USD 27.85 28.05
  • USD 27.85 28.05
  • EUR 32.6 32.84
  • PLN 7.5 7.65

Освіта без грошей батьків не обійдеться

Новий начальник управління освіти Луцької міської ради Анжела Масиник очолює управління освіти менше місяця. Її на цю посаду призначили після того, як попереднього головного освітянина міста Сергія Калуша звинуватили у хабарництві.
В ефірі інтернет-телебачення «Волинських новин» у розмові з глядачами Анжелі Масиник довелося відповідати на найдражливіші питання, що стосувалися проблем освітянської галузі. Публікуємо окремі фрагменти розмови з гостем.
- Чому найбільше претензій останніми роками до сфер охорони здоров’я та освіти?
- Це бюджетні сфери. І ми б хотіли більшого фінансування, адже його не вистачає. І це не позиція місцевої влади, а держави вцілому. На фонд розвитку, на підтримку матеріально-технічної бази держава достатніх коштів не виділяє.
- Чи можливо у сфері освіти здолати корупцію?
- Я розумію, що ваше запитання пов’язане з останніми подіями, але хочу сказати наступне: людина неосудна, поки вирок не винесе суд. Є таке поняття як презумпція невинності. І, звичайно, коментувати ці події я не буду...
- Так ніхто ж не питався…
- Та все ж я хочу розставити акценти, але й попрошу, щоб таких запитань більше не задавали. По-перше, це хвороба суспільства, а не лише сфери освіти. По-друге, у сфері освіти є недостатність фінансування. По-третє, - є проблема кадрів. На жаль, у кожній системі іноді вони не є такими, як би хотілося.
І останнє: поширюють такі факти ті люди, які потім це й обговорюють. Адже у нашій системі чимало людей, які працюють віддано, позитивно, творчо і конструктивно. Але поодинокі факти чомусь мають резонансний характер і негативно впливають на всю освіту. Такого бути не повинно. Адже хворим є суспільство і вилікувати його мають самі громадяни.
- Як подолати корупцію і побори в навчальних закладах: від прямих хабарів за оцінки у випускних класах і закінчуючи щомісячними внесками в фонд класу, в фонд школи, на ремонт школи.

- На утримання однієї дитини в садочку витрачається понад 7 тисяч гривень на рік. Порахуйте: у садочку 150 чоловік. Без коментарів. Тому ті гроші, я наголошую – добровільно – здають батьки, набагато менші. Про яке утримання садочків батьками можна говорити? В школах і інших навчальних закладах така ж ситуацію. Вона залишатиметься такою до того часу, поки держава на столичному рівні не повернеться обличчям до своїх бюджетної сфери.
- Тобто збори для різних потреб у навчальних закладах нікуди не зникнуть?
- Все залежить від батьків. Є різні батьки. Одні розуміють, що їхній дитині комфортно навчатися в європейських умовах. Адже батьки звертають увагу на яких стільцях сидять діти, за якими партами, на яку дошку вони дивляться. Держава не в змозі забезпечити надсучасними меблями-трансформерами чи сучасними дошками.
Але є батьки, які роблять дорогі подарунки вчителям, а їх ніхто не просить це робити. Чомусь за батьківську ініціативу має розплачуватися управління освіти, а тим паче керівник. Одні батьки - за такі подарунки, інші – проти. Проте потім начальник управління освіти, директор школи чи класний керівник стають заручниками ситуації. Але ви повинні розуміти, що подарунок не є платою за навчання.
- Чи будуть цього року канікули для дітей, що відвідують дитячі садки?
- Така практика позитивно вплинула на бюджетну систему. Ми зекономили на матеріальній платі вчителям, на енергозбереженні. Практика хороша. Але потрібно прислухатися до думки батьків. Цьогоріч така практика буде в мене вперше, але прикладу чимало зусиль, щоб все пройшло гладко.
- Як ви боретеся з тим, що якщо є «блат», то дитину відразу беруть до садочка, а якщо немає, то тільки через чергу? Особисто я свою дитину саме так влаштовувала в садочок через знайомих в управлінні освіти, бо ще б півроку не вийшла б на роботу. Але це несправедливо по відношенню до інших, хто немає ніяких блатів.
- Сарказм я не буду коментувати. В нас на черзі близько 1000 дітей. На жаль, у нас на сьогодні недостатня кількість груп і садочки перевантажені. Але є санітарно-гігієнічні вимоги: санстанція не дозволяє перевантажувати групи. Іноді деякі батьки не водять дітей до садочка. Я рада за людину, яка влаштувала дитину до садочка. Але поки ми не розширимо базу садочків, ситуація не поліпшиться. Тим паче, що частина садочків була продана чи здана в оренду не за нинішнього міського голови, а значно раніше. Але колись це була об’єктивна ситуація, народжуваність падала, садочки простоювали, а за них потрібно було платити комунальні послуги. А те, що ви ходили просили влаштувати дитину до садочка, це питання власної совісті і гідності.

