USD 27.5 27.75
  • USD 27.5 27.75
  • EUR 31.4 31.65
  • PLN 7.2 7.32

Першочергові кроки для нового Кабміну

Опитані експерти розповіли про основні кроки, які необхідно негайно вжити коаліційному уряду, інформує «Кореспондент».Кадрові перестановки в уряді, анонсовані українськими парламентаріями 22 лютого, почали втілюватися в життя. Верховна Рада на своєму засіданні у понеділок, 24 лютого, продовжила звільняти від займаних посад виконуючих обов'язки українських міністрів.

Так, слідом за звільненими у неділю голів МЗС (Леонід Кожара), Міносвіти і науки (Дмитро Табачник) та МОЗ (Раїса Богатирьова), у понеділок свої портфелі втратили в.о. міністра соціальної політики Наталія Королевська та в.о. міністра культури Леонід Новохатько.

На сьогодні було заплановано затвердження нового складу Кабміну, у якому, за словами нардепа Віталія Немилостивого, ніхто з попереднього складу не збереже свої пости. За останньою інформацією, воно перенесене на четвер. Очевидно, що першочерговим завданням для нового міністерського пулу стане виведення країни з економічного колапсу і подолання гострих політичних розбіжностей.

Forbes опитав авторитетних економістів щодо того, які кроки слід у першу чергу здійснити новому уряду.

Перегляд держбюджету

Першочерговим завданням усі експерти назвали перегляд Держбюджету-2014 з метою максимального наближення головного кошторису країни до існуючої реальності, тобто - у бік скорочення. Для цього необхідно розробити програму суворої бюджетної економії.

“Абсолютно очевидно, що ті макроекономічні параметри, які були закладені в бюджет, уже не відповідають сьогоднішнім реаліям і з точки зору економічного зростання, і з точки зору інфляції, і з точки зору дефіциту державного бюджету, - наголошує Олег Устенко, директор центру світової економіки та міжнародних відносин НАНУ. - Цього року дефіцит держбюджету може значно перевищити “погану” позначку у розмірі 5% від ВВП. Однозначно, це має бути переглянуто - і чим швидше, тим краще для економіки”.

На нежиттєздатності основних бюджетних показників наголосив у коментарі Forbes і Олександр Жолудь, економіст Міжнародного центру перспективних досліджень. “Той бюджет, який був [прийнятий] на початку року, має завищені плани з доходів. Він не виконується, тому витрати робити ні з чого. Необхідно знизити і доходи, і витрати, щоб не було великого дефіциту, і бюджет реально виконувався”, - упевнений експерт.

Причому співрозмовники Forbes попереджають, що такий крок може нести в собі репутаційні ризики для вищого керівництва країни. “На жаль, він (відкоригований держбюджет - Forbes) може не відповідати тому популістському запиту, який [існує] у багатьох країнах світу, у тому числі і в Україні, і не дуже влаштовує політиків, які намагаються подобатися своєму електорату, - зазначає Олег Устенко. - Але це потрібно зробити, і треба бути готовим до того, що зниження дефіциту держбюджету може означати втрату електоральної підтримки”.

Перегляд фіскальної політики

На підставі більш реалістичного закону про держбюджет новий український уряд повинен переглянути роботу Міністерства доходів і зборів, вважає екс-міністр фінансів України Ігор Мітюков. Насамперед слід відмовитися від авансового методу оподаткування та остаточно вирішити проблему невідшкодованої заборгованості з ПДВ. “Можливо, за рахунок випуску боргових інструментів, обов'язково оформивши це як державний борг”, - уточнює він.

“Причому обов'язково варто або продовжити співпрацю з урядом Росії щодо подальшого виділення фінансових ресурсів, або провести переговори та відновити співпрацю з МВФ. Ще краще - зробити і те, й інше”, - вважає експерт.

Отримання кредитної підтримки від міжнародних фінансових організацій

За словами Олега Устенка, слід негайно направити запити на отримання кредитування в МВФ і в уряди деяких держав: ”Потрібно подати негайну заявку на співпрацю з МВФ, приїзд місії МВФ і початок переговорного процесу. На мій погляд, це треба зробити вже цього тижня”.

“Паралельно з цим, я думаю, буде доцільно подати заявку про можливе отримання фінансування з боку Європейського Союзу та США, - додає Устенко. - Потрібно також продовжити діалог із Російською Федерацією про можливість збереження отриманої недавно знижки на газ. Також слід продовжувати переговори на предмет її можливого фінансування у пулі кредиторів для України”.

Причому переговори з МВФ можуть поставити український уряд перед необхідністю прийняття ще одного непопулярного заходу - підвищення тарифів на газ для населення, нагадує Олександр Жолудь. Однак отримання грошової допомоги зможе забезпечити Україні можливість м'якого скорочення зовнішньоторговельного дефіциту і виплат у найближчі роки за зовнішніми боргами, вважає експерт.

