USD 38.35 38.50
  • USD 38.35 38.50
  • EUR 41.10 41.35
  • PLN 8.72 8.80

«Я п’ю каву, а станція працює», – лучанин розповів, як встановив удома сонячну електростанцію та вітряк

17 Вересня 2019 08:00
Невдовзі сонячними панелями, розміщеними на дахах будинків, господарських споруд або просто на землі, вже нікого не здивуєш. Однак чи вигідне таке капіталовкладення простим українцям?

Інформаційне агентство Волинські Новини мало нагоду поспілкуватися з лучанином Олександром Пизою, який на своїй земельній ділянці в Рованцях облаштував сонячну та вітрову електростанції.

Він розповів про те, як підходив до вивчення питання відновлюваної енергетики, де купував обладнання, на які бюрократичні процедури зважав, а також вказав, коли сонячна електростанція генерує найбільше енергії та чи вигідно її продавати державі за «зеленим» тарифом.

СОНЯЧНА ЕЛЕКТРОСТАНЦІЯ ДЛЯ ВЛАСНИХ ПОТРЕБ ВИГІДНА ЛИШЕ ЗАМОЖНИМ

Чому вирішили встановити сонячні панелі на своєму подвір’ї?

Стараюся не засохнути в різних напрямках (відновив заняття танцями, граю на барабанах), а автономне житло мене цікавило завжди. Я запізно дізнався про «зелений» тариф (тариф, за яким держава закуповує в приватних осіб електроенергію, згенеровану сонячними та вітровими електростанціями,– ВН). Про сонячну енергетику ми всі щось знаємо, але диявол криється в деталях, тому потрібно самому вникати в справу. У нас немає сервісу, який детально, чітко й доступно пояснював би, в чому суть. Я вважаю, те, що зараз пропонують окремі підприємства, – установлення електростанцій під «зелений» тариф, встановлення під ключ, рентабельність 35 % річних доходу у валюті – це дуже ідеальні й нереальні умови. Розраховувати, що все окупиться за два-три роки, наївно. Витрати окупляться мінімум за п’ять-шість років, потрібно зважати на низку чинників.

До облаштування домашньої сонячної електростанції мене підштовхнули дві речі. Я лазив по форумах, листувався з підприємствами, які встановлюють обладнання, досліджував це питання приблизно два роки, однак не натрапляв на безпосереднього виконавця, який міг би мені на пальцях усе пояснити. І тут у знайомого – Миколи Яручика (депутат Луцької міської ради, – ВН) – на будинку встановлюють панелі. Я поспілкувався з хлопцями, які монтували обладнання, і вони мені все роз’яснили.
Найголовніший постулат – сонячна електростанція для власних потреб вигідна лише заможним людям, для яких несуттєва вартість електроенергії. Для інших сонячна електростанція (СЕС) вигідна у випадку, якщо електроенергія продається за «зеленим» тарифом. Інвестиція достатньо дорога. Я, наприклад, свою станцію облаштовую вже третій рік: спочатку оформив 20 кіловат-годин, поступово доставляючи сонячні панелі, а цьогоріч збільшив потужність до 30 кіловат-годин, максимально можливих для домогосподарств, і ще доставляю й доставлятиму панелі.

ПАСИВНИЙ ДОХІД

Три роки поспіль тариф був незмінний, фіксований у євроцентах за кіловат-годину. Раніше він був більший, а вже наступного року знизиться, і так буде й у подальші роки. А твій тариф фіксується до кінця 2030 року від моменту заключення договору з обленерго на продаж електроенергії. Я шкодую, що не оформив електростанцію раніше, адже тоді мав би більший тариф, ніж зараз. Зараз продаю електроенергію за 5,5 гривні за кіловат-годину. Натомість ми купуємо електроенергію в держави приблизно за 1,7 гривні. Різниця відчутна. І якщо людина зареєструє свою електростанцію цьогоріч, є шанс, що до 2030 року вона вийде в нуль і навіть, ймовірно, зможе заробити.

Є станції прямої генерації – лише на продаж. Вони дешевші, тому що вимагають менше обладнання. Також є станції тільки для власного споживання, які вигідно встановлювати там, де немає ліній електропередач. Третій вид станцій – гібридний. Фактично я маю дві станції: сонячна – на продаж, вітряк – для власного споживання, наприклад, у випадку відключення світла чи перепадів напруги. Маю 24 акумуляторні батареї загальною потужністю 6 кіловатів. Споживання в мене невеличке – максимум до 200 кіловатів на місяць.

Гібридні станції вигідні не стільки через часті відключення світла, скільки через великі перепади напруги в мережі, адже перепади страшніші за повне відключення електроенергії, бо тоді можуть горіти побутові прилади.

