USD 39.60 40.00
  • USD 39.60 40.00
  • EUR 39.70 39.95
  • PLN 9.70 9.90
Профіль користувача
Alex
Дата реєстрації: 15 Листопада 2013 10:39
Коментарів: 7
Відповідь юриста:
Доброго дня!

Найпростіше одному із співвласників відчужити свою частку квартири, це, як Ви самі зазначили, подарувати її (оскільки при цьому не потрібна згода власника іншої частки).

Для цього потрібно укласти в нотаріуса договір дарування частки квартири (який його і зареєструє в державному реєстрі речових прав на нерухоме майно). За тим, хто дарує, більше не залишається жодних майнових прав на подаровану частку квартири.

Після відчуження частки квартири на підставі договору дарування нотаріус забере у дарувальника правовстановлюючі документи на відповідну частку квартири, та видасть новому власнику (обдарованому) нові (це буде договір дарування частки квартири, та витяг з державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності). Будинкову книгу слід виготовити нову (оскільки в ній ставиться відмітка про реєстрацію місця проживання), а виготовлення нового техпаспорту здійснюється за бажанням нового власника (це не обов'язково).
Alex: Доброго дня. Наскільки знаю, протягом 6 місяців після смерті спадкодавця, потенційні спадкоємці зголошуються і приймають спадщину. Якщо спадщиною є хата, яку важко поділити, то чи можна прийняти спадщину, але при переоформлені документів зі спадкодавця на одного із спадкоємців не бути записаним як співласником, але рахуватись як власник частини майна.

Тобто ситуація на прикладі: є 2 дочки, і старенька вже мама. Одна із дочок (назвемо її умовно Іра) проживає в хаті з мамою. На спадщину претендують обоє. Та сестра, що не живе з мамою (назвемо її умовно Аня), має де жити в іншому місті і їй нема потреби зараз мати частку хати там. Але при варіанті (в майбутньому) продажу хати (або якщо сестра Іра спробує тихенько продати хату), щоб без згоди сестри Ані не можна було продати хату.

Фактично Аня не хоче жити там, і залишає хату сестрі (навіть якщо Іра там буде жити все життя в тій хаті - ну той добре), але при можливості продажу - хоче зберегти за собою грошову частку хати (спадщини). Але при цьому не хоче бути співвласником і ще рахуватись як власник ще однієї нерухомості.

Тобто сестрі Ані не треба фігурувати і брати участі в процесі утримання будинку і всієї документації, платежів за хату, бо вона там не буде проживати. Лише при умові продажу - дати дозвіл на продаж і отримати свою грошову компенсацію за хату. Можливо трішки занудно описав. Дякую.
Перейти до питання
Відповідь юриста:
Доброго дня, Алекс!

Вирішити ваше питання можливо так. Спадкоємиця, яка не бажає отримати у спадщину належну їй частку, може відмовитись від неї на користь іншої сестри. При цьому можливо між сестрами укласти договір позики коштів в приблизному еквіваленті вартості частки нерухомості, від якої одна із них відмовляється на користь іншої, без зазначення дати повернення коштів (прописати, наприклад, за вимогою позикодавця позичальник повинен повернути кошти впродовж 10 днів з моменту отримання вимоги). Тоді буде правова підстава звернутись до суду з позовом про повернення коштів, якщо та спадкоємиця, яка успадкує частку житла іншої сестри, відмовиться сплачувати кошти при реалізації хати.

Однак існує незначний ризик визнання даного правочину удаваним, якщо події після продажу житла розгортатимуться конфліктно.

Так що для більшої гарантії отримати кошти за частку хати, яка фактично може їй належати, краще оформити спадщину на 3.
Олександр: Доброго дня, пане Вікторе.
Є питання щодо діяльності роботи ОСББ.
В нас в будинку створили ОСББ. Але деякі "розумні сусіди" верхніх поверхів зробили собі дворівневі квартири, використавши технічний поверх висотою 2 метра і нікого не поставивши до відома.
Чи має право власник однієї квартири останнього поверху приватизувати, відчужити технічний поверх (частину його) і за яких умов? Чи потрібна згода власників квартир на відчуження? Чи може "власник технічного поверху" отримати свідоцтво на право власності на технічний поверх, бо як ми зауважили в технічній документації зазначено реконструкція квартири, але це ж абсурд - бо це реконструкція а розширення квартири за рахунок спільного майна. Чи ми помиляємось?

Не хочеться бути скраю в таких "махінаціях", бо потім можуть собі ще 3 поверхи добудувати - а від цього можуть постраждати всі. Сам "власник" каже, що згідно законодавства можна отримати свідоцтво на право власності і не потрібно спитувати з інших власників квартир будинку.

Наперед вдячний за відповідь.
Перейти до питання
Відповідь юриста:
Доброго дня!

Надам Вам розгорнуту відповідь. Слід виходити з того, що допоміжні приміщення у багатоквартирному будинку (до яких належать сходові клітини, вестибюлі, перехідні шлюзи, позаквартирні коридори, колясочні, кладові, сміттєкамери, горища, підвали, шахти і машинні відділення ліфтів, вентиляційні камери та інші технічні приміщення: тлумачення поняття допоміжного приміщення серед іншого можна знайти в Ухвалі ВССУ від 14 березня 2012 року) є спільною сумісною власністю усіх власників кватрир, та, за наявності, комерційною нехурумості такого будинку. Це вбачається з Цивільного кодексу, Рішення Конституційного Суду України у справі N 1-22/2011 від9 листопада 2011 року, Рішення Конституційного Суду України у справі N 1-2/2004 від 2 березня 2004 року (справа про права співвласників на допоміжні приміщення багатоквартирних будинків).

Власник онієї квартири не має права одноосібно. приватизувати чи відчужити технічний поверх або його частину. Дозвіл на улаштування технічного та мансардного поверху над багатоквартирними житловими будинками вирішується на підставі чинного законодавства залежно від форми власності на житло або власником будинку, або виключно на підставі рішення загальних зборів членів об'єднання співвласників багатоквартирного будинку про реконструкцію та ремонт будинку чи про зведення господарських споруд.

Отримання зазначеним в питанні власником квартири на останньому поверсі свідоцтва про право власності на реконструйовану ним квартиру за рахунок технічного поверху, можливо, відбулось після реєстрації в державній архітектурно-будівельній інспекції декларації про реконструкцію квартири з подальшим внесенням змін до правовстановлюючих документів, оскільки при реєстрації такої декларації відсутня законодавчо визначена вимога щодо надання відповідного протоколу загальних зборів ОСББ (чи іншого власника будинку), яким йому надано у власність частину технічного поверху.

Таким чином, якщо загальні збору ОСББ приймуть рішення про повернення власником квартири на останньому поверсі самовільно зайнятої частини технічного поверху об'єднанню - його можна зобов'язати через суд зробити демонтаж другого ярусу квартири та привести самовільно зайняту частину технічного поверху в попередній стан.
Система Orphus