USD 39.40 39.75
  • USD 39.40 39.75
  • EUR 39.60 40.00
  • PLN 9.75 9.90

«Продуктова» паніка у Луцьку: хто винен

6 Березня 2015 09:21
Останнім часом з прилавків магазинів у Луцьку змітають все. Хто в цьому винен: влада чи панікери читайте в матеріалі наших колег з газети Волинь-Нова.

Коли курс долара на «чорному» ринку перевищив 40 гривень, українці кинулися рятувати свої заощадження від інфляції.

У супермаркетах один поперед одним брали продукти тривалого зберігання. Найчастіше — найдешевші. Скажімо, лише за один день у луцькому «Сільпо» спустошили полиці з дешевою — 18 гривень за літр — олією. Поменшало й 5-літрових пляшок, які тут припадали пилом ще з минулого року. Оголилися полиці із фасованою гречкою. Розібрали борошно, цукор… Через ажіотажний попит працівники торгівлі не встигали підвозити товар. У пошуках продуктів за вигідними цінами покупці бігали від одного супермаркету до іншого. А придбавши, тішилися, наче діти.

— У «Там–Тамі» взяла цукор ще за 11 гривень, — похвалилася моя знайома. — А наступного дня він уже був по 13. Скільки коштуватиме через декілька днів — ніхто не знає.

Ще одне пояснення ажіотажного попиту почула від розпашілої молодиці років 40, яка штовхала поперед себе візок із кульками борошна:

— Мушу робити запас, бо ж долар росте, ціни щодня стають усе вищими, а зарплату піднімати ніхто мені не збирається.

Звісно, над покупцями, які брали усе, що потрапляло під руку, можна підсміюватися, називати їх панікерами. Але з іншого боку, мають на це підстави. Люди бояться, що на прилавках не буде продуктів, а якщо й будуть, то вже за новими, вищими цінами, тож намагаються створити запаси і таким чином зекономити. Хоча сьогодні виграють, а завтра — програють. Адже ажіотаж має зворотний ефект. Через масове скуповування товари можуть ще більше подорожчати. Підвищений попит призвів до того, що в деяких магазинах обмежують продаж. Наприклад, у «Сільпо» побачила застереження: «Один покупець може придбати не більше 5 кілограмів або 5 одиниць продуктів. Ми не жадібні, але на всіх не вистачить». Це нібито виглядає як турбота про покупців, а натомість підвищує попит, підштовхує брати навіть той товар, який не збирався купувати, бо ж його може не вистачити!

Продуктова лихоманка була і на ринках. Люди виходили навантажені кульками з гречкою, рисом, борошном чи цукром. Усе це нагадувало кризові 90-ті роки. Але тоді була інша ситуація, був дефіцит харчів. Нині їх вистачає. Торік у державі зібрали непоганий урожай пшениці — більш як 21 мільйон тонн. Із них 14 мільйонів — продовольчої, яку використовують для випікання хліба. Тим часом для внутрішнього споживання Україні потрібно лише 9 мільйонів тонн. Словом, із борошном нема проблем. Ажіотаж навколо нього штучний. А зростання цін пов’язане з галопуючою девальвацією гривні. Саме тому вартість борошна у торговельних мережах зросла з 7—8 до 11—16 гривень.

Щодо цукру, то і його, зі слів експерта аграрних ринків компанії «ААА» Марії Колесник, у нас теж значно більше, ніж можемо з’їсти. Минулого сезону в Україні виробили 2,1 мільйона тонн солодкого продукту. Ще 350 тисяч тонн залишилося з попереднього. Але через знецінення національної валюти зросла його оптова вартість. Відтак, ціна в роздрібній мережі піднялася до 16—17 гривень за кілограм.

У надлишку маємо й олії. За потреби 0,5 мільйона тонн її виробили аж 4,2 мільйона. Щодо рису, вартість якого зросла суттєво, то половину його доводиться імпортувати. Зате популярної в українців гречки — достатньо. Виробили її торік 167 тисяч тонн і ще 60 тисяч залишилося з попереднього сезону. А для внутрішнього споживання вистачить 178 тисяч тонн.