Окрім того, домашня електростанція – це можливість отримувати пасивний дохід. Я зараз п’ю каву, розмовляю з вами, а станція працює.
Яких бюрократичних процедур дотримувалися при встановленні домашньої електростанції?

Спеціальних бюрократичних перепон не було зовсім. Насамперед треба мати право власності на нерухомість, усе має бути задокументовано й правильно оформлено. Далі потрібно подати заявку на отримання дозволу до обленерго: перевіряють мережу, встановлюють відповідний лічильник, який веде облік в онлайн-режимі. Обліковується і спожита енергія, і вироблена, а за різницю ти отримуєш оплату на рахунок із відрахуванням податків (ПДФО і військового збору).

ЛІПШЕ Я ІНСТАЛЮЮ МЕНШЕ ПАНЕЛЕЙ, АЛЕ КРАЩИХ ВИРОБНИКІВ

А де купували обладнання?

Є два варіанти: можна купувати нове обладнання або вживане. Я придбав уживане. Окрім батарей, адже вони мають ресурс деградації і зношування. Також потрібно зважати на класи – номінально вони всі однакові, але надійність, продуктивність і відсоток деградації різняться.

Я купую потрохи: ліпше придбаю й інсталюю менше панелей, але кращих виробників. Маю бельгійські, хороші китайські панелі, панелі з Арабських Еміратів. Їх купував в Україні.

Також потрібно зважати, що є монокристали й полікристали. Останні вважаються дорожчими і кращими, а монокристали ніби мають більшу продуктивність та потужність. У мене менше монокристалів, і за тим, як вони працюють, я бачу, що в них нижча генерація і вони потребують точнішого налаштування до сонця. Наші ж будинки не споруджували з врахуванням нахилу до сонця. Наприклад, у мене гострий кут і він кращий на зиму. Найпотужніша генерація, своєю чергою, триває з травня до вересня. Хоча генерація є і взимку, і від розсіяного світла теж. Але в січні цього року я не отримав жодного доходу, однак нічого не платив за енергію. Так само в нуль вийшов і в грудні.

Коли я досліджував, як правильно встановлювати панелі, натрапив на банківські пропозиції. Я продивився їхні умови й вирішив позичити кошти під відсоток у людей. Чому не захотів працювати з банками? Тому що підприємства, які працюють через банки, мають бути акредитованими й, відповідно, у них інші розцінки. Наприклад, ті підприємства, до яких я звертався, рахували мені вартість навіть не в доларах, а в євро.

Однак вони допомогли тим, що визначили мені кут нахилу даху й відхилення від півдня. Також підказали, що не обов’язково розміщувати панелі лише на південь, адже сонце на півдні тримається близько двох годин, тому я ще поставив панелі на гаражі – на схід і захід. Кажуть, що в Німеччині сонячні панелі ставлять скрізь, де можна, крім північного боку. Навіть можна ставити номінально більше, ніж у тебе задекларовано по кіловатах, адже не всі панелі встановлені на південь, окрім того, вони можуть ловити і непряме сонячне проміння.
Про такі нюанси не говорять. І коли підприємства, які пропонують послуги зі встановлення сонячних електростанцій, оголошують показники рентабельності та генерації, то вони мають на увазі, що всі панелі в достатній кількості у вас стоятимуть під правильним градусом і лише на південь. А так буває рідко.

Скільки коштувало обладнання?

Якщо рахувати за одну кіловат-годину генерації, то вартість може коливатися від 1000 доларів до 500, залежно від якості, конфігурації, складності.

РОЗРАХОВУВАТИ ТРЕБА ТІЛЬКИ НА ЛІТО

Як загалом працює домашня сонячна електростанція, зокрема взимку?

Аби отримувати кошти, розраховувати треба тільки на літній період, адже взимку може лежати сніг. За відсутності снігу й у сонячну погоду цієї пори погодинна генерація навіть може бути більша, тому що панелі охолоджуються і повітря чистіше. Але світловий день коротший. А загалом найбільша генерація протягом року в травні, оскільки тоді повітря прозоріше, ніж влітку.

Якщо станція маленька, то в листопаді-лютому генерації майже немає. У мене ж першого року і в грудні вона була – я заробив близько 300 гривень (сміється, – ВН).
Ви згадували, що домашня електростанція – тривале капіталовкладення. Вам уже окупилося придбання та встановлення обладнання?

