USD 38.80 40.07
  • USD 38.80 40.07
  • EUR 42.55 42.89
  • PLN 8.90 9.10

«Куди ми рухаємося? У ЄС чи в минуле?». Думки авторитетних лучан про Старий ринок

17 Лютого 2020 13:01
Епопея із перенесенням Центрального ринку Луцька набула нечуваного резонансу й встигла уже добряче набриднути лучанам. Більшість підприємців категорично не хочуть виконувати рішення міської влади й переїздити на нове місце.

Тим часом у департаменті муніципальної варти Луцька, який відповідає за законний демонтаж кіосків на Старому ринку, не бояться шантажу з боку підтриємців й наголошують, що ринок має бути перенесений.

Нагадаємо, луцькі базарники побили працівника муніципальної варти, який із черепно-мозковою травмою потрапив у лікарню. Також було опубліковано промовисту переписку підприємців із їхнього спільного чату.

Читати ще: «Гинули на сході точно не за старий ринок». Лучан обурили маніпуляції базарників

Інформаційне агенство Волинські Новини поцікавилося думкою авторитетних лучан з приводу ситуації зі Старим ринком. Усі сходяться на думці, що із ринком давно треба наводити лад.

Заслужений архітектор України Андрош Бідзіля вважає Старий ринок ганьбою Луцька.
«Моя думка про ринок незмінна з 1971 року – біля замку не може бути масової торгівлі. Так, нехай би продуктовий ринок лишився. Але не секонд-хенд, не запчастини, не ось це все. Це натуральний срач, вибачте на слові. Ще у першому генплані Луцька кінця 70-х років йшлося, аби зробити там щось естетичне, якісь майстерні для митців, народних умільців. Не може у заповіднику бути базар, склади. Це ж ні в тин ні в ворота. Луцьк загадили до неможливого! Тому я, звісно ж, є прихильником перенесення ринку. Нехай буде зустрічна торгівля, щоби селяни мали змогу продавати яйця, городину тощо. І облаштувати все це можна культурно, – міркує авторитетний архітектор. – Гарний приклад – Замок Паланок у Мукачевому. Яка там краса, тисячі туристів. А який там базар! До речі, і на Варшавському ринку у нас не краща ситуація, там теж треба наводити лад. Проте, на жаль, наші підприємці не розуміють, що це ненормально. А Луцьк же – це перше велике місто від кордону, і такий-от сором маємо в центрі».

Волинський фінансист Василь Гром вважає, що позиція підприємців не принесе їм користі, а лише економічні втрати. Він переконаний, що міська влада мусить знайти спільну мову з підприємцями, створити для них гідні умови роботи на новому місці й довести справу до кінця.
«У місті однозначно має бути порядок. Треба вести з підприємцями перемовини, аби вони нарешті зрозуміли, що у туристичній зоні не місце такому базару. Обидві сторони мусять знайти компроміс. Всі цивілізовані країни відійшли від таких стихійних ринків, то, може, й нам пора, – вважає він. – Можливо, варто надбудувати один-два поверхи над продуктовим павільйоном. Це ж усім буде вигідно. Тим часом, оголосивши протест, підприємці втрачають свого покупця. І шантажувати міську владу – це створювати незручності не тільки мерії, а й самим собі і всім лучанам. А треба виходити з того, як вигідно місту. Якщо буде вигідно місту – буде вигідно і підприємцям. Пригадайте, які були ринки у Польщі і де вони тепер. То постає питання – куди ми рухаємося? У ЄС чи в минуле? У нас на базарі хижина на хижині. Це ж навіть не архітектурна форма. Про культуру торгівлі навіть не йдеться. Це не є цивілізованою формою здійснення підприємницької діяльності. Я розумію, їм це вигідно, бо вони мінімум платять і готові сидіти і в мороз, і у спеку. Вважаю, що підприємцям мають бути створені умови, вони за це мають заплатити і здійснювати торгівлю. Все-таки підприємці мусять наважитися на вихід зі своєї, так би мовити, зони комфорту, щоби згодом зайти в іншу зону комфорту, але справді комфорту і зручності для себе та для покупців. Вихід зі становища є, просто його треба знайти. Циганське шатро в центрі міста – це страшно».

