USD 27.30 27.48
  • USD 27.30 27.48
  • EUR 32.00 32.25
  • PLN 7.22 7.30

Чого коштував Порошенку уряд Гройсмана?

Чому, все ж таки, західні кредитори, при призначенні оновленого Кабміну, не стали наполягати та не примусили АП формувати його з так званих "технократів", хоча, очевидно, що такі можливості у них були? Яка ціна "політиків" на чолі виконавчої влади?

Про це пише Андрій Вігірінський на uainfo.

Міжнародний екскурс дає розуміння тих процесів, які відбуваються без участі українців, поза межами нашого впливу чи врахування інтересів, але матеріалізується безпосередньо на території країни.

Канцлер ФРН Ангела Меркель 24 квітня під час спільної прес-конференції з президентом США Бараком Обамою у Ганновері заявляє, що сторони конфлікту на Донбасі мають якомога швидше реалізувати кроки, передбачені Мінськими домовленостями. «Ми досі не маємо стабільного режиму припинення вогню й ми мусимо активніше просуватися у політичному процесі», - додала вона.

Що мається на увазі під політичним процесом? Йдеться в тому числі про виконання не тільки Мінських угод, але й положень Закону «Про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей» від 16 вересня 2014 року № 1680-VII. Нагадаємо, що цей Закон надає широкий перелік повноважень окремим районам зазначених областей, як-то: особливий порядок оподаткування, відмінний економічний порядок господарювання, значний вплив на правоохоронний сектор та власні, створені за рішеннями міських, селищних, сільських рад загони народної міліції, на які покладається реалізація завдання з охорони громадського порядку в населених пунктах. Детальний аналіз положень Закону оприлюднювався в цій рубриці в минулому році.

Загалом передумовою впровадження цих норм визначено обрання на позачергових виборах органів місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей, проведених із додержанням засад загальних, рівних, вільних і прозорих виборів, а також публічності та відкритості, встановлених Конституцією України та міжнародними договорами України, що закріплюють загальновизнані міжнародні стандарти забезпечення прав людини і є частиною національного законодавства України, у тому числі, з обов'язковим дотриманням стандартів ОБСЄ щодо проведення демократичних виборів, із забезпеченням: участі у спостереженні за виборами міжнародних безсторонніх спостерігачів, зокрема від Бюро демократичних інститутів і прав людини ОБСЄ, Конгресу місцевих та регіональних влад Ради Європи, інших міжнародних організацій та іноземних держав, а також інших офіційних спостерігачів; безпечних умов діяльності та безперешкодної участі офіційних спостерігачів у виборчому процесі; виведення усіх незаконних збройних формувань, їх військової техніки; дотримання принципів політичного плюралізму і багатопартійності, рівності прав і можливостей участі у виборчому процесі тощо.

Президент України Петро Порошенко фактично одночасно з заявою канцлера Німеччини повідомив, що очікує в найближчий час направлення озброєної поліцейської місії ОБСЄ на Донбас для забезпечення режиму припинення вогню, що стало результатом його переговорів. «Я дуже радий, що цю тверду позицію української сторони зараз підтримали наші партнери в «нормандського форматі», партнери у США, і нарешті ми бачимо, що Росія погоджується на цей формат. Гадаю, що в нас це має вийти», - сказав Порошенко.

Згодом, у середу, офіційний представник МЗС ФРН Мартін Шефер повідомляє: «Я з усією відповідальністю можу заявити, що не обговорюються за участю Німеччини і Франції ні в рамках ОБСЄ, ні "нормандського формату" зміни абсолютно цивільного характеру спостережної місії ОБСЄ», - запевнив Шефер.

«Для нас важко уявити собі на даний час, як могла б виглядати озброєна місія ОБСЄ, метою якої мало б бути забезпечення безпеки виборів у зайнятих сепаратистами регіонах», - підкреслив дипломат. Схоже, Президент України вирішив додати вагомості своїх «досягнень» словом «озброєна», але це деталі. Зрозуміло, що після заяви Захарченка про розстріл представників ОБСЄ, які прибудуть для контролю зі зброєю, західні партнери не стали б ризикувати.

