USD 41.60 41.85
  • USD 41.60 41.85
  • EUR 41.60 41.85
  • PLN 10.25 10.40

«Колись про Луцьк знімуть хороший фільм»: письменниці-учасниці літературної резиденції розповіли, що їх надихнуло в місті

10 Жовтня 2024 19:14
Сьогодні, 10 жовтня, у стінах музейного простору «Окольний замок» відбулася пресконференція з нагоди відкриття другої Луцької літературної резиденції «Місто натхнення» за участю цьогорічних письменниць-резиденток, а також представників органів місцевої влади.

Нагадаємо, 7 жовтня розпочався новий етап Луцької літературної резиденції «Місто натхнення», присвячений з’їзду європейських монархів у Луцьку 1429 року. Цьогорічними резидентками стали відомі українські письменниці Ірен Роздобудько й Ольга Купріян, які впродовж десяти днів перебуватимуть у Луцьку, надихаючись містом для написання нових цікавих творів.

Учасники пресконференції обговорили значення резиденції для культурного розвитку міста, а також її роль у популяризації Луцька як місця зародження європейської дипломатії. Особливу увагу приділили темі з’їзду європейських монархів 1429 року, навколо якої будують цьогорічну резиденцію.

Як розповіла поетка, літературна кураторка Ольга Ольхова, тему для цьогорічної резиденції було обрано недаремно, адже через п’ять років країна буде відзначати 600-річчя від дня з'їзду європейських монархів у Луцьку.
«Література – це такий інструмент, який потребує зосередженої праці, що її не роблять за один день, вона навіть іноді потребує значно тривалішого і довшого етапу підготовки, саме тому цьогорічну резиденцію ми присвячуємо цій події, аби до річниці повною мірою все опрацювати й мати змогу видати книжковий продукт», – зазначила Ольга Ольхова.
Вона також розповіла про результати минулої резиденції, яка відбулася у 2021 році й була приурочена до 150-ї річниці від дня народження Лесі Українки. Тоді у заході взяли участь п’ять письменників – Оксана Забужко, Катерина Калитко, Мирослав Лаюк, Макс Кідрук і Любко Дереш. Їхні твори об’єднали в книзі «Вежа через [О]».
«Катерина Калитко, яка згодом стала лауреаткою Шевченківської премії, відгукнулася прекрасним есеєм, зобразивши в ньому період УНР, розповівши також про тих діячів доби УНР, які працювали або мали стосунок до Луцька. Любомир Дереш і Мирослав Лаюк відгукнулися художніми текстами, оповіданнями, новелами з дуже щемкими, ліричними, любовними історіями. Максим Кідрук видав після резиденції частину однієї зі своїх найзнаменитіших книжок «Колонія», – додала Ольга Ольхова.
Заступниця міського голови Ірина Чебелюк наголосила на важливості культурних ініціатив, які допомагають поширювати історичну спадщину Луцька.
«Місто Луцьк для мене особисто, як і для кожного, хто працює в сфері промоції, підтримки і роботи Луцької міської ради, є особливим. Наш міський голова приділяє багато часу для того, щоб все-таки здійснити ті мрії, реалізувати задуми, щоб Луцьк був справді не просто містом в Західній Україні, а містом, яке має славну і величну історію, яке задовго до виникнення інших міст уже функціонувало і приймало гостей з Європи.

І я переконана, твердо і вперто говорю про це, що саме у нас в Луцьку зародився Європейський Союз, тому що саме тоді монархи обговорювали ті самі безпекові питання, які на сьогодні є теж актуальними для нашої країни.

Про наше місто не можна говорити по-іншому, тільки з відкритим серцем і з величезним почуттям любові. Це ті вулички, де дихають Луцьком, це ті будинки, які пам'ятають Лесю Українку, це та атмосфера, яка особлива і притаманна лише для Луцька, і звісно, кожна ідея, яку ми реалізовуємо в літературній резиденції, – це свій результат, поклик, своє натхнення і своя особлива родзинка, яка прославлятиме місто», – сказала Ірина Чебелюк.
Читати ще: Література, кінематограф і культура: студенти ВНУ зустрілися з письменницею Ірен Роздобудько

Також заступниця міського голови подякувала усім, хто писав і пише про наше місто, та всім, хто будь-яким чином надихнувся на написання інших творів мистецтва. Вона зазначила, що саме культурний розвиток показує незламний дух та силу українського народу.
Начальниця управління туризму та промоції міста Катерина Теліпська додала, що місію резиденції розповісти про Луцьк доручили саме письменникам та поетам, які володіють словом, адже саме вони серйозно та глибоко підходять до вивчення теми.
«І справді є відгуки саме туристів, які приїжджають у Луцьк, навіть в цей музейний простір «Окольний замок», і кажуть, що прочитали «Вежу через [О]», тому приїхали до нас, або ж чули про презентацію книги, чули про резиденцію. Я думаю, що окрім мети привести сюди туристів, ми вихопили і ще одну дуже важливу мету, бо, мабуть, повертаємо ті цеглинки, що випали із побудови нашої міцної української ідентичності.

