USD 28.30 28.44
  • USD 28.30 28.44
  • EUR 33.45 33.70
  • PLN 7.43 7.52

Місцеві вибори в Україні – 2020. Які повноваження мають мери, депутати місцевих рад та самі ради?

Українці 25 жовтня вперше обиратимуть депутатів до рад усіх рівнів від громад – депутатів сільських, селищних, міських рад, а також сільських, селищних, міських голів. Перші вибори відбудуться і до 119 райрад. Також цього дня відбудуться чергові вибори, на яких потрібно буде віддати свій голос за кандидата в депутати місцевої ради та сільського, селищного, а також міського голову.

Посад багато, і заплутатися в них дуже легко. Тому 112.ua вирішив розібратися, які повноваження, права та обов’язки у кожної з цих осіб, а також у рад усіх рівнів.

Міський голова (мер)

Це головна посадова особа територіальної громади міста. Він обирається шляхом таємного голосування строком на пять років у порядку, визначеному законом.

Мер очолює виконавчий комітет відповідної міської ради та головує на її засіданнях.

Він не може бути депутатом будь-якої ради, суміщати свою службову діяльність з іншою посадою, в тому числі на громадських засадах, займатися іншою оплачуваною (окрім викладацької, наукової і творчої діяльності, медичної практики, інструкторської та суддівської практики зі спорту) або підприємницькою діяльністю.

Що стосується повноважень міського голови, то він:

– організовує роботу міської ради та її виконавчого комітету, підписує ухвалені ними рішення; вносить на розгляд ради кадрові пропозиції, здійснює керівництво апаратом ради та її виконавчого комітету, скликає сесії ради, вносить пропозиції та формує порядок денний сесій, головує на пленарних засіданнях;

– забезпечує підготовку на розгляд ради проектів програм соціально-економічного та культурного розвитку, цільових програм з інших питань самоврядування, місцевого бюджету та звіту про його виконання; оприлюднює затверджені радою програми, бюджет та звіти про їхнє виконання;

- скликає загальні збори громадян за місцем проживання, забезпечує виконання рішень місцевого референдуму, міської ради, її виконавчого комітету;

– є розпорядником бюджетних коштів, які можуть використовуватися лише за призначенням, визначеним радою;

– представляє раду та її виконавчий комітет у відносинах з державними органами, іншими органами місцевого самоврядування, об’єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форм власності, громадянами, а також у міжнародних відносинах;

– веде особистий прийом громадян; забезпечує на відповідній території додержання законодавства щодо розгляду звернень громадян та їхніх об’єднань; видає розпорядження у межах своїх повноважень.

Ознайомитися з розширеним списком повноважень, за які мер несе персональну відповідальність, можна за посиланням.

Варто зазначити, що аналогічними повноваженнями наділені також сільські та селищні голови.

У тому числі вони, як і мери, є підзвітними, підконтрольними і відповідальними перед територіальною громадою та відповідною радою (сільський голова – перед сільською радою; селищний, відповідно, – перед селищною). Зупинимося на них детальніше.

Міська, селищна та сільська ради – це органи місцевого самоврядування, які представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їхнього імені та в їхніх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування.

І міська, і селищна, і сільська ради мають підзвітні їм виконавчі органи (комітети, відділи, управління та ін.).

Останні наділені низкою повноважень, наприклад, у сферах управління комунальною власністю та регулювання земельних відносин; у галузі житлово-комунального господарства, побутового, торговельного обслуговування, громадського харчування, транспорту і зв’язку та ін.