Очільник спілки архітекторів Волині Тарас Рабан, який багато років очолював історико-культурний заповідник «Старий Луцьк», також категоричний у питанні Старого ринку.
«Однозначно такого занедбаного ринку в центрі міста бути не повинно. Гадаю, що варто винести увесь промисловий сектор: одяг, взуття, господарчі товари, секонд-хенд, будматеріали тощо. Я за те, щоби був збережений продуктовий сектор і додав би зону для торгівлі мистецькими виробами, сувенірами. Було б доречно, аби діяв такий собі волинський ярмарок, це збагатило би атмосферу нашого старого міста. Тобто частину ринку я лишив би, але виглядати це має цивілізованіше і грамотніше. Старі металеві контейнери – це минулий день, – переконаний Тарас Рабан. – Питання про ринок і підстанцію постало ще у березні 1985 року, коли був створений заповідник. Проте у 90-х настали важкі часи, виживали на тій торгівлі, тому це питання певний час не піднімали. А у 2008 році був розроблений проект для облспоживспілки, як би міг виглядати реконструйований ринок. Більше того, сама спілка архітекторів провела конкурс, була низка проектів. Тобто підприємці давно знали, що це питання постане. Та прикро, що вони досі не готові до такого важливого для міста рішення».

Начальник відділу охорони культурної спадщини департаменту культури Луцької міської ради, краєзнавець Олександр Котис також вважає недоречним існування такого великого ринку під стінами замку Любарта.
«Думаю, дискусія аргументів про ринок більшою мірою стосується не самого ринку, а нас. Тобто того, чого ми насправді хочемо. Так видається, що з точки зору перспективного розвитку міста такий великий і невпорядкований ринок недоречний. Це правда, що невеликі торгові ряди є в багатьох історичних європейських містах поряд із топовими культурними об’єктами.

Наприклад, один із моїх найяскравіших спогадів відвідування австрійського Зальцбурга – гігантські й неймовірно смачні черешні із ятки під розкішним бароковим собором. Але такі «ринки» там зазвичай дуже мініатюрні, в Зальцбурзі – десять точок, вони мають кардинально інший вигляд і уклад торгівлі, ніж у нас. І слугують радше певним винятком і фішкою, але аж ніяк не місцем масової торгівлі, – коментує посадовець. – Мені невідомі люди, які достеменно знають, як має виглядати та частина ринку, що залишиться, і як облаштувати перспективно звільнену територію. Саме тому місто оголосило архітектурний конкурс на концепцію розвитку цього місця. Я у складі журі. І дуже сподіваюся побачити якісно обґрунтовані ідеї. Головна пропозиція, яку відділ охорони культурної спадщини подав для оголошення конкурсу, – це продовження паркової зони з відтворенням історичного ландшафту з водоймою. А далі фахівці мають попрацювати, як вписати сюди туристів, щоб забезпечити економічну складову».

Засновник студії Leo D’uk Design Левко Давидюк дотримується думки про те, що варто навести лад зі Старим ринком і зробити акцент на рекреації.
«Ринок в тому місці може бути, але однозначно в якомусь адекватному сучасному вигляді. Там можна організувати продаж, скажімо, фермерської продукції, а також сувенірних товарів. Доречними були б і тимчасові ринки, як це практикується в європейських містах. На вихідних або на свята. Але щоби це не мало стихійного характеру, а мало впорядкований вигляд, з типовими архітектурними формами, можливо, якимись модульними, розбірними, які мають естетичний вигляд і під час якихось святкових дійств, фестивалів могли би слугувати місцем розкладки сувенірної продукції.

А у визначені дні тижня – чи то на вихідні, чи у будні – могли би бути місцем для продажу власної продукції фермерів, селян. Це і екологічно якісніший продукт, і ціна вигідніша, коли нема перекупників, – ділиться думками дизайнер. – Хочеться, аби ринок, якщо його збережуть, мав цивілізований і сучасний вигляд. Проте територія там надто велика, щоби повністю віддавати її під такий об’єкт торгівлі. Ринок може бути одним із елементів цієї території, але з більшим акцентом на рекреаційну функцію. Та й взагалі хотілося б, щоби територія навколо замку була більше рекреаційно впорядкованою, більш доступною для людей.

Бо наразі вона не виконує ні туристичної, ні відпочинкової функцій. Вважаю, що перенесення ринку і облаштування цієї території дещо покращить ситуацію із туризмом, але однією площею туристів не привабиш. Туризм треба розвивати в комплексі з іншими заходами. Треба ухвалювати низку рішень, щоби старе місто було більш функціональним, наповненим. Щоби там було більше тематичних закладів, щоби воно було краще впорядковане.

У цьому контексті я неодноразово звертав увагу на те, що можна якісно задіяти вулицю Набережну, яка має перспективу мистецької творчої зони. Бо зазвичай туристи їдуть на якусь комплексну атмосферу, комплексний образ міста, в якому можна цікаво й змістовно провести час. Адже потенціал замку досить обмежений – приїхали раз, побачили, погуляли та й усе. У всякому разі розпочати ці зміни варто саме з ринку».
Знайшли помилку? Виділіть текст і натисніть


Підписуйтесь на наш Telegram-канал, аби першими дізнаватись найактуальніші новини Волині, України та світу


