USD 39.65 39.97
  • USD 39.65 39.97
  • EUR 39.85 40.10
  • PLN 9.90 10.15

В Україні зростають ціни на «молочку»: скільки заплатимо за сир, масло та інші продукти

11 Лютого 2022 17:09
За останні чотири місяці в Україні суттєво зросли ціни на молочну продукцію. І якщо вартість 900 мл молока збільшилася на 1 грн, то кілограм сиру подорожчав майже на 5 грн. Експерти вважають, що така тенденція продовжиться. За їхніми оцінками, навесні цінники на таких продуктах можуть додати ще 3-4%.

Хоча ритейлери та уряд стримують збільшення цін, витрати виробників «молочки» продовжують зростати. Докладніше про це пише OBOZREVATEL.

Як і чому подорожчала «молочка»?

Ще у жовтні 2021-го «молочний кошик» (сир, масло, кефір, молоко) обходився українцям у 478,9 грн. А тепер за такий самий набір доведеться заплатити вже 516 грн. Наприклад:

– масло подорожчало з 48,6 до 53,3 грн (200 г);

– молоко – з 31,28 до 32,4 грн (за 900 мл);

– кефір – із 33,73 до 34,82 грн (за 950 мл);

– сир – із 49,31 до 51,1 грн (за 300 г).

Проте таке подорожчання для виробників здається надто несуттєвим. З одного боку подорожчання стримують супермаркети, а з іншого – уряд, який обмежує націнки на масло та молоко.
Як подорожчали молочні продукти в Україні

Можна виділити три основні причини, чому подорожчали молочні продукти:

– зросли ціни на газ та електроенергію для виробників;

– подорожчала молочна сировина (зокрема через зростання цін на корм);

– впала прибутковість виробників молока.

Ціни на молочну продукцію багато в чому залежать від великих ритейлерів (мереж супермаркетів). Вони підписують договори з виробниками, у яких зокрема зазначені ціни. А щоб підняти вартість, доводиться домовлятися з ритейлерами та переукладати угоди.

Супермаркети завжди проти такої ініціативи: вони зацікавлені зберегти свою надбавку ще й запропонувати продукцію за нижчими цінами, ніж у конкурентів. Як результат – собівартість виробництва значно зросла, а ось ціни збільшуються плавно й із запізненням.

«Те зростання цін, яке є, часто не покриває всіх витрат. Дехто навіть працює у збиток. Вони б відігралися за рахунок збільшення цін для ритейлерів, але ритейлерів дуже складно переконати. Є кілька операторів, і вони дуже неохоче йдуть на підвищення цін. Це триває місяцями, а якщо й піднімають, то зростання відбувається на 2-3% за кілька місяців», – пояснює директор аналітичного агентства «Інфагро» Василь Вінтоняк.

Складні відносини між виробниками та ритейлерами – традиція українського ринку. Прорватися на полиці супермаркетів складно, а ті, кому це вдається, часто незадоволені вимогами мереж магазинів та супермаркетів.

Молочній галузі потрібна допомога

Переробники підступно вчинили, знизивши ціни на молоко перед Новим роком, каже економіст інвестиційного департаменту Продовольчої та сільськогосподарської організації ООН (ФАО) Андрій Ярмак. За його оцінками, дохідність виробництва молока у професійних господарствах України у січні цього року знизилася на 10% порівняно з попереднім місяцем.

А ось Вінтоняк упевнений, що навесні ціни на молочну продукцію продовжать зростати. «І виробники, і мережі утримують свої заробітки на високих рівнях. Молочна сировина подорожчала. Якщо дивитися зараз і те, що було рік тому, ціна зросла більш ніж на 15%, і це лише ціна на сировину. А сировина – основа собівартості. Значно збільшилася вартість енергоресурсів. Молочна сфера використовує багато газу, а він подорожчав у рази. Електроенергія також зросла в ціні», – пояснює експерт.

