USD 39.50 39.80
  • USD 39.50 39.80
  • EUR 39.73 40.00
  • PLN 9.76 9.92

У Луцьку презентують легендарний серпанок

25 Березня 2015 21:21
У Луцьку вперше відбудеться презентація легендарного волинського серпанку – інформують у«Центрі дослідження і відродження Волині».

Це унікальне тонке полотно, яке дослідники вважають прототипом сучасного весільного одягу.

Виготовляють його ручним способом винятково на Волині.

«Зараз ми працюємо над тим, щоб внести серпанок до нематеріальної спадщини ЮНЕСКО», – коментують у центрі.

Виставка відбудеться у Волинському краєзнавчому музеї 27 березня.


У майстерні ручного ткацтва «Легенди Волині», що в Радивилові Рівненської області, відродили давно забуту техніку виготовлення легендарного серпанку і майстрам вдалося реконструювати ряд унікальних серпанкових костюмів з музейних та приватних колекцій. Як відомо, саме у серпанок вбрана і Мавка з «Лісової пісні» геніальної доньки Волинського краю – Лесі Українки. Тож не пропустіть! Уже цього тижня, 27 березня, виставка-презентація серпанку «Таємниці одягу Мавки» відбудеться у Луцьку.

Волинь – це особлива земля, багата на звичаї і традиції, народну творчість та різнобарв’я фольклорних жанрів, земля великих особистостей і унікальних пам’яток мистецтва, приваблива територія, за яку велися столітні війни чужоземцями-загарбниками, і просто прекрасний край, де живуть найдобріші, найтрудолюбивіші люди, котрі передають у спадок наступним поколінням усі скарби-перли землі Волинської.

Чи не найкоштовнішим із таких скарбів стало ручне ткацтво як одне із провідних ремесел краю. Воно забезпечувало щоденне життя майже кожної родини. Не пригадують старші люди, чи були такі хати на Волині, де б не ткали полотна. А найуміліші ткалі ще й змагалися, в кого воно вийде кращим.

Та мало хто з волинян пам’ятає (а більшість і взагалі не знає), що цей край славився своїм особливим, дуже ніжним, прозорим білим полотном. Мова – про легендарний ВОЛИНСЬКИЙ СЕРПАНОК. Унікальні зразки серпанкового одягу були досліджені майстрами ГО «Центр дослідження і відродження Волині» у провідних музеях України та приватних колекціях. Він був відомий на наших землях щонайменше з XVI століття. У давнину таке вбрання було мрією кожної дівчини, у ньому наречена ішла до шлюбу, ним обдаровували рідних, його використовували у багатьох народних обрядах. «Від шлюбу і до самої смерті молода більше не розлучалася із серпанком».

Що ж таке, отой серпанок? Бо ж слово настільки знайоме.

Уявіть собі вранішній туман над річкою. Він простилається, як довге, розгорнуте поздовж, прозоро-біле полотно. Промені сонця снують кожну ниточку, кожне переплетіння. Отак і серпанок. Тчеться із тоненької, як павутинка, ниточки. Виготовляють такі нитки із особливого сорту льону (лущику), дуже ретельно доглядаючи його до самого збору. А потім – тривалий процес (аж до створення готового серпанкового костюма), який триває понад рік.

Ткацькій майстерні «Легенди Волині» знадобилося біля трьох років, щоб відродити техніку виготовлення серпанку, яка вважалася втраченою близько ста років.

Сучасні українські дослідники довго вивчали, як можна досягти такої прозорості домотканої тканини і водночас міцного переплетіння. Донедавна взагалі вважалося, що серпанок – це нереальна річ, що це повна вигадка і уява людини. Адже на побутовому рівні слово «серпанок» відоме як легкий ранковий туман. Та нам вдалося не лише віднайти серпанкове полотно і серпанковий одяг, але й відтворити його.

У своїх творах серпанок згадувало чимало відомих українських письменників, зокрема: Леся Українка, Іван Франко, Михайло Коцюбинський, Панас Мирний, Іван Нечуй-Левицький, Пантелеймон Куліш, Іван Котляревський, Ольга Кобилянська, Григорій Квітка-Основ’яненко та інші. І писали вони не про туман, а про дивовижну прозору тканину. Лише у п’єсі «Лісова пісня» Лесі Українки серпанок згадується декілька разів.Тому він і став легендою усієї України, а найбільше – Волині, де знайшли унікальні старовинні зразки.

Уже сьогодні ГО «Центр дослідження і відродження Волині» працює над тим, щоб серпанковий одяг внесли до списку нематеріальної культурної спадщини ЮНЕСКО.

Найкращі ткалі майстерні «Легенди Волині» тчуть серпанок уже декілька років. Вони створили неповторну колекцію готового одягу. Його презентували в музеях Рівненщини та в Києві. Усі, хто бачив серпанок хоча б раз, закохуються у це диво, з ниточок ранкового туману. Бо серпанкове вбрання – це простота і вишуканість, це і справді легенда Волині, яка стала реальністю.

Прозоре і легке, ніжне на дотик і неперевершене за структурою, не перенасичене оздобленням, елегантне, привабливе і натуральне – ось те, що було еталоном святкового одягу волинських дівчат і жінок у минулих століттях.

Презентація повної колекції легендарних серпанкових костюмів відбудеться о 14 годині 27 березня у Волинському краєзнавчому музеї, за адресою: місто Луцьк, вулиця Шопена, 20.

Виставка триватиме до 10 квітня 2015 року.

«Легенди Волині» чекають на вас! Не проґавте феєрію. Дізнайтесь і ви таємницю одягу Мавки…
Знайшли помилку? Виділіть текст і натисніть


Підписуйтесь на наш Telegram-канал, аби першими дізнаватись найактуальніші новини Волині, України та світу


Коментарів: 0

Додати коментар:

УВАГА! Користувач www.volynnews.com має розуміти, що коментування на сайті створені аж ніяк не для політичного піару чи антипіару, зведення особистих рахунків, комерційної реклами, образ, безпідставних звинувачень та інших некоректних і негідних речей. Утім коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію.


Система Orphus