Втім, суть процесу зводиться до того, що сторони, з одного боку заплющуючи очі на фактичний стан справ, а саме постійні обстріли та тільки формальний режим припинення вогню, всіма своїми публічними виступами та діями намагаються формально дотриматися прописаних алгоритмів, необхідних для умовного припинення конфлікту, виборів і, як наслідок, через деякий час, відновлення економічної співпраці з РФ.

Строки для підготовки нормативної бази для проведення виборів на території Луганської та Донецької областей були чітко окреслені минулого тижня. У світлі привітань з нагоди формування нового українського Уряду такими строками визначено червень 2016 року.

Дії, заяви, спрямовані проведення виборів у Луганській та Донецькій областях, переросли з паралельних процесів, з фінансовою допомогою заходу Україні, у взаємозалежні.

Красномовно про пов'язаність цих процесів свідчить повідомлення прес-служби Кабміну. Так, під час зустрічі з прем'єр-міністром Володимиром Гройсманом помічник Державного секретаря Вікторія Нуланд підтвердила готовність з боку США виділити черговий пакет фінансових гарантій для України після прийняття Україною важливих для продовження реформ законопроектів, які були визначені в рамках домовленостей із Міжнародним валютним фондом. Також Нуланд і Гройсман обговорили прогрес у виконанні Мінських домовленостей.

Більше того, тепер до цього долучено ще й євроінтеграційні процеси, які раніше, начебто умовно, так не позиціонувалися.

Так, представництво ЄС в Україні цього тижня повідомило, що за додатковий час до саміту українська влада має можливість виконати свої зобов'язання щодо проведення реформ. Перегляд дати саміту також дозволить дочекатися перегляду програми МВФ, а також провести оцінку попереднього виконання Угоди про асоціацію. Дипломатична місія підтвердила, що саміт перенесено на вересень, остаточна дата його проведення буде визначена під час візиту Порошенка до Брюсселя наприкінці червня.

Заступник глави адміністрації президента Костянтин Єлісєєв стосовно цього заявив: «Те, що саміт буде в вересні, означає, що до цього часу ми вже завершимо перегляд програми МВФ. А це дозволить нам отримати наступний транш макрофінансової допомоги від ЄС (в обсязі 600 мільйонів євро)».

І знову ми спостерігаємо той самий роковий місяць, протягом якого повинні вирішитися й питання виділення чергового кредитного траншу МВФ, і прийняті зміни до законодавства в частині забезпечення виборів у Луганській та Донецькій областях, а також фінансової допомоги від ЄС; плюс не забудемо про кредитні гарантії США. Іншими словами, Петро Олексійович буде в Брюсселі «на килимі» доповідати про те, що зроблено. Відносини стають прозаїчно прості: «товар - гроші», і не інакше.

Крім того, очевидним стає те, що в завіряння та слова Президента не повірять.

Так, Єврокомісар із питань Європейської політики сусідства і переговорів по розширенню Йоханнес Хан повернеться в Україну на початку червня, щоб побачити, як в Україні здійснюються реформи, - повідомив голова Групи підтримки України в Єврокомісії Пітер Вагнер. «Його ключовий меседж був: візьміть все, що ви можете від попереднього уряду, будуйте на цьому і не втрачайте час, якого у вас немає». За його словами, Хан «заохочував всіх політиків і всіх, з ким зустрічався, не намагатися розмірковувати над тим, щоб заново винайти колесо».

«За станом на зараз ми отримали враження від нового уряду, що у них є сильна впевненість про те, що це зрештою повинно бути зроблено», - повідомив Пітер Вагнер. Він також зазначив, що вирішення проблеми боротьби з корупцією є умовою, яку необхідно виконати для надання 600 мільйонів євро... Тому український уряд має продовжувати демонструвати свою відповідальність». Власне кажучи, Уряд її навіть з надлишком продемонстрував у середу, але про це пізніше.