Водночас до компетенції міської, селищної та сільської ради належать такі питання:

– затвердження регламенту ради, утворення і ліквідація постійних та інших комісій, утворення виконавчого комітету, кадрові питання;

– затвердження плану роботи ради та заслуховування звіту про його виконання; заслуховування звіту сільського, селищного, міського голови про діяльність виконавчих органів ради, у тому числі щорічного звіту; ухвалення рішення про недовіру сільському, селищному, міському голові та рішення про дострокове припинення їхніх повноважень;

– заслуховування повідомлень депутатів про роботу в раді, виконання ними доручень відомства; розгляд запитів депутатів, ухвалення щодо них рішень; дострокове припинення повноважень депутата;

– ухвалення рішення про проведення місцевого референдуму та рішень, які стосуються його організації та проведення;

– розгляд прогнозу місцевого бюджету, його затвердження, внесення змін до нього; затвердження звіту про виконання відповідного бюджету; ухвалення рішень щодо передачі коштів з місцевого бюджету;

– затвердження місцевих містобудівних програм, генеральних планів забудови, іншої містобудівної документації; встановлення правил із питань благоустрою території, забезпечення в ньому чистоти і порядку, торгівлі на ринках, додержання тиші в громадських місцях;

– встановлення заборони на продаж пива (окрім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових суб’єктами господарювання (окрім закладів ресторанного господарства) у визначений час доби;

– ухвалення рішень з питань боротьби зі стихійним лихом, епідеміями, епізоотіями; створення комунальної аварійно-рятувальної служби та інші.

Районна в місті рада

Вона також має всі перераховані вище повноваження. Окрім цього, районна в місті рада (у разі її створення), як і сільська, селищна та міська, може наділяти частиною своїх повноважень органи самоорганізації населення, передавати їм відповідні кошти, а також матеріально-технічні та інші ресурси і здійснювати контроль за їхнім виконанням.

Обласні та районні ради

Ці органи місцевого самоврядування представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст, у межах повноважень, визначених законодавством, а також повноважень, переданих їм сільськими, селищними, міськими радами.

Окрім цього, обласні та районні ради можуть ухвалювати рішення:

– з питань боротьби зі стихійним лихом, епідеміями, епізоотіями;

– про віднесення лісів до категорії захисності, а також про розподіл лісів за лісотаксовими розрядами;

– щодо здійснення місцевих запозичень і надання місцевих гарантій відповідно до вимог, встановлених Бюджетним кодексом.

Депутати рад усіх рівнів

Ради усіх рівнів – сільська, селищна, міська, районна в місті (у разі її створення), районна, обласна – складаються з депутатів, які обираються жителями відповідного населеного пункту/району/області.

Депутат представляє інтереси всієї територіальної громади, несе обов’язки перед виборцями, радою та її органами, виконує їхні доручення.

Він зобов’язаний брати участь у роботі сесій ради, засідань постійної та інших комісій ради, до складу яких його обрано.

Депутат має право:

– ухвального голосу з усіх питань, які розглядаються на сесіях ради, а також на засіданнях постійної та інших комісій ради, до складу яких його обрано;

– звернутися із запитом до керівників ради та її органів, сільського, селищного, міського голови, керівників органів, підприємств, установ та організацій незалежно від форм власності, розташованих або зареєстрованих на відповідній території, а депутат міської (міста обласного значення), районної, обласної ради – також до голови місцевої державної адміністрації з питань, віднесених до відання ради;

– знайомитися з будь-якими офіційними документами, які зберігаються у відповідних органах місцевого самоврядування, та робити виписки, копіювання цих документів.

Якщо упродовж року депутат пропустить більшу частину пленарних засідань ради або постійної комісії, не виконуватиме без поважних причин рішення і доручення ради, то вона може звернутися до виборців з пропозицією про його відкликання.

Депутати сільської, селищної, міської, районної у місті ради не можуть входитидо виконавчого комітету відповідної ради.
Знайшли помилку? Виділіть текст і натисніть


Підписуйтесь на наш Telegram-канал, аби першими дізнаватись найактуальніші новини Волині, України та світу
Реклама
Loading...
Коментарів: 0

Додати коментар:

УВАГА! Користувач www.volynnews.com має розуміти, що коментування на сайті створені аж ніяк не для політичного піару чи антипіару, зведення особистих рахунків, комерційної реклами, образ, безпідставних звинувачень та інших некоректних і негідних речей. Утім коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію.


Loading...
Система Orphus
Яндекс.Метрика
Ukr.net: Автобазар http://avtosale.ua/. Свіжі новини України і світу в режимі реального часу на Укр.нет. Фільми в кінотеатрах на KINOafisha.ua. Телепрограма на TVgid.ua.