USD 39.92 40.15
  • USD 39.92 40.15
  • EUR 43.30 43.60
  • PLN 9.18 9.26

Волинські університети: проблеми та перспективи

9 Листопада 2015 21:00
Які нагальні проблеми вирішуватимуть провідні волинські виші та наскільки важливою для повноцінного функціонування та розвитку університетів є підтримка місцевої влади, досліджувало Інформаційне агентство Волинські Новини.

ЛНТУ: підготовка конкурентоздатних спеціалістів та нагальні проблемні питання

Як розповів ректор Луцького національного технічного університету Петро Савчук – основний пріоритет будь-якого навчального закладу, який хоче бути успішним – якість підготовки випускників та їхня конкурентоздатність. Так, під час останньої вченої ради прийняли стратегію розвитку ЛНТУ до 2020 року, обговорення якої було колегіальним, виникало багато дискусій та побажань. Основні елементи стратегії – підсилення технічної складової, відкриття кафедри військової підготовки, підсилення іміджевої складової розвитку вишу та активне позиціонування вишу на міжнародній арені, особливо в США, завдяки програмам обміну, академічній мобільності та проектній діяльності.

Ректор зауважив, що відрив теоретичної освіти від практики, що спостерігається в Україні, особливо відчутний у технічній освіті, тому що неможливо підготувати кваліфікованого фахівця, який буде одразу запитуваним на ринку праці, без наявного матеріально-технічного оснащення, ефективно підготованих кадрів та інших складових. Єдиний вихід сьогодні – налагодження тісного взаємозв’язку з бізнесом, виробництвом, роботодавцями і паралельна активна співпраця з інституціями на міжнародному рівні, щоб можна було завдяки програмам обміну викладачів, працівників академічної мобільності отримати підсилення.

Оскільки важливо перевести теоретичну освіту в практичну, на таких провідних підприємствах регіону, таких, як «Модерн-Експо», «СКФ Україна», «Богдан-Моторс», ПАТ «Електротермометрія» та інших створили свої філіали, галузеві лабораторії чи навально-виробничі майданчики. Наразі активно проводять практичні заняття, адже єдиним виходом нині є співпраця такого типу, яка дає одразу відчутні результати. Завдяки їй підвищується рівень професійної підготовки студентів та викладачів (якщо інженер не зможе отримати первинної професійної складової, він не зможе вирости у повноцінного інженера).

Говорячи про проекти, якими може пишатися університет, Петро Савчук зазначив, що існує новий кошторис боліда, він вже вдосконалений, частину робіт зробили власними силами, проект зголосився підтримати Фонд Ігоря Палиці «Новий Луцьк». Робота продовжується, радяться з експертами, потенційними інвесторами, та обіцяють обов’язково завершити проект. Наступного року планується взяти участь у міжнародних змаганнях, уже сформована команда.Щодо інших проектів – завершують запуск котельні на твердому паливі, спільно з підприємством «Волинь-Кальвіс», запускатимуть у дію спортивний комплекс університету, якщо ДКП «Луцьктепло» спільно з міськрадою не підготує черговий «сюрприз». Так, довго вирішувалося питання з дозволами на запуск обладнання університету.

Окрім цього, університет виграв низку міжнародних проектів, зокрема тендер у рамках транскордонної програми Польща-Білорусь-Україна з будівництва у Шацьку системи водовідведення, також добудовують та оснащують санаторій «Пролісок» (водолікувальний корпус). Значним проектом є створення військової кафедри, адже важливі завдання стоять на рівні держави.Зі слів ректора, наразі немає технічної підтримки від органів місцевої влади, така підтримка лишається на рівні намірів та обіцянок. До прикладу, університету потрібно 11 мільйонів гривень на оснащення окремого корпусу під зброярню, навчальні класи тощо. Корпус побудований, реконструкцію роблять силами вишу, але без повноцінної підтримки місцевої влади це зробити не вдасться. Зі слів Петра Савчука, є надія на співпрацю з новою владою та її активну допомогу.