Коли ми готували до друку книгу «Вежа через [О]», навіть не думали над тим, якою буде її назва. А коли задумалися над нею, то зрозуміли, що поставили перед собою дуже велику ціль і навіть місію – повернути справжню українську назву пам'ятці національного значення – вежі князів Чорторийських, яка багато років називалася по-іншому. Ми таким чином відчищали ось цей колонізаторський вплив на нашу державу, зокрема на цю пам'ятку, і ще раз озвучили на всю країну, що вежа у нас через О, вежа українського князівського роду Чорторийських», – виголосила Катерина Теліпська.
Ольга Ольхова представила аудиторії найстаріше друковане видання України, яке виходить з 1927 року і до сьогодні, – «Літературна Україна». У газеті від 31 липня 2024 року розміщено матеріал, присвячений проведенню Луцької резиденції, який супроводжують фотографії з подій, що відбувалися в її межах.
Своєю чергою, письменниці-резидентки розповіли про враження від Луцька та представили ідею творів, на написання яких їх надихнуло місто. Що примітно, обидві жінки похвалили місцеву їжу та висловили захоплення місцевим колоритом. Ірен Роздобудько виконуватиме місію написання дорослого твору, а Ольга Купріян писатиме для юної аудиторії.
Письменниця Ірен Роздобудько висловила сподівання, що колись про місто знімуть хороший фільм чи серіал, адже історичні події, які відбувалися тут, – справжній скарб, а лучани «ходять по золоту». Опісля вона розповіла про ідею своєї книги і заявила, що вже працює над одним з розділів.
«Коли мені пані Оля зателефонувала з пропозицією взяти участь у заході, я подумала, що відмовлюся, бо мені не хотілося гнати халтуру і писати про те, що тут я гарно відпочила. Але я погодилася. І направду дуже перезавантажилася, побачила, які ви всі захоплені своїм містом, які всі прекрасні.

І тут так сталося, що я справді почала обмірковувати, скажімо так, з величезним захватом, роман, не притаманний мені зовсім. Хоча чому ні? Мені все притаманне. І раптом я подумала, що оцей з'їзд не просто стане абичим, він мені конче потрібен, як повітря, тому що без цього не може існувати весь роман, попередня назва якого – «Ной обирає Чорнобиль», – поділилася враженнями та ідеями Ірен Роздобудько.
Ольга Купріян звернулася до присутніх дистанційно, адже мала потребу відлучитися у справах до іншого міста.
«У Луцьку я запланувала собі написати щось для підлітків. Ще точно не знаю, що це буде, можливо, оповідання-хоррор або щось різдвяне, натхненне про ваше місто, можливо, це буде навіть щось більше – повість, наприклад. Це вже дуже залежить від письменницького натхнення і часу. Я вже придбала деякі книжки про Луцьк, бо хочу зануритися глибше, тому що занурення – це один з важливих етапів написання твору.

Мені цінно, що резиденція влаштовує для нас лекції, де ми можемо більше «дізнатися ногами» завдяки екскурсіям, що ми можемо побачити місто, що ми можемо сходити в музеї. Я думаю, що моїми героями, як і завжди, будуть дівчата, думаю, що це буде цікаво і хлопчикам, бо це будуть пригоди, і хлопчики теж будуть у цих книжках.

Я дуже дякую пані Катерині за те, що вона розповіла безліч цікавих історій про те, як ви закохуєте в місто, про ваші фестивалі, в тому числі лицарські з перевдяганням, про те, що відбувається у фортеці. Це все страшенно надихає і стане основою сюжету книжок, щоби ви могли впізнати своє місто, щоби інші люди в Україні теж могли його полюбити так само, як любите його ви», – розповіла Ольга Купріян у відеозверненні.
Резиденція включає публічні заходи для всіх охочих, серед яких лекції та творчі зустрічі. Зокрема, 9 жовтня вже відбулася лекція «Луцький з’їзд 1429 року. Банкет чи політична зустріч?», яку провела Олена Бірюліна.
Наступні події включають зустріч з Ірен Роздобудько «Як народжується задум великого роману: творча зустріч», яку модеруватиме Ольга Ольхова (11 жовтня, 18:00, кафе «Променад» у центральному парку) та лекцію історика-краєзнавця Петра Троневича «З'їзд монархів і дипломатичних делегацій у Луцьку 1429 року» (12 жовтня, 15:00 музейний простір «Окольний замок»).
Довідка.

У 2021 році управління туризму та промоції міста Луцької міської ради спільно з творчою агенцією «Баляндраси» (м. Київ) ініціювали проведення Луцької літературної резиденції «Місто натхнення», приуроченої до 150-літнього ювілею Лесі Українки, яка жила і творила в місті й навіть написала тут свій перший вірш «Надія». Її метою була популяризація Луцька та його міських просторів як мистецького осередку, а також міста європейського культурного контексту.

Фіналізувало резиденцію 2021 року видання книги «Вежа через [О]», яка є квінтесенцією сенсів, образів, історій та сьогодення Луцька. І в ній – твори Оксани Забужко, Мирослава Лаюка, Любка Дереша, Катерини Калитко, Макса Кідрука, які їх надихнув написати саме Луцьк.

У 2022 та 2023 роках Луцька літературна резиденція «Місто натхнення» реалізувала міждисциплінарні проєкти: до 300-річчя з дня народження українського філософа Григорія Сковороди «Сковорода у Луцьку», в межах якого віртуальне гостювання Григорія Савича у луцьких локаціях стало логічним продовженням формату резиденції в умовах війни; міжнародний поетичний проєкт тривимірної презентації поетичних текстів Галини Яструбецької «Полігон. Територія слова»; десятки зустрічей, презентацій книг сучасних українських письменників та письменниць, поетів та поеток.

Христина КРОТ
Знайшли помилку? Виділіть текст і натисніть


Підписуйтесь на наш Telegram-канал, аби першими дізнаватись найактуальніші новини Волині, України та світу


Коментарів: 0

Додати коментар:

УВАГА! Користувач www.volynnews.com має розуміти, що коментування на сайті створені аж ніяк не для політичного піару чи антипіару, зведення особистих рахунків, комерційної реклами, образ, безпідставних звинувачень та інших некоректних і негідних речей. Утім коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію.


Система Orphus