USD 39.60 39.90
  • USD 39.60 39.90
  • EUR 39.73 40.00
  • PLN 9.76 9.92

«Вода у Світязі й Пісочному має лікувальні властивості», – Василь Матейчик

15 Липня 2020 08:45
Світязь навесні суттєво обмілів, подекуди вода відійшла від берега озера на 100 метрів. Берегова лінія нагадувала пустелю. Однак після рясних опадів влітку рівень води піднявся.

Від чого залежить наповнення водойми та чи є ризики обміління? Кореспондентка "ВЗ" запитала про це заступника директора Шацького національного природного парку з наукової роботи Василя Матейчика.

– Нині вода у Світязі є. Допомогли дощі? Бо Прикарпаттю вони лише нашкодили...

– Озеро Світязь – одне з найбільших в Україні. Його площа – 2750 га, максимальна глибина – 58,4 метра. Озеро має карстове походження. 2008 року стало переможцем у номінації «Сім природних чудес України». Світязь має три види живлення: напірне, атмосферні опади, поверхневі стоки.

Упродовж півроку було дуже мало опадів, і це одразу «відчуло» озеро, почало міліти. Світязь має потужну літеральну частину і велике випаровування, тобто дуже залежить від атмосферних опадів. Участь підземного живлення – лише 20 відсотків. Опади важливі не лише для наповнення наших озер, а й узагалі для Шацького поозер’я. Територія Шацького національного парку – не лише озеро Світязь, це 23 озера – понад 6 тисяч гектарів водної площі, включаючи водно-болотні угіддя. Озеро як окрему екосистему розглядати не можна, лише у контексті водно-болотних угідь. Якщо у болоті буде вода – озера наповнюватимуться нею.

У червні лили дощі, випало 253 міліметри опадів, і озеро відразу піднялося на 21 сантиметр.
Фото Олександр Вихор

– Чи є ризики, що озеро знову «перетвориться на пустелю»? Що потрібно зробити на місцевому, державному та міжнародному рівнях, щоб зберегти «сьоме чудо України» – озеро Світязь?

– Київський Інститут водних проблем і меліорацій розробив стратегію для збереження гідрологічного режиму Шацького поозер’я. Треба ремонтувати меліоративні системи, щоб не допустити витоку, і врегулювати обводненість території. Для цього виділяють певні кошти. Будемо сподіватися, що літо не буде спекотним, і дощі наповнюватимуть озера.


– Зараз Світязь став певною альтернативою морю. Назвіть три причини відвідати Шацький район...

У нас «розкручені» два озера, Світязь і Пісочне. Сюди справді варто приїхати. Вода тут м’яка, за даними вчених, містить гліцерин та іони срібла, тому має лікувальні властивості. Варто подумати, щоб використовувати чисті води Шацького поозер’я як стратегічний запас питної води для України, бо країна має дефіцит такої води, і тенденція до зменшення прогресує.

Відпочивальникам не варто лякатися, що зараз берег "бруднуватий"?

– Світязь самоочиститься. Це питання часу. Після закриття сезону природа відразу оновлюється.
Фото Олександр Вихор
Знайшли помилку? Виділіть текст і натисніть


Підписуйтесь на наш Telegram-канал, аби першими дізнаватись найактуальніші новини Волині, України та світу


Коментарів: 6
Аватар Показати IP 15 Липня 2020 09:01
Особливо після півлітри вогняної води.
Нептун Показати IP 15 Липня 2020 09:58
У воді Світязя містяться гліцерин та іони срібла, а на березі - пончики ! Усе то вкупі має великий лікувальний ефект для відпочиваючих, а для власників баз відпочинку - великиій матеріальний ! Особливо, якщо врахувати, що податків державі не сплачують, а надурняк використовують задля шкурних потреб державні природні ресурси ! А влада або сліпа, або дурна, або корумпована !
Анатоль_ Бідзюра Показати IP 15 Липня 2020 10:15
А що значить слово "напірне"? Ніколи, дива такого не чував. Це якесь пір'я? Поясніть.
Волиняни Показати IP 15 Липня 2020 10:17
Вчений визнав, що меліорація призвела до обезводнення Світязя і всїєї території національного парку. А тепер подайте до суду і зобов'яжіть ті осколки меліоводгоспів компенсувати збитки і за власні кошти привести природу до первозданного стану !
Колік Показати IP 15 Липня 2020 11:44
Ага, уринотерапія!
Їван з Печихвост Показати IP 15 Липня 2020 14:54
Нє, шанований пане Бідзюра ! Якби то було у значенні пір'я, то було би то саме, шо п'юрко ! Ну, в значенні, шо тим меліораторам нічого вже не зробиш, а хіба п'юрко в &упі запалиш . А напірне - то від слова преться.

Додати коментар:

УВАГА! Користувач www.volynnews.com має розуміти, що коментування на сайті створені аж ніяк не для політичного піару чи антипіару, зведення особистих рахунків, комерційної реклами, образ, безпідставних звинувачень та інших некоректних і негідних речей. Утім коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію.


Система Orphus