Водночас не варто сподіватися на кредитні кошти як на панацею від усіх економічних проблем у довгостроковій перспективі, попереджає Олександр Пасхавер, президент Центру економічного розвитку. “На найближчі пару місяців це врятує економіку. Після цього знадобляться кроки з її реанімації, оздоровлення, щоб вона могла почати заробляти”, - пояснює він. – “Безперервно брати кредити ми не можемо. Ці кроки мають повернути економіку у той стан, у якому вона була до приходу до влади тих людей, які зараз її покидають”.

Системні реформи

На думку Олега Устенка, потрібно позбутися трьох основних обмежень, що існують в Україні з точки зору якості інвестиційного клімату: корупції, недосконалості судової системи та адміністративних бар'єрів на шляху ведення бізнесу.

З ним солідарні й інші експерти. Так, Олександр Жолудь упевнений, що проводити потрібно і податкову, і судову, і медичну, і соціальну реформи. “Судова реформа потрібна у першу чергу, тому що ми повинні максимально швидко отримати судову систему, яка б чітко захищала право власності. Це дозволить інвесторам бути впевненими, що якщо вони вкладуть у нашу країну гроші, то зможуть не втратити свої активи внаслідок несправедливих судових рішень”, - наголошує він.

Для цього, на думку Олександра Пасхавера, необхідно припинити залежність судової влади від виконавчої. “Треба щось зробити щодо чесності суддів. Для цього можуть знадобитися революційні заходи”, - наполягає експерт. – “Можливо, не звинувачуючи нікого конкретно, потрібно зробити так, як робить власник, приходячи у свою нову компанію: запропонувати всім суддям написати заяву про звільнення і потім призначати їх уже після нового обговорення. Нам необхідна якась кількість чесних суддів, без цього відновлювати економіку неможливо”.

Стабілізація банківського сектора

Для реалізації дієвих реформ в економіці слід стабілізувати роботу фінансових установ, упевнений Олег Устенко. “У НБУ є всі важелі для цього. Почати зі стрес-тесту, причому провести його швидко. Потрібно виявити, який обсяг додаткових капіталовкладень необхідно направити на рекапіталізацію кожного з банків для того, щоб він міг відносно стабільно працювати”, - радить Устенко. Однак для того, щоб такі заходи спрацювали, треба зробити НБУ більш незалежним, вважає Ігор Мітюков.

Стабілізація ситуації на валютному ринку

Зміцнення банківської сфери в Україні неможливе без виваженої валютної політики, зазначають експерти. І, зокрема, це стосується збереження золотовалютних резервів країни, вважає Олег Устенко. “Їх обсяг перебуває лише дещо вище від розміру імпорту на два найближчі місяці - менше $18 млрд. Поки у країну не зайшли зовнішні кредитори, основне завдання у найближчий місяць - не втратити свій обсяг золотовалютних резервів”, - наголошує він.

Причому Устенко вважає, що українському центробанку необхідно найближчим часом “відпустити”валютний курс. “Як не складно для політиків це прийняти, але потрібно дати ринку формувати курс і не витрачати на його підтримку золотовалютні резерви”, - упевнений експерт. – “Їх спалювання ми проходили у 2008-2009 роках і в останні місяці цього року. За минулий місяць ЗВР скоротилися приблизно на $2 млрд. Це дуже швидкі і досить критичні для країни темпи”.

На думку Устенка, з часом ринок сам знайде свій рівноважний стан. “Після того, як з'явиться вільний ресурс у вигляді кредитних грошей, можна буде думати, який курс потрібно підтримувати”, - стверджує він.

Демонополізація економіки

Усі озвучені вище заходи можуть виявитися малоефективними за збереження жорсткої монополізації в основних сферах економіки, переконані експерти. “Потрібно, щоб антимонопольний комітет отримав всю повноту дій для боротьби з монополіями, створеними колишньою владою, - вважає Олександр Пасхавер. - Необхідна наявність комісії, яка б перевірила всі великі угоди, пов'язані зі зміною власника, починаючи від 2010 року - наскільки вони були законними і добровільними. Якщо вона виявить, що якісь із них не відповідають цим критеріям, вони повинні бути анульовані”.

Згоден із Пасхавером й Ігор Мітюков. “Необхідно зробити максимально прозорою роботу державних монополій - Укрнафти, Укрзалізниці, а також НБУ та держустанов, включаючи Аграрний фонд. Потрібно регулярно публікувати їхню фінансову звітність і почати реальну боротьбу з корупцією у сфері держу правління”, - заявив Мітюков у коментарі Forbes.

Боротьба з корупцією

Для успішної боротьби з корупцією, на думку Олександра Пасхавера, необхідно якнайшвидше прийняття антикорупційного законопроекту. “Є набір досить типових дій, спрямованих на наведення порядку у ”зараженому”корупцією суспільстві. Але без оновлення судової системи вони безглузді”, - зазначає експерт.

Ідеологічна адаптація реформ

Однак ініціюючи та реалізуючи всі реформи, новому уряду слід враховувати ментальні, історичні та економічні відмінності українських регіонів, вважає Пасхавер. На його думку, щоб уникнути ідейного відторгнення новацій Кабміну у низці регіонів, треба прийняти програму адаптації до нового керівництва у східних та південних регіонах.