Тож, якщо вірити міністру аграрної політики та продовольства Олексію Павленку, причин для продовольчої паніки немає.

— В Україні є достатньо продуктів харчування, тому не буде їхнього дефіциту, — запевняв він на Всеукраїнському аграрному форумі.

А підвищення цін продуктовими мережами високопосадовець назвав спекуляцією і спробою заробити на паніці. Він висловив сподівання, що ціни «заспокояться» і будуть поступово знижуватися. У Луцьку, скажімо, ажіотажний попит уже спадає, полиці магазинів не порожні. Дефіциту основних товарів немає і на ринках. Щоправда, продавці, з якими доводилося розмовляти, сумніваються, чи повернуться ціни на колишні позиції. Мовляв, таке у нас буває вкрай рідко. До того ж контролювати ціноутворення зараз практично нікому. Інспекцію, яка цим займалася, розформували. Залишається тішити себе тільки сподіваннями, що в ситуацію втрутяться антимонопольники і з’ясують, чи була змова між торговельними мережами та постачальниками продуктів.
Знайшли помилку? Виділіть текст і натисніть


Підписуйтесь на наш Telegram-канал, аби першими дізнаватись найактуальніші новини Волині, України та світу


Коментарів: 26
Анонім Показати IP 6 Березня 2015 09:27
«Продуктова» паніка у Луцьку: хто винен - Путен...
балакун Показати IP 6 Березня 2015 09:32
винні супермаркети, які кожного дня накручують ціни на товари, які придбані раніше щоб заробити по-більше собі!!!
Ковель Показати IP 6 Березня 2015 09:47
Доллар уже по 23. Интересно когда соберется долларовый майдан с требованием к Нацбанку выкупить у них доллары по 42?:)
Ага до Ковель Показати IP 6 Березня 2015 09:58
от коли позжирають мішки гречки з цукром і борошном запиваючи бутлями олії тоді й до доларів черга дійде.
Хто Показати IP 6 Березня 2015 09:56
коментар було видалено
Дістали Показати IP 6 Березня 2015 10:01
коментар було видалено
Справедливий Лучанин Показати IP 6 Березня 2015 10:01
Я знаю хто винен - ЖАДНІСТЬ!!! Думають, що на 5 років "нагребуть" продуктів. Тож пройде місяць-два будуть купляти по нових цінах. Де логіка......
До дістали. Показати IP 6 Березня 2015 10:14
Це ви вже дістали. Сидять і ниють. Якби не було б майдана все було б ок? Майдан це логічний результат того що відбувалось. А як тобі ДНР і антимайдан, краще? Ну то звіздуй туди чи у Росію там цілковитий антимайдан. А може ти звідти й строчищ свої висери.
Працюють Показати IP 6 Березня 2015 10:24
О, нарешті модери запрацювали. Тролів почали чистити. Бо послухати думки інший людей, навіть коли їх не поділяєш, цікаво та пізнавально, бо люди мають свою думку і можуть її аргументувати. А тролів з їх вкиданнями треба ізолювати - це звичайна гігієна.
Анонім Показати IP 6 Березня 2015 10:24
Якось хочеться, щоб вже якийсь землетрус розвалив то все. (То всьо, як казав Кузьма, фіг в його було й одного українського слова).
Дьодік Показати IP 6 Березня 2015 10:28
Та ніхто н***уя не "змітає".
Анонім Показати IP 6 Березня 2015 10:48
винні олігархи, які весь тягар війни переклали на народ і при цьому старанно поширюють гасла : час єднатись і вмирати за неньку, але самі не поспішають заради неньки пожертвувати хоча б маленькою частиною своїх статків- мова про їх здоров`я і життя навіть не йде
анонімус Показати IP 6 Березня 2015 11:01
отара
покупець Показати IP 6 Березня 2015 11:01