Говорячи про будівлю колишнього будинку офіцерів, Петро Савчук зазначив, що сьогодні є декілька зацікавлених інвесторів, які подали свої пропозиції стосовно того, як вони можуть допомогти запустити об’єкт в експлуатацію. Наразі тривають перемовини, кінцеве рішення ще не ухвалили. У будь-якому разі, з об’єкту планують зробити заклад, що приноситиме користь не лише потенційному інвестору і дивіденди від оренди університету, а й відповідати стратегії розвитку вишу.

Щодо співпраці з Фондом Ігоря Палиці «Новий Луцьк», ректор ЛНТУ зауважив, що серед 180 мільйонів гривень, які Фонд витратив на місто, є частка університету – це і стипендіальні програми, конференції, які підтримував Фонд, видання книги картин Луцька, є програма співпраці на перспективу і певні кроки у цьому напрямі вже зроблені. Петро Савчук висловив сподівання, що у майбутньому університет буде в пріоритеті фінансування Фонду.

Щодо нагальних проблем, які виокремив ректор - утеплення корпусів, ремонтні роботи у гуртожитку №1 (ремонт балконів та заміна частини вікон), об’єкт на вулиці Польовій та обладнання спортивно-рекреаційної зони, адже студенти повинні не просто проводити час в аудиторіях, а жити університетом, відчувати, що це їхній дім, тож для студентів хочуть створити найбільш оптимальні умови.

Наразі в університеті працює перевірка з Міністерства, тож виший навчальний заклад працює в напруженому ритмі, адже потрібно довести, що він є успішним. Петро Савчук вважає дивним, що перевірку проводять тоді, коли він перебуває на посаді ректора лише протягом 100 днів, не дочекавшись перших результатів роботи. Він висловив впевненість, що перевірка здійснюється лише з метою допомогти оптимальніше працювати вишу та не несе загрози знищення ЛНТУ або об’єднання університетів. Навіть якщо такі загрози є, працівники вишу будуть доводити, що це хибна та неправильна позиція. Петро Савчук наголосив, що боротиметься за виш до кінця та не дозволить його трансформувати та знищити.

Лесин виш: від теоретичної до прикладної освіти

Найстарший вищий навчальний заклад Волині цьогоріч відсвяткував 75-річчя. Нещодавно під час звіту у рамках конференції трудового колективу вишу ректор Східноєвропейського національного університету імені Лесі Українки Ігор Коцан наголосив, що колектив університету задекларував рішення про обрання стратегії розвитку, що ґрунтується на європейських устремліннях українського суспільства й передбачає впровадження передових моделей адміністрування, організації навчальної та наукової робіт, які дадуть змогу якнайповніше інтегруватись у європейський науковий і освітній простір, виконати свою місію з європеїзації на теренах регіону й держави.

Таким чином, пріоритетним напрямком діяльності університету визначили науково-дослідницьку роботу. Протягом минулого навчального року відповідно до проекту «Стратегії інноваційних досліджень і комерціалізації науково-дослідних розробок в університеті» та напрямів, визначених у Стратегії, уклали та виконали 19 госпдоговірних тем. У результаті співпраці університету та Українського інституту промислової власності науковці отримали 25 патентів на корисні моделі. До слова, як свідчить світовий досвід, співвідношення фундаментальних та прикладних досліджень повинно становити 30 % на 70 % (технічні, технологічні, політехнічні ВНЗ) та 60 % на 40 % (класичні, педагогічні, економічні й інші).Економічно-господарська робота спрямовувалася на ощадливе використання енергоресурсів, проводили ремонтні роботи аудиторій та лабораторій. Триває робота над проектом «Будівництво комплексу наукового-технічного парку Східноєвропейського національного університету імені Лесі Українки». Наразі отримали містобудівні умови та обмеження на забудову земельної ділянки на вулиці Володимирській, 1 в департаменті «Центр надання адміністративних послуг у місті Луцьку». Готують проектну документацію на передачу у філію Державного підприємства «Волиньдержбудекспертиза» у Волинській області для отримання експертного звіту щодо розгляду проектної документації. Передали гуртожиток № 5 у комунальну власність міста - згодом його мешканці зможуть приватизувати свої помешкання.