“Необхідно дати сигнал східним та південним регіонам, що нова влада вважає своїм пріоритетом економічну та соціальну адаптацію цих регіонів до нових умов господарювання”, - говорить експерт.

“Це індустріальний пояс, який є депресивним з об'єктивних причин: там не розвиваються нові підприємницькі проекти. Їх там дуже мало, основна маса людей працює на підприємствах, значна частина яких, мабуть, сама по собі відімре і вже відмирає. Це створює колосальні труднощі для населення, і саме це створює менталітет залежності від власників і бажання, щоб нічого не змінювалося”, - пояснює Пасхавер.

На його думку, для того, щоб зняти цю залежність, необхідно дати поштовх розвитку малого бізнесу. “Може бути, потрібно спробувати популярні у країнах Азії проекти з беззаставного мікрокредитування для того, щоб мільйони людей змогли спробувати вести свою справу. Також потрібно повернути цьому регіону податкові пільги, можливо, оголосивши ці території депресивними, - перераховує Пасхавер. - Необхідні стандартні заходи соціальної адаптації звільнених людей, але вони повинні бути орієнтовані на психотип людини індустріального пояса”.

Головне, на думку експерта, це дати сигнал, що нинішня влада вважає своїм пріоритетом адаптацію саме індустріального пояса до нових умов господарювання, до входження у європейське та світове економічне співтовариство.
Загрузка...
Коментарів: 7
екскурсовод Показати IP 25 Лютого 2014 18:58
Це все фікція! Перші реальні кроки: Дерибан бюджету та розподіл крісел для "своїх".
політолог до екскурсовод Показати IP 25 Лютого 2014 19:26
Що вони з успіхом і роблять, а те що вони типу "радяться" з Майданом - це брехня! Все більше з'являється інформації, фото, відео підтверджень, що нова влада вже не дуже-то і прислухається до людей з Майдану і видно які в них перекошені фейси від спілкування з людьми, що стоять під стінами ВР! Досить глянути як з людьми спілкується Парубій, щоб зрозуміти, що він свою "справу" зробив, повоював, позалякував..., а тепер не заважайте нам! Ну і затягування важливих рішень і пустозвонство депутатів з трибуни ВР, говорять, що скоро буде новий Майдан і не стоящий і чекаючий, а рішучий!!! Набридли ці політики! Йде повне повторення 2004-го року!!!
евромайдан Показати IP 25 Лютого 2014 20:25
Необхідна повна люстрація влади,від найменшоі ланки -до президента.Починати від 2004 року ,геть всіх хто був при владі чи при Януковичу чи при Ющенко.Жоден чинуша не мае пролізти! Жоден! Усі рішення приймати тільки зі згоди Майдану,керівників Правого Сектора,Спільноі Справи і інших! Жодного рішення без громади не приймати! Тільки спільно та неухитно дотримуючись всіх взятих на себе зобов"язань можна досягти успіху! Та для цього треба бути справжнім революціонером ,бути відданим справі і не піддаватись ні на які провокаціі та тиск з боку всіляких гілок влади ....
нене до евромайдан Показати IP 25 Лютого 2014 20:50
Так більша половина депутатів БЮТу, УДАРу були при Ющенку в органах влади!!!:))) Не несіть пурги! Може всі кандидатури і все інше узгоджувати під дулом Калаша від представників "сектору"?:) Може вже тверезо треба мислити? У 2004-му поназначали з Майдану і що було...???:( То вам що - граблі позичити???!!! А свої міркування можете втілювати і розпочніть з місцевої влади, де зараз у приміщенні ОДА кожного дня труться "претенденти" на посади і якраз з вашого переліку там 90%! То вперед, починайте... але при умові, якщо ваша "ідея" сподобаєтесь Гузю, а він теж до цього списку відноситься, але він відразу Паші зателефонує і не знаю вже яка ваша "доля" буде...:)))
евромайдан до нене Показати IP 25 Лютого 2014 21:00
Ми пургі ,як Ви зазначили нести не будемо! Так Ви всі будете приймати рішення під дулом Калаша,якого Ви в руках судячи з усього, Вами викладеного не тримали....Тепер Калаш буде суддя в усьому і попробуй те прийміть неправильне рішення-будете відповідати по закону революційного часу...і нам плювати Гузь Ви чи гусь..)))))
911 до евромайдан Показати IP 25 Лютого 2014 22:41
Да ви шановний(на) хвора людина! Але швидка ( скоро) приїде, трохи почекайте, але лікувати будуть вже не калашами, а гарматами!
АФГАН-911 Показати IP 26 Лютого 2014 10:24
Браво!!!

Додати коментар:

УВАГА! Користувач www.volynnews.com має розуміти, що коментування на сайті створені аж ніяк не для політичного піару чи антипіару, зведення особистих рахунків, комерційної реклами, образ, безпідставних звинувачень та інших некоректних і негідних речей. Утім коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію.

Система Orphus
Яндекс.Метрика
Ukr.net: Автобазар http://avtosale.ua/. Свіжі новини України і світу в режимі реального часу на Укр.нет. Фільми в кінотеатрах на KINOafisha.ua. Телепрограма на TVgid.ua.