- Коли завершиться здирництво у дитячих садочках? Коли не прийдеш, за щось треба платити, як не за меблі, то за ремонт, то мусиш купити журнал за 5, 50 гривень. Звісно, батьки мають допомагати, але не в таких масштабах. Краще б харчування покращили.
- Про суть цього питання ми говорили, коли говорили про школи. Деякі питання потрібно вирішувати батьківським комітетом. Звичайно, в масштабах держави, яка повинна дбати про своїх громадян, така ситуація не є негативною. Але якщо дивитися на речі з точки зору потреби? Щоб підготувати дитину до школи, щоб вона краще сприймала навколишній світ, методистам потрібні якісь наочні посібники. Якщо це йде на благо дитини, то 5,50 за журнал – це не великі кошти. А гратися тими ляльками, які випущені 20 років тому - не комфортно.
- Чи існує який канал зв’язку із вами чи «гаряча лінія»?
Є години прийому: це понеділок з 8.00 до 13.00 і п’ятниця з 14.00 до 16.00. Я в цей час приймаю громадян. Є сайт управління. А про гарячу лінію ми подумаємо.

- Чи планується якась практика оздоровлення дітей? Приміром, додавання в раціон соків або фруктів, але за кошт батьків? В деяких садочках така практика існувала.
- Так. У самому питанні вже є відповідь. Це можливо за кошт батьків. При нинішньому фінансуванні це, на жаль, не можливо.
- Чи буде переглядатися питання про 12-річну освіту і повернення до 11-річної?
Реально ми працюємо за програмою 12-річної освіти. Ніяких додаткових розпоряджень від міністерства не надходило.
- Ви проти Табачника чи ні?
- Є Табачник як науковець, є Табачник як міністр освіти. Його дії як міністра освіти я ще не оцінила і не проаналізувала, оскільки пройшло надто мало часу.

- Ви – нова людина на посаді начальника управління освіти? Що плануєте робити, які будуть нововведення?
- Я проведу аналогію: не варто запитувати в господині щось на початку приготування борщу. Я маю певні задуми, плани і я чітко, виважено і прислухаючисьо думки людей та спираючись на нормативні документи, буду проводити освітню політику у місті.
- Кажете не вимагаєте подарунків? Знаю не одну маму, яка розповідала, що на батьківських зборах класні керівники наголошують, які саме золоті прикраси їм потрібно придбати на день народження чи 8 березня. Куди можна поскаржитися?

- Треба частіше приходити на батьківські збори і казати усім, що це повна дурниця, - розповідати про асортимент ювелірної крамниці. Повірте, на місцях, в класному колективі можна дійти консенсусу.
- Чи треба виганяти вчителів, які вже пенсійного віку?
- Якщо людина на пенсії віддається сповна своїй роботі, вона творча і віддана, то така людина має працювати стільки, скільки потрібно і законодавство підтримує таку ініціативу. Але є люди з хворобами, яким уже важко викладати, проте через мізерну пенсію вона мусить це робити… Це питання сумління. Людина мусить подумати: «Чи сприймають мене діти, чи цінують мене в колективі?» Окрім того, є атестаційні комісії, вчителі заповнюють анкети, працюють психологи...

- Чимало дискусій відбувається щодо ЗНО…
- Я за зовнішнє незалежне оцінювання. Тому що тут дійсно реально оцінюється праця кожної дитини. Цього року випускники опинилися в жахливій ситуації. Адже навчальний процес був перерваний карантином.
- Батьки скаржаться, що шкільні підручники перевантажені інфомрацією...
- Так, є перевантаженість навчальних програм. Кілька років тому намагалися вирішити цю проблему. Проте її вирішили банальним шляхом: програму просто «спресували», а кількість годин, які відводять на вивчення цього матеріалу не не збільшилася. Через те маємо таке перевантаження.
Загрузка...
Коментарів: 3
дідо Показати IP 15 Квітня 2010 19:53
ЧОМУ НЕ ЗАДАЛИ ПИТАННЯ ПРО РЕАЛЬНІ ВІДВІДУВАННЯ ?...ПІДІТЬ У САДОК І ПОБАЧИТЕ,ШО В 8.15 ШЕ НІКОГО НЕМА,А В 18.00 -ВЖЕ НІКОГО НЕМА У ДИТСАДКУ...ДЕ БАТЬКІ ПРАЦЮЮТЬ ?
Людмила Показати IP 16 Квітня 2010 11:25
Забираю свою дитину о 18.00, половина групи ще присутня на той час. Про яке реальне відвідування йде мова?
Ліля Показати IP 20 Травня 2010 13:44
Скажіть невже дітям у 3 класі потрібен магнітофон і ноутбук для перегляду, із слів учителя, на перерві фільмів? А вимагають обов'язково, з ультиматумом про те, що :"Не буде грошей - не одержите книжок на наступний рік" Це нормально? І судячи з інтерв'ю, то немає куди і поскаржитися. А в інших школах діти без цього чудово обходяться і не є гіршими учнями і успішність на висоті.

Додати коментар:

УВАГА! Користувач www.volynnews.com має розуміти, що коментування на сайті створені аж ніяк не для політичного піару чи антипіару, зведення особистих рахунків, комерційної реклами, образ, безпідставних звинувачень та інших некоректних і негідних речей. Утім коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію.

Система Orphus
Яндекс.Метрика
Ukr.net: Автобазар http://avtosale.ua/. Свіжі новини України і світу в режимі реального часу на Укр.нет. Фільми в кінотеатрах на KINOafisha.ua. Телепрограма на TVgid.ua.