Цікавим та важливим для цілей аналізу є позиція радника Кабміну з питань реформ пана Міклоша, який цього тижня полемізував на тему попереднього технократичного та сьогоднішнього урядів, зокрема, щодо Наталії Яресько та Айвараса Абромавичуса він зазначив: «З одного боку, цих реформаторів і технократів бракуватиме. Але з іншого боку, технократи мали один суттєвий недолік - вони не були політиками, тому не здійснювали комунікацію, не робили політичну роботу. Скажімо, Наталія Яресько домоглася блискучих результатів, зокрема, щодо фіскального дефіциту, а, з іншого боку, вони не робили того, що також мають робити міністри: спілкуватися з парламентом і суспільством, борючись за реформи, пояснюючи їх. Я не знаю, чи буде новий уряд кращим. Але я сподіваюсь на це. Адже суто з технічної точки зору, в принципі, зрозуміло, що треба робити. Це все прописано і в програмі співпраці з МВФ, і в рамках Угоди про асоціацію з ЄС. Тому ще важливішою за технократичну складову є політична складова роботи.

Технократичний уряд може бути хорошим рішенням на короткий період подолання кризи. Але якщо ми говоримо про успішні реформи, то я не знаю жодної постсоціалістичної країни, навіть жодної успішної країни, де реформи здійснювали би технократи».

Ці слова важливі, і з них вбачаються такі висновки: Уряду Гройсмана-Порошенка Захід дозволив мати місце взагалі як явищу, ймовірно, під гарантії забезпечення проведення політичних рішень у парламенті, оскільки відсоток підтримки урядових законопроектів часів Яценюка у Верховній Раді був неймовірно низьким.

Також вбачається, що Україні вже не дають альтернативних можливостей, виключно сценарії МВФ та угоди про асоціацію, без врахування соціальних, демографічних та матеріальних становищ усередині. Пригадайте - минулого тижня мова йшла про 24 законопроекти, які потрібно прийняти протягом травня 2016 року.

Тактично розстановка виглядає, на думку автора, таким чином: при формуванні Уряду захід погодився на креатуру Президента та відмовився від власних представників-технократів. Ймовірно, Президент використовував при цьому саме аргумент політичної комунікації з парламентом, яку повинен забезпечити Гройсман. Конкретні зобов'язання, яких вимагали та зобов'язали на себе взяти представники ЄС, США, - це ті ж закони, а також безапеляційне дотримання програми співпраці з МФВ. Плюс до цього - чітко окреслили строки виконання, від яких залежатиме подальша підтримка, співпраця та вирішення життєво важливих для країни питань. Цей строк - червень 2016 року. З цього і випливають усі перелічені вище інформаційні сигнали про вибори в Донецькій та Луганській областях, про перенесення саміту на вересень із попереднім звітуванням у червні, приїзд місії МВФ для перегляду програми та прийняття рішення про виділення чергового траншу.

Таким чином, наступний парламентський сесійний тиждень у середині травня 2016 року буде лакмусовим папірцем, який продемонструє ефективність та корисність членів цього Уряду та Президента для Заходу.

Якщо прийняти таку позицію аналізу подій у країні, то цілком очевидно, що, як би важко, складно чи скрутно не було українцям, які б громадські рухи чи вектори, акції протестів чи інші інституційні прояви громадянської позиції не відбувалися, той план, який для нас прописано, ці представники політичної еліти виконають, і беззахисність на фоні цього пригнічує, оскільки маріонетки, зазвичай, німі, а навіть якщо й можуть говорити, то ниточки, які визначають їх рухи, перебувають у руках маніпулятора. Відповідно, від демократії як такої, що є проявом волі та голосу народу в країні, залишились тільки ілюзорні відголоски. Тому питання переслідувань журналістів, мотиви цих вчинків не є чимось таким, чого не очікуєш від людей, здатних на все задля збереження посад та портфелів.

СПРАВЖНІЙ КАМІКАДЗЕ. НАВІЩО ГРОЙСМАН ПІДВИЩИВ ТАРИФИ НА ГАЗ І ТЕПЛО

А тим часом уряд активно взявся за проведення реформ. Незабаром по кишенях українців болюче вдарить підвищення тарифів.

Нагадаємо, уряд ввів єдину ціну на газ для населення, скасувавши пільгові категорії, і підвищило більш ніж удвічі вартість блакитного палива для підприємств комунальної теплоенергетики (ТКЕ).

