USD 39.55 39.84
  • USD 39.55 39.84
  • EUR 39.65 40.00
  • PLN 9.75 9.90
Світ вражає: Біля Канади виявили фрагмент зниклого континенту
Під канадським островом Баффіонова земля розташована частина зниклого континенту – Північноатлантичного кратону. Понад три мільярди років тому він був однією з перших ділянок суші на планеті. Характерний мінераловий підпис цього прадавнього континенту науковці виявили зараз у кімберлітичній породі. Нововиявлений фрагмент становить десяту частину давньої суші, пише intvua.

До 3,2 мільярдів років тому наша Земля була світом води. Лише з активізацією тектоніки плит виникли перші гори та частини континентальної кори. Лише після цього більші частини суші піднялися з моря – коли саме це сталося, залишиться нез’ясованим. Очевидно, що деякі з цих праконтинентів-кратонів, які залягають глибоко під землею, в процесі геологічної історії розбилися та сильно змінилися.

До цих загублених праконтинентів належить також Північноатлантичний кратон – суша, що остаточно розбилася 150 мільйонів років тому. Її рештки сьогодні розташовані на північному заході Шотландії, у Південній Гренландії та на північному сході Канади, але досі знайшли ще не всі фрагменти цього давнього кратону.

"Знайти втрачені частини континенту – це як знайти частину пазла, - пояснює провідна авторка дослідження Мая Копилова (Maya Kopylova) з Університету Британської Колумбії. – Без усіх фрагментів цієї суші наукове уявлення про прадавню землю – неповне".

Тож тим ціннішою є знахідка Копилової та її команди, яку вони зробили в зразках кімберліту з півдня Баффінової землі. Зразки походять з кернів, які отримав підприємець, коли шукав можливі родовища діамантів, і передав геологам.

Аналізи засвідчують: вкраплення, які містяться у Баффіновій землі, демонструють виразний підпис – вони подібні на мінерали, відомі з гренландської частини Північноатлантичного кратону, повідомили науковці. "Мінеральний склад цього кратону настільки унікальний, що не може бути жодного сумніву, – каже Копилова. – Старі кратони, що межували з цим на півночі Канади – Північ Квебеку, Північ Онтаріо та Нунавут – мають цілком іншу мінералогію«.

Тож науковці припускають: частина кори, що лежить під Баффіновою землею, та її верхня мантія первинно були частиною Північноатлантичного кратону. Тобто це раніше не виявлений фрагмент прадавньої суші.

Новий фрагмент становить приблизно 10% давньої суші, повідомили Копилова та її команда. Перш ніж Північноатлантичний кратон розбився, ідентифікована нині частина, ймовірно, межувала із тією, що сьогодні розташована під Гренландією.

Відкриття засвідчило ще одне: це вперше геологи зібрали континентальний пазл за допомогою породи, що залягає так глибоко. Адже первинно вулканічний кімберліт перед затвердінням добував свої мінерали з верхньої кори, тобто з глибини до 200 кілометрів, тобто з мантії. «З цими пробами ми можемо реконструювати форму прадавньої суші на основі глибинної породи, - сказала Копилова. – Так ми картуємо та розуміємо верхню тонку кору нашої планети й буквально отримаємо глибинні знання».
Коментарів: 0

Додати коментар:

УВАГА! Користувач www.volynnews.com має розуміти, що коментування на сайті створені аж ніяк не для політичного піару чи антипіару, зведення особистих рахунків, комерційної реклами, образ, безпідставних звинувачень та інших некоректних і негідних речей. Утім коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію.

Система Orphus