Коментарів: 28
Антон Показати IP 17 Лютого 2020 07:50
Так і підприємці жодним словом не обмовляється, що їх влаштовує ринок в такому стані як він є без навісів без створених елементарних санітарно-гігієнічних умов... проте які проекти реконструкції які подавали ще з початку 90-х облспоживспілка так і ті слова про реконструкцію які лунають і зараз з незрозумілих причин чомусь завжди відхилялися тормозил... підприємцям байдуже по великому рахунку, що продавати чи сопілку чи одяг аби був покупець... Ось чому пане архітектор та пани депутати всі просять побачити ПЛАН А потім екскаватори....
Анонім Показати IP 17 Лютого 2020 13:10
Особливий туалет у тій частині ринку. Єдиний на весь той ринок! Не зносьте хоч його! Обов'язково відвідайте. Ті хто-доги біля його продають, теж скуштуйте.
Андрій Показати IP 17 Лютого 2020 13:11
судячи по архітектурі луцька відсутності плановості забудови, транспортних розв'язок сполучення з віддаленими мікрорайонами, проблем з каналізуванням та водовідведенням ми рухаємось в провінційне містечко... і перенесення ринку в цьому випадку не буде панацеєю!
Авторитет Показати IP 17 Лютого 2020 13:47
Той культурний, цивілізований ринок, про який ми говоримо - це 10% від того, що є зараз. Тому для 90% підприємців все ж довдеться переїхати.
Анонім Показати IP 17 Лютого 2020 13:56
З торгашами домовлятися ??? Ганьба!
скептик Показати IP 17 Лютого 2020 13:59
а що, в Луцьку є чи колись були архітектори ? по забудові та інфраструктурі цього не видно.
до скептика до скептик Показати IP 18 Лютого 2020 13:22
Якщо ти вийдеш за межі свалки під назвою "Старий ринок", ти можеш побиачити що все таки є архітектура і доволі чудова. Живуть в тому притоні
Лучанин Показати IP 17 Лютого 2020 14:06
Так і всі мешканці міста та й області без винятку за те щоб навести лад на ринку. Всі! Але ж ви не наводити лад збираєтеся, а руйнувати, бо земельку кудись треба... Та й взагалі, люди може й авторитетні, але вони не користуються послугами ринку і вони не будуть сперечити владі. Чи потрібна лікарня або поліклініка здоровій людині, а екран 4К сліпому, якісний звук глухому? Вирішувати долю ринку повинні ті хто ним користується, а від них я ще жодного разу не чув щоб вони бажали їхати до чорта на кулічки.
ку Показати IP 17 Лютого 2020 14:06
"це продовження паркової зони з відтворенням історичного ландшафту з водоймою" - в випадку чіткого поетапного розробленого плану (перший етап - перенесення підстанції, другий етап - розмова з підприємцями,, переїзд на новий ринок для бажаючих або виділення землі (ділянки) і так далі...) спостерігалося би повне розуміння сторін! "Більшість підприємців категорично не хочуть виконувати рішення міської влади" ---ВЛАДА і лише ВЛАДА в категеричній формі не проявляє зацікавленності в вирішенні, самою же створеної, синтетичної проблеми. І ще. Так званий "Новий Ринок" нічого спільного з сучасністю немає - ті самі хліви на новому місці. Полінувались навіть з назвою ринку - наприклад - Гнідавський, Цукровий, Полонківський, Горохівський і т. д.
Лучанин Показати IP 17 Лютого 2020 14:10
А деж були ці шановні авторитетні люди 30років назад?????
Іван Показати IP 17 Лютого 2020 15:12
Чому пропозиція тільки перенести? А реконструкцію зробити і привести в порядок не йдеться?
я Показати IP 17 Лютого 2020 15:39
Які вони підприємці?Не називайте їх підприжмцями.Основна частина не платить ніяких податків. Це люди,які не сприймають нічого нового.Вони звикли жити в лайні,і хочуть тримати в цьому лайні весь Луцьк. Особливо їх приваблюють накриті на прилавках поляни зі спиртним. Всі вони викликають в мене фізичну огиду.
Укрпошта до я Показати IP 17 Лютого 2020 16:24
Повне маячнна
Голова Показати IP 17 Лютого 2020 15:47
Щось забагато уваги приділяють Старому Ринку
Анонім Показати IP 17 Лютого 2020 16:30
Там можна зробити все просто Оголосити чергову перевірку салати податків, оформлених працівників. Більша половина контейнерів на час тої перевірки закриється. Закриті контейнери і повивозити.
Андрій до Анонім Показати IP 18 Лютого 2020 10:25
На Старому ринку вже другій рік перевірка за перевіркой. Як-що завтра під вашим помешканням ,місцева влада забере землю ?
Анонім Показати IP 17 Лютого 2020 16:40