Так, 1 травня населення буде платити по 6 879 гривень за тисячу кубометрів газу незалежно від обсягів споживання або наявності лічильника. Для комунальників кінцева ціна збільшилася з 3 004 до 6 810 гривень за тисячу кубометрів. Нові тарифи практично відповідають цінам для промисловості. З травня Нафтогаз буде продавати газ для промспоживачів з 6 800-7 500 гривень за тисячу кубометрів (з урахуванням всіх витрат).

Євгеній Головатюк на Ліга Бізнес проаналізував, як збільшаться тарифи та навіщо новий прем’єр Володимир Гройсман це робить. При цьому Головатюк називає Гройсмана «справжнім камікадзе».

Підвищення цін позначиться першою чергою на вартості тепла і гарячого водопостачання для населення.

ЧИТАТИ ЩЕ: НА СКІЛЬКИ З 1 ТРАВНЯ ПОДОРОЖЧАЄ ЖИТТЯ УКРАЇНЦІВ

Після дворазового підвищення ціни газу для ТКЕ Національна комісія регулювання енергетики і комунальних послуг (НКРЕКУ) зобов'язана підвищити тарифи на постачання тепла і гарячої води.

Як збільшаться тарифи на опалення і гаряче водопостачання та чому рішення про підвищення цін на газ було неминуче, - далі у матеріалі.

Скасування пільг для населення

Приведення цін на газ для населення і підприємств комунальної сфери до економічно обґрунтованого рівня було одним з основних вимог Міжнародного валютного фонду. У 2014 році уряд затвердив поетапний план зростання тарифів до 2017-го, але довести справу до кінця завадив тривала політична криза і відставка Арсенія Яценюка.

Новий Кабмін на чолі з Володимиром Гройсманом вирішив не відкладати тарифну проблему в довгий ящик. На засіданні 27 квітня уряд прийняв ряд постанов, якими фактично зрівняв ціни на природний газ для всіх категорій споживачів.

Отож, з травня уряд запровадив єдину ціну газу для населення - 6 879 гривень за тисячу 7 кубометрів замість 188 гривень за тисячу кубометрів. При цьому Кабмін скасував соціальну ціну в 3 600 гривень за тисячу кубометрів. За цим тарифом платили домогосподарства, які споживали до 200 кубометрів газу на місяць (1 200 кубометрів за шість місяців опалювального періоду).

Тепер населення платитиме 6,8 гривні за кубометр незалежно від наявності лічильника, періоду споживання та інших умов.Що це означає? Для тих домогосподарств, які раніше споживали до 200 кубометрів на місяць, ціна газу збільшиться майже в два рази. Першою чергою це власники невеликих будинків з газовими котлами.

Ціна для більших домогосподарств формально знизиться на 8% - з 7,2 до 6,8 гривні за кубометр. Але в зв'язку зі скасуванням пільгової ціни (3,6 гривні за кубометр), яку застосовували на споживання 1 200 кубів на зимовий період, для більшості цих домогосподарств ціни також виростуть з жовтня.

Повністю відмовитися від пільговиків уряд так і не зміг. Для релігійних організацій ціна газу (в разі його використання не для комерційних цілей) залишиться низькою - 3 913 гривень за тисячу кубометрів. Правда, обсяг споживання газу церквами незначний - до 12 мільйонів кубометрів рік. Загальний обсяг споживання газу населенням у 2015 році - 12,2 мільярда кубометрів.

Норми споживання

У разі якщо в квартирі немає газового лічильника, а газ використовується тільки для приготування їжі (газова плита), норма споживання встановлена ​​в обсязі 4,4 кубометра газу на мешканця (прописаного). При відсутності централізованого гарячого водопостачання норма становить 7,1 кубометра на людину, при наявності газової плити і водонагрівача - 14 кубометрів.

Таким чином, якщо в квартирі з центральним опаленням і без газового лічильника проживає 4 людини, платіжка за газ (за тарифом 6,879 гривні кубометр) складе в трьох описаних вище випадках: 121 гривня, 195,4 гривні і 385,2 гривні на місяць.