Уже цього навчального року студенти вишу мають змогу тренуватися на оновленому стадіоні Східноєвропейського національного університету імені Лесі Українки «Спортивне ядро». Як зауважив ректор, його реконструкція стала можливою завдяки фінансовій підтримці та сприянню голови наглядової ради вишу, засновника Фонду «Новий Луцьк» Ігоря Палиці. Так, 19 червня з нагоди 75-річчя заснування Лесиного вишу голова правління Фонду Олександр Товстенюк від імені батьків Ігоря Палиці – Петра Яковича та Тетяни Йосипівни – вручив ректору Ігореві Коцану сертифікат на два мільйони гривень для реконструкції стадіону. Проте вартість робіт виявилася дещо більшою, тому загалом цей об’єкт обійшовся у 2,5 мільйона.Раніше завдяки співпраці з Фондом у виші відкрили нові науково-дослідні лабораторії. Так, це лабораторія росту кристалів, лабораторія біотехнології, лабораторія спектрального аналізу та інформаційно-вимірювальних технологій. Нове технічне обладнання передали для науково-навчальної лабораторії інноваційних технологій у туризмі.Серед пріоритетних завдань університету - розширення міжнародного співробітництва в галузі викладання та досліджень, написання спільних проектів та грантів. Нині триває робота над вирішенням таких завдань, як розвиток Інституту Лесі Українки як науково-дослідної інституції з вивчення, збереження, публікації творчої і наукової спадщини Лесі Українки, дослідження Шацького національного природного парку, підготовка багатотомного видання Волинської універсальної енциклопедії, досягнення високого рівня володіння іноземними мовами професорсько-викладацьким складом та студентами університету з метою поглиблення співпраці з університетами Європи та світу для успішної реалізації наукових проектів, грантів, стажувань, зміцнення матеріально-технічної бази університету.

У перспективах вишу - створення Наукових центрів: біотехнології та мікробіології; здоров’я нації; біоінформатики; дієти та харчування; фармакології; охорони навколишнього середовища; енергозбереження; робототехніки; комп’ютерних технологій; дизайну. Також планують відкриття лабораторій: метрології та інформаційно-вимірювальних технологій; прикладних аспектів теорії наближення та моделювання в розвитку міста Луцька та Волинського регіону; інформаційних систем та математичних методів прикладного системного аналізу; інноваційних технологій харчування та ресторанного сервісу; нових матеріалів та технологій з дослідно-промисловим виробництвом; контролю якості харчових добавок та косметичних засобів; ландшафтного дизайну; архітектурного дизайну; європейської адміністрації; європеїстики в рамках європейський інтеграційних процесів.У СНУ імені Лесі Українки планують створити інститут технічних наук і авіації, факультет сільського господарства, факультет національної безпеки, на яких буде ліцензовано низку прикладних спеціальностей.

Як зазначив голова правління Фонду Ігоря Палиці «Новий Луцьк» Олександр Товстенюк, міський голова не повинен бути байдужим до рівня престижу вишів, попри те, що посада мера не має прямого стосунку до функціонування університетів. Він зазначив, що Фонд допомагає вищим навчальним закладам – починаючи від стипендій для талановитих студентів до обладнання лабораторій. З його слів, завдання Фонду – зробити, щоб СНУ та ЛНТУ давали студентам не лише теоретичну, а й прикладну освіту. Він наголосив, що Фонд надає фінансову підтримку для реалізації проектів молодіжним організаціям «Територія М» і «Брейншторм».