Спитай думку лучан,які живуть на мінімальну пенсію і зарплату,їм всеодно до думки тих людей,які мають дохід в рази більший.Ще б Шварценегера спитали і це буде вирішальна думка для лучан.Ви хочете висушити річку і створити штучну,думаєте що так має бути,але природа ту річку сама створила,можливо не зовсім так,але щось схоже в порівнянні.
Лучанин Показати IP 17 Лютого 2020 17:42
У мене як у пересічного лучанина можливо надто суб'єктивна думка, але таке враження що з кінця 80-х років з розпадом СРСР в Луцьку взагалі відсутнє будь-яке розумне зонування та планування. Досить лише заїхати на масиви приватної забудови на Дубнівській чи Львівській. Відсутність центральних проїздів, інфраструктури, церкви та молитовні будинки посеред садибної забудови, провулки, проходи та тупики. Таке планування, що навіть бувалі таксисти не можуть доїхати. Не краща ситуація з багатоповерховою забудовою, очікуємо 9-поверхівку на місці громадського туалету біля драмтеатру. В районі не краща ситуація, єдине місце, де подобається планування, Набережні вулиці по ліву сторону після переїзду на Боратин. Луцький замок потрібно сполучити з ЦУМом, зробити комфортну вело- та піхохідну доріжки. Ринку в його вигляді там точно не місце. Потрібно привабити туристів, витягнути місцевих мешканців з квартир на вулицю, зробити місце для прогулянок та культурного відпочинку.
анна-марія Показати IP 17 Лютого 2020 20:50
Не вірю в благі наміри . Більше 20-ти років ніхто не цікавився Старим містом . Ці підприємці більше як 20 років наповнювали бюджет міста . Хто хоче нехай порахує сам - це сплата оренди за місце (землю) , плюс податки за торгівлю , крім цього ці підприємці самі забеспечували себе як роботодавці роботою , а також платили заробітну плату та податки на з/п продавців . А тепер їм кажуть забиратися (вибачте за слова) до чорта на кулічки . Підприємці теж винні в тому що відбувається . вони не святі , але це не перший раз і не перший ринок коли місцева влада так знущається з тих за рахунок чиїх податків ЖИВЕ ...
Капіталіст до анна-марія Показати IP 18 Лютого 2020 13:27
якщо справа в податках, то земля там дорога. Построїти торговий центр, або платну парковку- буде в надцять разів більше прибутку. Базар треба знести в будь якому варіанті
е-ницький Показати IP 17 Лютого 2020 22:08
Міські владці лоханулись з новим ринком без Бідзілі, хай той покаже свій генплан естетичного нового ринка. Метельницького підробляти перший, створити своє бачення сучасності на дикій переферії в вигляді нового ринку немовби води в рот набрано. В центрі мастаки зарисоватися, чим далі від центру то тої естетики ніби і не потрібно та хто туди повезе туристів! І ніби архітектори є і такий-от сором маємо, немовби їх нема!
Андрій Показати IP 18 Лютого 2020 10:31
Краще переїхати в ЕС і забрати родину ,чим жити в минулому.Хто буде відвідувати ваші торгівельні центри ,жити в ваших новобудовах?
Андрій Показати IP 18 Лютого 2020 10:40
В ЄС коли переносять підприємців на інше місце , за кошти влади роблять торгівельні місця, хто не хоче сплачують компенсації. В нас ,бульдозери!
Капіталіст до Андрій Показати IP 18 Лютого 2020 13:24
Думаєш в ЄС святою водою зносять старі ринки? Точно такі самі бульдозири як у нас. Просто люди там більш свідоміші
Думка Показати IP 18 Лютого 2020 13:30
Скоро на Старий ринок цигани заселяться, умови для них підходящі.
Досить. Показати IP 18 Лютого 2020 19:17
В Берліні за 500м.від Бундестагу є ринок,працює до 16.00.Після закриття, приїзджає спецмашина і миє всю територію.Бо підприємці знають за ,що платять податки,і як ці гроші використовує влада!!!!
лінивець Показати IP 18 Лютого 2020 20:38
НАРОД,ПОВІРТЕ НА СЛОВО-ТАМ ГОТУЮТЬ ЗЕМЛЮ ПІД ЕЛІТНЕ ЖИТЛО
Док до лінивець Показати IP 4 Березня 2021 11:06
Там підготували землю під потворний(типу Промінь) ТЦ доріжка протоптана люди будуть ще довго ходити...Елітного житла там не вийде, там треба пів району розвалити цигани,точки,ширка,не благополучні...це ніби на львівській будувати елітне житло...не може бути елітного житла біля ринку!

Додати коментар:

УВАГА! Користувач www.volynnews.com має розуміти, що коментування на сайті створені аж ніяк не для політичного піару чи антипіару, зведення особистих рахунків, комерційної реклами, образ, безпідставних звинувачень та інших некоректних і негідних речей. Утім коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію.


Система Orphus