USD 39.73 40.00
  • USD 39.73 40.00
  • EUR 39.70 40.00
  • PLN 9.76 9.92
Запитай юриста
[21 Вересня 2015 13:04] Сергій: Доброго дня. Допоможіть розібратись у ситуації: я купив дім 11 років тому у селі. Власницею була жінка, якій він дістався у спадок за законом після 6 місяців смерті її сестри. Вони з сестрою проживали у місті, але окремо одна від оної.

Як зараз стало відомо, з померлою сестрою проживав син, який вже подав до суду позов, щоб скасувати договір купівлі-продажі та державну реєстрацію. Оскільки він був прописаний з померлою та проживав з нею, є таким, що прийняв спадчину фактично.

Але нас нотаріус, який оформляв документи, не попередив ні про нього, ні про те, що хтось ще має якийсь стосунок до цього дому. Також хозяйка, яка нам продала - теж померла 3 роки тому.

Як нам зараз захиститись від нього? Адже ми чесно придбали дім і не порушували його права на спадщину. Якби він подав заяву нотаріусу, то ми б знали про нього. І взагалі, порушила право на спадчину його тітка. Ми шоковані і незнаємо, що робити. Закон про спадчину є недолугим, оскільки приховуе таких спадкоємців від покупця. Хіба усі спадкоємці, які мають бажання прийняти спадщину не повинні подати заяву нотаріусу у 6 місячний термін?

Допоможіть, будь ласка, більш детально. Бо як стало відомо, ми зовсім не знаємо законів.
Відповідь юриста:
Доброго дня! Тут є декілька варіантів, по-перше, довести суду, що він раніше реально знав про укладення договору купівлі-продажу вказаного будинку, і тоді просити суд відмовити йому в позові у зв’язку позовною даностю. Так, за змістом статтею 256, 257, 261, 267 Цивільного кодексу України, - позовна давність - це строк, у межах якого особа може звернутися до суду з вимогою про захист свого цивільного права або інтересу.

Перебіг позовної давності починається від дня, коли особа довідалася, або могла довідатися про порушення свого права або про особу, яка його порушила. Загальна позовна давність встановлюється тривалістю у три роки. Позовна давність застосовується судом лише за заявою сторони у спорі, зробленою до винесення ним рішення. Закінчення терміну позовної давності, про застосування якої заявлено стороною у спорі, є підставою для відмови у позові.

Інший варіант – це у разі задоволення судом позову про визнання недійсним договору купівлі-продажу будинку, подати Вам позов про визнання права власності на вказаний будинок за набувальною давністю. Так, Згідно з ч. 1 ст. 344 ЦК України особа, яка добросовісно заволоділа чужим майном і продовжує відкрито, безперервно володіти нерухомим майном протягом десяти років, або рухомим майном - протягом п'яти років набуває право власності на це майно (набувальна давність), якщо інше не встановлено цим Кодексом.

Враховуючи положення пункту 8 Прикінцевих та перехідних положень ЦК про те, що правила статті 344 ЦК про набувальну давність поширюються також на випадки, коли володіння майном почалося за три роки до набрання чинності цим Кодексом, та беручи до уваги, що ЦК набрав чинності з 1 січня 2004 року, положення статті 344 ЦК поширюються на правовідносини, що виникли з 1 січня 2001 року.

Отже, визнання судом права власності на нерухоме майно за набувальною давністю може мати місце не раніше 1 січня 2011 року.
Коментарів: 0

Додати коментар:

УВАГА! Користувач www.volynnews.com має розуміти, що коментування на сайті створені аж ніяк не для політичного піару чи антипіару, зведення особистих рахунків, комерційної реклами, образ, безпідставних звинувачень та інших некоректних і негідних речей. Утім коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію.

Система Orphus