27 квітня уряд поширив дію цих норм споживання на лютий і березень 2016 року. Це було зроблено, щоб облгази не надсилали споживачам додаткові платіжки за газ на виконання рішення суду, який скасував постанову Кабміну (№237 від 29 квітня 2015 року) про двократне зниження норм споживання газу для населення.

Тарифи на тепло і гарячу воду

Ще одне ключове рішення, прийняте новим урядом, - це підвищення цін на газ для підприємств комунальної енергетики, що виробляють тепло і надають послуги гарячого водопостачання. Для ТКЕ ціна з травня зросла більш ніж в два рази - з 3 004 до 6 810 гривень за тисячу кубометрів. Теплокомуненерго в минулому році спожили 7 мільярдів кубометрів (без урахування Київенерго).Тепер Нацкомісія має переглянути тарифи для всіх ТКЕ в країні. Оскільки вартість газу в структурі тарифів на центральне опалення і гаряче водопостачання перевищує 70%, то для населення ці послуги подорожчають значно - в середньому на 80%. (Див рис.).

Тарифи для Укргазвидобування

Разом із підвищенням тарифів на газ для кінцевих споживачів Кабмін в 3,1 раза підняв ціни продажу газу власного видобутку для державної компанії Укргазвидобування. Ця дочірня компанія Нафтогазу щорічно видобуває близько 18 мільярдів кубометрів газу, з яких близько 14 мільярдів продає НАКу для потреб населення і ТКЕ.

Якщо раніше Укргазвидобування продавала газ по 1 590 гривень за тисячу кубометрів, то з травня Нафтогаз буде сплачувати за нього 4 849 гривень за тисячу кубометрів (без ПДВ). Збільшення ціни дозволить Укргазвидобуванню збільшити інвестиції у власний видобуток палива. Крім того, зростання вартості газу Укргазвидобування повинен привести до зростання надходжень до бюджету від сплати ренти за газ. Рента становить 50% від ціни продажу газу Нафтогазу.

"Сьогоднішнє рішення - це величезний крок до подолання корупції в газовій сфері, - каже перший заступник міністра економічного розвитку і торгівлі Юлія Ковалів - Саме кардинальна різниця в цінах на газ для різних споживачів є джерелом корупції і зловживань. Єдина ціна - це серйозний удар по тих, хто використовував цю різницю для незаконного збагачення ".

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, аби першими дізнаватись найактуальніші новини Волині, України та світу
Реклама
Loading...
Коментарів: 6
Думка Показати IP 2 Травня 2016 16:59
Поверніть Яника і все буде так як раніше. Мир ,стабільність та долар по 8.
кореш до Думка Показати IP 2 Травня 2016 17:29
Повний ДУ**НЬ!
леонід Показати IP 2 Травня 2016 18:46
А що при Янику було вже так зле, ні.
До кореша Показати IP 2 Травня 2016 19:37
А ти подумай, якщо нехворий скільки загинуло і далі гине молодх людей, скільки безробітних,і чим людям платити за комунальні,а вони все ростуть,а нова влада грабує свій народ.
Бігун П.М. Показати IP 2 Травня 2016 21:52
З таким підходом до громадян держави , - на ближайших виборах до влади прийде опозиційний блок партії Януковича !!!
Ваня Показати IP 3 Травня 2016 12:37
А ми мовчімо, та скоро нас будуть виселяти з квартир і продавати масово наше житло. Бо таку суму заплатити не зможе ніхто. Зарплата 2000 тисячі, а пенсія 1000.Ліки 1000, їжа 1000, ми навіть хліба на ці гроші купити не зможемо чи ліків, не то заплатити за комунальні.

Додати коментар:

УВАГА! Користувач www.volynnews.com має розуміти, що коментування на сайті створені аж ніяк не для політичного піару чи антипіару, зведення особистих рахунків, комерційної реклами, образ, безпідставних звинувачень та інших некоректних і негідних речей. Утім коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію.


Loading...
Система Orphus
Яндекс.Метрика
Ukr.net: Автобазар http://avtosale.ua/. Свіжі новини України і світу в режимі реального часу на Укр.нет. Фільми в кінотеатрах на KINOafisha.ua. Телепрограма на TVgid.ua.