Оскільки я 20 років віддав банківській справі, розробив у Excel таблиці з формулами, куди вношу всі видатки, які мав від початку, а також показники генерації та оплати. Потім вираховую дохідність. На сьогодні маю невелику рентабельність цього бізнесу. Йдеться про 5,5% річних у доларах США. Загальна рентабельність зменшилася, адже цьогоріч у червні-липні доставляв нові панелі і вони ще не встигли дати віддачу. Торік рентабельність становила приблизно 12% річних у валюті. Це, я вважаю, непогано.

Кому продаєте енергію?

Обленерго. Ніхто інший мені не заплатить подібної ціни (5,5 гривні за кіловат-годину, – ВН), тому що обленерго купує в мене електроенергію за «зеленим» тарифом.

МОМЕНТ ЗАОХОЧЕННЯ

Як розцінюєте законопроєкт та подальшу його відміну щодо припинення виплати «зеленого» тарифу домашнім сонячним електростанціям, розміщеним не на дахах будинків?

Це було б негативне драконівське рішення. Я не знаю, хто його ініціатор, напевно, олігархи, які володіють обленерго. Вони хотіли збили хвилю охочих розміщувати сонячні панелі на землі, хоча це й неправомірно. Рішення спричинене тим, що є підприємливі люди, які просто купують закинуті будинки в селах, роблять там майданчики й облаштовують сонячні електростанції на землі.

Але якщо в нас ринкова економіка і ми говоримо про рівний доступ до бізнесу, я не розумію, чому захотіли заборонити комусь заробляти. Як мені відомо, відсоток генерації сонячної електроенергії від усієї енергії в Україні становить усього 2-4%. Решта – результат роботи гідроелектростанцій, теплових та атомних станцій.

Також я чув, що, можливо, мінімальну потужність станцій підвищать із 30 кіловат-годин до 50. Однак де ставити стільки панелей на земельній ділянці, я не знаю, хіба, крім панелей, більше нічого не розміщувати (сміється, – ВН). Можливо, будуть потужніші панелі, адже зараз одна панель розміром 1,6 на 1 метр генерує максимально близько 280 ват-годин.

Думаю, що навіть наступного року кількість охочих ставити панелі знизиться, бо термін окупності зменшується. Гранична дата – 2030 рік. Потім «зелений» тариф буде переглянуто й електроенергію від домашніх електростанцій продаватимуть за ринковими цінами.
Ще одне питання: чому взагалі з’явився «зелений» тариф? Так, він діє не тільки в нас, але й у країнах Європи. Однак у нас він найдорожчий. Ми пострадянська країна, яка свого часу була достатньо індустріально розвинена, однак усе виробництво енергомістке та з великими викидами. І для того, щоб змінити ситуацію, зараз спонукають людей витрачати кошти на альтернативну енергетику – облаштування сонячних і вітрових електростанцій, заробляти, а далі продавати енергію за ринковими тарифами. Це важливий і дієвий момент заохочення.

САМОРОБНИЙ ВІТРЯК

Щодо вітряка, то встановили його пізніше чи до сонячних панелей?

Вітряк я встановлював два роки. Він у мене саморобний: майстри власноруч змонтували його, а я придбав на металоломі щоглу, зварив її, залив фундамент і вже цьогоріч поставив вітряк. Він невеликої потужності – 3 кіловат-години, але за наявності вітру працює і вдень, і вночі та дає мені можливість користуватися власною електроенергією. До того ж, вітряк довговічний. Однак налаштувати його важче, ніж сонячні панелі. Він вимагає більшої уваги в обслуговуванні. Наприклад, ми півроку його налаштовували.

Також навесні хочу замінити крила на заводські, композитні, з Харкова, які мають більший коефіцієнт корисної дії. Однак вони коштують близько 1000 доларів. Потерплю трохи.
Які дозволи потрібні для встановлення вітряка?

Оскільки він облаштований для власних потреб, дозволи не потрібні. Загалом, за санітарними нормами, на приватній забудові можна встановлювати вітряк, здається, до 75 кіловат-годин.

Щодо вітряка, то поширена хибна думка, що він шкідливий. Однак своєю вібрацією та шумом шкідливі лише великі потужні вітряки. Один такий вітряк має потужність 3000 кіловат-годин. А локальний вітряк із потужністю 3-5 кіловат-годин не спричиняє ні вібрації, ні шуму.
Згадували, що плануєте докуповувати сонячні панелі, а другий вітряк не бажаєте розмістити?

Можливо, але для нього потрібно знайти місце. Також не знаю, чи вдасться відшукати ще одну вежу.

ВІТРЯКИ – ЯК ДИТЯЧІ КОНСТРУКТОРИ

Як вважаєте, подальший розвиток домашніх електростанцій в Україні можливий?