Таким чином, для того, щоб підняти на новий рівень освіту у провідних волинських вишах, потрібно налагоджувати не лише міжнародні зв’язки, а й співпрацю з місцевою владою.
Знайшли помилку? Виділіть текст і натисніть


Підписуйтесь на наш Telegram-канал, аби першими дізнаватись найактуальніші новини Волині, України та світу


Коментарів: 7
Konan Показати IP 9 Листопада 2015 22:48
Булоб правильно викладати фотоетапи побудови боліда... чи дійсно робиться...
Свідок Показати IP 10 Листопада 2015 12:41
Якщо з університетів звільнити бодай половину викладачів, які ведуть заняття по конспектам минулого століття, якщо запросити в університети провідних фахівців з провідних європейських вишів, якщо результативність роботи вузів оцінювати за конкретними знаннями конкретних студентів, якщо відправити у відставку Квита та всіх, з кім він уклав договір, і якщо, і якщо, то щось з цього буде. А поки що все це просто говорільня. Не можуть вчорашні розробити план на майбутнє, хіба що спланувати свій вихід на пенсію.
Анігілятор Показати IP 10 Листопада 2015 16:08
Пане Свідку серед тих "вчорашніх", як Ви їх називаєте, є дуже досвідчені науковці, які й тримають на плаву волинські вузи! Навіть після заміни усіх викладачів в обох вузах європейськими "світилами" - студенти не зрозуміють чому їм розповідають про верстати з ЧПУ чи про роботизовані лінії металообробки, а демонструють при цьому токарний верстат 1К62. Всяка справа вимагає капіталовкладень, а європейські "світила" не носять із собою коштовного обладнання...
Анігілятор Показати IP 10 Листопада 2015 16:15
До речі, пане Свідку! Ви сам не із "учорашніх"? Бо дуже вже знайома риторика - свої прорахунки, невдачі, а подекуди й власну недолугість списувати на витівки "папєрєдніків"!
Анігілятору Показати IP 10 Листопада 2015 17:25
До речі, пане Анігіляторе! Ви часом не Савчук П.П? Бо розмірковуєте як вчитель праці, а не як фахівець з вищої освіти. Освіта починається з викладача - носія інформації, здатного передати її бажаючим її отримати. Такий викладач закладає параметри навчального процесу, які в тому числі оцінюються в грошовому еквівалентні. Гроші приносять не викладачі, а організатори навчального процесу, які переймаються попитом на продукцію їх вишу, а не розцінками за навчання та механізмами виписування дипломів. Кому стають в нагоді "знання" обох волинських вишів, яких немає по суті? Хто з ректорів здогадується, що його продукція для майбутнього? Чи можуть підготувати для майбутнього позаминулі за віком та досвідом? Яка різниця між викладачем волинських вишів та торговцями на базарі? Ніяка.
Анігілятор до Анігілятору Показати IP 10 Листопада 2015 18:37
Ваші сентенції, м'яко кажучи, дуже популістські, та ще й з філософським ухилом. Чому не пишете про ту когорту талановитих випускників наших вишів, які чудово працевлаштовані, займають високі посади в Україні та за кордоном. А їх навчали "учорашні". Вам би не завадило б ознайомитися з реальною статистикою працевлаштування... Ви мене щиро здивували, прирівнявши усіх викладачів до працівників ринку. Напевне Ваш надвисокий IQ дає Вам право судити інших заочно? Можливо Ви відносите себе до касти обраних у нашому суспільстві і це дає вам право принижувати людей, які торгують на ринках, виживаючи в складних економічних умовах? Я схиляюсь до думки, що Ви звичайна бездарність та ще й занапащена українською національною твариною (хоча я можу й помилятися). Більше оптимізму, шановний - не все так погано, як Ви собі надумали!
Полішук до Анігілятору Показати IP 10 Листопада 2015 18:41
"Чи можуть підготувати для майбутнього позаминулі за віком та досвідом? " - У Вашому коментарі багато нового і багато вірного, але те, що вірне - не ново, а те, що нове - не вірно . У прибиральниці тітки Хведори далекозорість перспектив вищу на порядок вища від Ваших нашкрябаних символів.

Додати коментар:

УВАГА! Користувач www.volynnews.com має розуміти, що коментування на сайті створені аж ніяк не для політичного піару чи антипіару, зведення особистих рахунків, комерційної реклами, образ, безпідставних звинувачень та інших некоректних і негідних речей. Утім коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію.


Система Orphus