центр») не дають жодних пояснень. Це дуже зневажливо і несправедливо щодо громадян Західної України, для яких Польща є стратегічним партнером. Ця проблема мала бути вирішена ще до початку пікового періоду. Багато людей цього року не змогли виїхати на сезонні роботи, оскільки фактично не встигли за часом. Деякі громадяни не мають можливості платити великі суми для того, щоб купити чергу. Ми добре знаємо, що сезонні роботи для багатьох жителів є чи не єдиним доходом протягом всього року. Та й для польських працедавців українці є хорошими працівниками. На жаль, ніхто цього не бере до уваги».

…і пишіть скарги

Наталія Сербин назвала роботу ППВА абсурдом: «Для європейської держави надавати таку послугу і в такому форматі — це вияв непрофесійності. Варто зазначити, що візовий центр отримує немалу винагороду за своє таке куце, примітивне і непрофесійне обслуговування. В наш час, враховуючи технології, можна зробити все прозоро і доступно».

Також представниця Місії навела кілька цифр. Українці — серед лідерів із закупівлі товарів у Польщі. За даними Державного комітету статистики Польщі (GUS), українці, росіяни та білоруси протягом 2012 року придбали на польській території товарів на понад 6,6 мільярда PLN, з того більш як 40 % — це закупи українців.

Знайдіть родичів у Польщі


Є ще один спосіб порівняно безпроблемно перетинати кордон Польщі — отримати карту поляка. З цією картою можна безплатно отримати візу на перебування і багато разів перетинати кордон Республіки Польща, легально працювати й провадити підприємницьку діяльність в Польщі, безплатно користуватися системою освіти, а також просити фінансової допомоги чи стипендії, призначеної для іноземців, які навчаються в Польщі.

Власник карти поляка має право на безплатну медичну допомогу та знижку на залізничний проїзд територією Польщі. Офіційно карту поляка видають безплатно у консульстві після надання підтверджувальних документів, і діє вона 10 років.

Для того, щоб отримати карту поляка, треба підтвердити свої родинні зв'язки з польським народом. Польське походження доводять згідно з правилами законів «Про репатріацію» та «Про карту поляка». Принаймні один з батьків, бабусь чи дідусів має бути поляком.

Також карту поляка можуть отримати ті, кому котрась польська або полонійна організація надасть письмову довідку про активну участь у діяльності на користь польської мови та культури чи польської національної меншини протягом щонайменше трьох останніх років. Цим пунктом навчились спекулювати й українці, й поляки. Знаходяться недобросовісні польські керівники організацій, які можуть видати вам «липову» довідку про вашу активність у сфері підтримки польських цінностей. Паралельно існують українські контори, що обіцяють організувати карту поляка. Вартість таких послуг коливається від 1000 до 3000 євро. З картою поляка більше не доведеться думати про черги у ППВА та Консульстві. Візу можна буде отримати безкоштовно і позачергово. Віза — стандартна, за нею можна багато разів перетинати кордони Польщі, тому доступними стають не тільки Республіка Польща, а й інші країни Шенгену.
Знайшли помилку? Виділіть текст і натисніть


Підписуйтесь на наш Telegram-канал, аби першими дізнаватись найактуальніші новини Волині, України та світу
Реклама
Loading...
Коментарів: 0

Додати коментар:

УВАГА! Користувач www.volynnews.com має розуміти, що коментування на сайті створені аж ніяк не для політичного піару чи антипіару, зведення особистих рахунків, комерційної реклами, образ, безпідставних звинувачень та інших некоректних і негідних речей. Утім коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію.


Loading...
Система Orphus
Яндекс.Метрика
Ukr.net: Автобазар http://avtosale.ua/. Свіжі новини України і світу в режимі реального часу на Укр.нет. Фільми в кінотеатрах на KINOafisha.ua. Телепрограма на TVgid.ua.