Думаю, з розвитком технологій, наприклад, вітряки можуть стати компактнішими. Я взагалі робив би маленькі вітрячки на 0,5-1 кіловат-годину типу дитячих конструкторів, щоб їх могли поставити навіть діти. Це технологічно розвиватиме їх і приноситиме користь.

Уже маєте сонячні панелі, вітрогенератор, а чи замислювалися про купівлю електрокара?

Придбання електрокара – в неблизьких планах. Можливо, спершу куплю гібрид. Але поки не маю можливості придбати новий автомобіль. Нехай спершу мені відіб’ється станція і розрахуюся з боргами (усміхається, – ВН).

Я налаштований оптимістично. У Рованцях, крім мене, ще два домогосподарства облаштували станції. Однак на Тернопільщині, наприклад, їх понад 1000. Чим така станція вигідна для сусідів? Вона дозволяє тримати стабільну напругу електричної мережі в окрузі.

Думаю, що тарифи за електроенергію все одно будуть рости, адже вони в нас нижчі, ніж за кордоном, а оскільки ми прямуємо в Євроспільноту, тарифи вирівнюватимуться. Тоді люди почнуть економити. Вважаю, що ощадливість – це плюс, а не мінус, і це не скупість. Треба бути ощадливими.

Ще я планую поставити тепловий насос для обігріву будинку, аби зменшити споживання газу зимою. Це моя наступна мрія.

Розмовляла Ольга ШЕРШЕНЬ
Знайшли помилку? Виділіть текст і натисніть


Підписуйтесь на наш Telegram-канал, аби першими дізнаватись найактуальніші новини Волині, України та світу


Коментарів: 10
Ігор Показати IP 17 Вересня 2019 09:29
Все це добре, але як ви гадаєте, хто платить за різницю між зеленим тарифом і ринковою вартістю? А ще задля існування сонячної електроенергії в мережі повинні нарошуватися маневрові потужності ТЕС, які задіюються в пору, коли не виробляється сонячна електроенергія. Якщо розібратися, то не така то вже й добра штука, той зелений тариф. Адже на ньому великі станції просто витягують гроші з наших кишень.
Справедливий до Ігор Показати IP 17 Вересня 2019 10:38
Відчувається коментар фахівця.
Petro до Ігор Показати IP 19 Травня 2020 12:24
Платить держава з прибутку за продану електроенергію споживачам. Масштаби приватних СЕС у масштабах всієї енергосистеми України, є мізерні і становить менше 1% всієї потужності, а тому видатків на неї йде не так багато, як, наприклад, на ту ж ДТЕК Ахметова. Щодо розбалансування подачі електроенергії: зазвичай це регулюється прогнозом погоди на певний період часу+встановленням великих сховищ з акумуляторними батареями, що у випадку нестачі її, подадуть на час "розкочегарення" ТЕС. Варто розуміти, що за сонячною енергетикою майбутнє, бо ТЕС і АЕС мають дуже багато недоліків. Тому "зелений тариф" http://xn--80ajaghbfnt7au1a.com/ це дійсно вихід!
московка Показати IP 17 Вересня 2019 11:10
не мав за що заплатити за електрику що мусів аж сонячні панелі ставити
Гриць Никонюк Показати IP 17 Вересня 2019 13:14
навіщо писати всю цю дурню. такий самий довгограючий лохотрон як і ферми для майнінгу!
скептик Показати IP 17 Вересня 2019 17:05
чим би дитя не гралось...
123 Показати IP 17 Вересня 2019 20:58
Скільки злоби в коментарях до людини яку навіть не знаєте.
Нато Показати IP 18 Вересня 2019 08:47
В Європі вирівняли тарифи і зелений тариф, бо він виходив надто дорогий. У нас такий великий зелений тариф, бо закладався під потужні сонячні станції олігархів. За різницю між тарифом і зеленим тарифом платить не обленерго, а споживачі. Регулювання напруги і потужності зеленою енергетикою не можливе. Тільки теплові електростанції. Зелена енергетика непогана річ, але є нюанси.
Лелик Показати IP 30 Вересня 2019 20:03
Майнинг на видеокартах не выгаден, перехожу на зелёнку.
Олександр Показати IP 24 Вересня 2020 13:10
Мені задається, що вітрят не такий ефективний як сонячні панелі. В промислових масштабах так, вітрогенератори працюють справді продуктивно. В домашніх сонячних станціях краще ставити сонячні панелі.

Додати коментар:

УВАГА! Користувач www.volynnews.com має розуміти, що коментування на сайті створені аж ніяк не для політичного піару чи антипіару, зведення особистих рахунків, комерційної реклами, образ, безпідставних звинувачень та інших некоректних і негідних речей. Утім коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію.


Система Orphus