А чому ніхто не каже, що такими діями покупці зробили величезну допомогу державі: придбали товар у мережах супермаркетів та приватних підприємців, як наслідок зросли обсяги продажу, відповідно, збільшились наразування зобов"язань з податку на додану вартість та податку на прибуток, які вчасно надійдуть до бюджету. Бюджет виплатить заробітну плату вчителям, лікарям, малозабезпеченим, військовим... Які у свою чергу знову придбують продукти харчування та вчасно оплатять комунальні послуги. Потрібно дивитись глибше у ці дії, а долар це дурниці, ми ж маємо свою валюту, яку повинні зберігати у комерційних банках, які прокредитують наших виробників, а не виведуть рефінансування в офшори, створяться додаткові робочі місця і т. д. і т.д. А то занили, ціни високі, долар "скаче"....
Справедливий Лучанин до покупець Показати IP 6 Березня 2015 11:10
Чуєш "розумнику" яка в тебе заробітна плата (дохід) за місяць?
покупець до Справедливий Лучанин Показати IP 6 Березня 2015 11:16
мова іде не про заробітну плату, дивись глибше... нічого не зрозумів?
Справедливий Лучанин до покупець Показати IP 6 Березня 2015 11:13
А то нічого, що $ безпідставно виріс і взуття коштує більше за мінімальну заробітну плату. Так в нас є національна валюта, і що з того? Яка сімя вижеве вижеве на ~ 3000грн.в міс.? Купити одяг, продукти, дітей вчити...
Лучанину до Справедливий Лучанин Показати IP 6 Березня 2015 11:16
Йди й заробляй більше.
Справедливий Лучанин до Лучанину Показати IP 6 Березня 2015 11:20
Саме це й роблю, плачу податки та даю роботу іншим.
міша до Справедливий Лучанин Показати IP 6 Березня 2015 11:38
ну то не плач, не поїдеш цього року на кіпр, відпочинеш на світязі, і замість ікри хавай оселедчиків, буде все нішяк
Справедливий Лучанин до міша Показати IP 6 Березня 2015 11:55
Навіщо мені Кіпр якщо є мальовничі Карпати та рідний Світязь!
Що Показати IP 6 Березня 2015 11:14
правда коле очі, що коментар видалили?! так от нема чого на дзеркало кивати, коли фейсик кривий, ніхто не винен в так званому ажіотажі, тільки дурість і жадібність рагулів, яким завжди всього мало, в яких завжди все погано і всі їм винні. Тьфу!
Дмитро Показати IP 6 Березня 2015 12:02
Наскільки ущербною державою є україна ми пересвідчилися 2 тиждня тому коли Долар був по 40 Грн. МИ абсолютно нічого не виготовляємо, ми все завозимо із - закордону. Від зерна на хліб - до памперсів. Не треба казати що ціни виросли бо бензин і доставка подорожчали. Бензин подорожчав на 25%, а деякі ціни на 50%. Часто буваю у Білорусії, і заздрю. 19 Грудня Бел рубль обезцінився на 30 %, але ціни на бензин абсолютно не помінялися. (В інеті є відео де Лукашенко каже що якщо хоч на 1 цент збільшиться ціна на якомусь АЗС - то в тюрму сяде весь менеджерський і акціонерний склад АЗС). До чого Я веду - пАкращення було дійсно пАкращенням, а зараз ми дійсно зажили по - новому.....Ніхто ж не уточняв в який бік ця новизна піде.
ДЄСАНТ Показати IP 6 Березня 2015 18:51
**** коли ті люди дурнуваті поймуть що чим більше вони купляють, то комерси паяяють більшу ціну. не було б паніки не пригали б ціни...
Торгашам Показати IP 6 Березня 2015 19:27
Коли будуть знижуватись ціни на товари, як підвищували - то похвилинно ..
Антибарижний комітет Показати IP 7 Березня 2015 00:59
Шановні доморощені експерти з економічних питань ! Раніше спекулянтів та бариг судили.А зараз називають бізнесменами.Лише виробник піднімає економіку,дає робочі місця,наповнює бютжет.Спекулянтів та бариг потрібно називати своїм іменем.А як бути сільгоспвиробникам при нинішніх цінах на пальне і добрива?Паніку піднімають валютники,спекулянти,різні ділки.Жадібність рагулів тут дійсно зпрацьовує на всі 100%.Задумайтесь в чиїх руках обленерго,газ,нафтопродукти.Держава про Вас шановні виборці не потурбується.Голосуйте і далі на виборах за олігархів і їх родичів.Купка бариг буде і далі з Вас насміхатись.