За його оцінками, йдеться про збільшення на 3-4%. Корм, який у виробництві сирого молока займає 50% від кінцевої ціни, не дешевшатиме. Енергоносії також. Тому очікується, що влітку ціни продовжать зростати.

Але є ще один негативний фактор – скорочення обсягів виробництва та збільшення імпорту. Так, за грудень та січень було вироблено лише 719,1 тис. т молока, що на 5,9% менше, ніж за аналогічний період минулого року, зазначає аналітик УКАБ Максим Гопко.

Ситуація для молочної галузі погіршується не лише витратами на корми, а й зростанням цін на ветеринарні препарати (на 30-40%), на логістику та газ для переробних комплексів.

«Для регулювання ціни має простежуватись цінова кон’юнктура на всіх етапах торгівлі (виробництво-переробка-збут), тому що не всі суб’єкти галузі заробляють на продукції. Важливий фактор, який впливатиме на ціну в майбутньому, це рівень державної підтримки для молочного тваринництва. Якщо відбуватиметься підтримка галузі, тоді вітчизняна продукція зможе знижувати ціни, тому що зараз вона змушена працювати за рахунок власних матеріальних ресурсів», – вважає Гопко.

Ціни зростають у всіх напрямах, тому вартість молочних продуктів уже не знизиться, а навпаки – продовжить збільшуватися. Але через ситуацію з тарифами варто бути готовим до того, що можуть подорожчати інші продукти харчування.
Знайшли помилку? Виділіть текст і натисніть


Підписуйтесь на наш Telegram-канал, аби першими дізнаватись найактуальніші новини Волині, України та світу


Коментарів: 8
спасибi майдауне Показати IP 11 Лютого 2022 17:26
здобули
Дед до спасибi майдауне Показати IP 11 Лютого 2022 18:32
Народ, который не может содержать своих коров, будет платить за европейских.
Дідо до спасибi майдауне Показати IP 11 Лютого 2022 21:20
Гоп!гоп!гоп!
Анонім Показати IP 11 Лютого 2022 18:06
Нормальне справжнє солодковершкове масло коштує вже давно більше 70 грн за 200 гр - це масло,яке відразу тане в роті і не залишає відчуття мастила,що мають підробки з пальмовою олією,оскільки температура плавлення пальмової олії вища за температуру в роті людини.Такий же ефект в роті створюють шматочки відомих і популярних тортиків
Анонім Показати IP 11 Лютого 2022 18:46
На молочку і так ціна астрономічна. Що вони зібрались підвищувати? Нехай ідуть у банкрутство.
Олесь Показати IP 11 Лютого 2022 19:38
Ми вже і так сама дорога країна . У нас ціни самі найвищі в єуропейському континенті . А по відношенню до зарплати то взагалі мовчу . Для прикладу був в Італії на сіцидлії , домашній печиний в печі хліб , без хімії коштуе 1€ кілограм а ми кричемо шо ми всіх кормимо ... бред радянської політики . Ми себе невзмозі прогудувати вже. У всьому світі агро виробників підтримуе держава а у нас .... піди той фермер возьми того кридита 5,7,9 програми .... ніхто нікому ніодин банк недасть . Казки одні та й годі . Терпимо далі ...
Гріша до Олесь Показати IP 14 Лютого 2022 15:09
Зате у нас самий приікольнєнькі прєзідєнт. І він знизить ті цени, не зря ж ми голосували. Протсто він ще не знає, що так нуть цену на всьо.
Лучанин Показати IP 11 Лютого 2022 20:24
І коли це супермаркети боролися за низькі ціни???Там ціни майже завжди вищі ніж у звичайних магазинчиках і тим більше вищі ніж на ринках.

Додати коментар:

УВАГА! Користувач www.volynnews.com має розуміти, що коментування на сайті створені аж ніяк не для політичного піару чи антипіару, зведення особистих рахунків, комерційної реклами, образ, безпідставних звинувачень та інших некоректних і негідних речей. Утім коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію.


Система Orphus