USD 39.50 39.90
  • USD 39.50 39.90
  • EUR 39.70 40.00
  • PLN 9.76 9.94

Що зміниться для пенсіонерів Волині: пенсійна реформа у запитаннях і відповідях

18 Вересня 2017 18:06
Вже з 1 жовтня стартує процес «осучаснення» пенсій українців. Що зміниться у розрахунку пенсій, скільком українцям варто очікувати їхнього підвищення, як визначатимуть тривалість трудового стажу та інші аспекти пенсійної реформи розповідають урядовці.

Директор департаменту пенсійного забезпечення Міністерства соціальної політики України Валентина Кудін пояснила, у чому полягатиме пенсійна реформа, яку планують запровадити в Україні.

Чи вирішить запропонована урядом пенсійна реформа усі пенсійні проблеми? Чи стане Пенсійний фонд бездефіцитним?

Запропоновані зміни – лише крок до фінансової збалансованості, стійкості та соціальної справедливості пенсійної системи. Цей крок не зможе повністю вирішити проблеми недостатності розміру нинішніх пенсій для подолання бідності та забезпечення гідного життя у поважному віці. Щоб пенсії в країні збільшувалися суттєво, повинен підвищуватися ВВП (валовий внутрішній продукт).

Для української солідарної пенсійної системи демографічна ситуація вкрай несприятлива і значного покращення не буде: наразі в країні на пенсіонера приблизно припадає лише один працівник, за якого сплачують внески до ПФУ. Зокрема, до 2060 року частка людей віком понад 60 років збільшиться з 22 до 34%, а їх співвідношення з чисельністю населення віком 18-59 років підвищиться майже вдвічі (до 70%). Співвідношення пенсіонерів до платників податків підвищиться з 95% у 2016 році до 104% у 2045 році та 118,8% - у 2060 році.

При такому демографічному навантаженні на працюючих соціальних внесків на державне пенсійне страхування буде недостатньо для виплати гідних пенсій із солідарної системи.

Далі без реформи було б ще гірше – переконують в уряді, адже нині страхові внески сплачують лише за 10,5 мільйона осіб, ще за 1,5 мільйона сплачує держава. Отже, 25% зайнятого населення взагалі не сплачує ЄСВ і працює у тіньовій економіці.

У скількох українців підвищаться пенсії після реформи?

З 1 жовтня пенсії підвищать 5,6 мільйона осіб завдяки осучасненню зарплатної бази, загалом підвищення пенсій торкнеться 9 мільйонів осіб через збільшення прожиткового мінімуму та відповідного підвищення мінімальної пенсії. Уряд планує з 1 жовтня застосувати для розрахунку пенсій прожитковий мінімум для непрацездатних громадян, який встановлений з 1 грудня 2017 року в розмірі 1373 гривні замість діючого 1312 гривень за станом на 1 жовтня.

Фактично на 200 гривень підвищиться пенсія для 1,308 мільйона осіб, від 200 до 500 гривень – для 1,208 мільйона, від 500 – 1000 гривень – а 1,993, на понад 1000 гривень – для 1,109 мільйона.

Цьогоріч для «осучаснення» пенсій та підвищення розміру прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб існуватиме потреба в 11,84 мільярда гривень з 1 жовтня (для «осучаснення» пенсій) та 808 мільйонів (для застосування прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб при перерахунках).


Що саме зміниться у розрахунку пенсій?

За новими привалами, на пенсію впливатимуть середня заробітна плата застрахованої особи; середня зарплата в Україні за попередні три роки (2014-2016) у розмірі 3764 гривні (для 8,2 мільйона осіб пенсію розрахували з показником зарплати у 1198 гривень ще у 2007 році); тривалість страхового стажу, протягом якого особа підлягала державному пенсійному страхуванню, якою а бо за яку сплачувався ЄСВ згідно із законодавством; вартість одного року трудового стажу, який зменшується з 1,35% до 1% у формулі визначення коефіцієнта трудового стажу.

Розмір пенсії за віком розраховується у такому порядку:

Розмір пенсії = Сз х Ікз х Кс

Сз – розмір середньої зарплати в Україні за три роки перед зверненням за призначенням пенсії.

Ікз – індивідуальний коефіцієнт заробітної плати. Він обчислюється, як співвідношення розміру отримуваної персональної зарплати особи по відношенню до середньої зарплати, з якої сплачувалися внески до ПФУ (інформацію про таку зарплату можна отримати у будь-якому відділенні Пенсійного фонду).

Кс – коефіцієнт трудового стажу, що визначається за формулою, яка включає тривалість місяців роботи особи та величину оцінки одного року страхового стажу (у розрахунку на місяць). Нині величина оцінки одного року трудового стажу становить 1,35%, а з 1 січня 2018 року цей показник становитиме 1%.

З 1 жовтня уряд пропонує перерахувати раніше призначені пенсії із використанням середньої заробітної плати на рівні 3764,4 гривні (середній розмір зарплати за 2014-2016 роки). Цей показник також застосовується для обчислення пенсій, що призначаються у 2017 році. Такий перерахунок називається «осучасненням» пенсій.

Який саме заробіток враховується для обчислення пенсії?

Для обчислення пенсії враховуватимуть тільки офіційну заробітну плату (дохід) за весь період страхового стажу, починаючи з 1 липня 2000 року, тобто заробіток, з якого сплачено внески. За бажанням особи для розрахунку пенсії може бути врахований заробіток за будь-які 5 років поспіль за більш ранній період (до 1 липня 2000 року). Це можливо за умови надання особою довідки (підтвердження) про заробітну плату (з первинними документами) або в разі, якщо страховий стаж, починаючи з 1 липня 2000 року, становить менше 60 місяців.

Як визначають тривалість страхового стажу?

Страховий стаж – це період, протягом якого особа підлягає загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачувалися страхові внески в сумі не меншій, ніж встановлений законодавством мінімальний страховий внесок. Для зарахування до страхового стажу повного місяця сума сплаченого внеску має дорівнювати сумі мінімального страхового внеску (сума мінімальної зарплати помножена на розмір ЄСВ). Зараз встановлена сума мінімального страхового внеску становить 704 гривні (22% ЄСВ від 3200 гривень мінімальної зарплатні).

Якщо сума сплаченого внеску є меншою, ніж мінімальний страховий внесок, особа має право доплатити необхідну суму з тим, щоб загальна сума сплачених коштів за відповідний місяць була не меншою, ніж мінімальний страховий внесок. Якщо таку доплату за бажанням особи не здійснили, стаж враховується у пропорційно меншому розмірі за визначеною формулою.

Яким зараз є розмір мінімальної пенсії за віком? Який буде розмір мінімальної пенсії за віком після прийняття змін до пенсійного законодавства, запропонованих урядом?

Зараз мінімальний розмір пенсії за віком, за наявності у чоловіків 35 років страхового стажу, а у жінок – 30 років, встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб (з 1 січня 2017 року – 1247 гривень, з 1 травня -1312 гривень, з 1 грудня – 1373 гривні).

За пропозицією уряду, з 1 січня 2018 року для осіб, які досягли 65-річного віку, мінімальний розмір пенсії за віком, за наявності у чоловіків 35, а у жінок – 30 років страхового стажу, встановлять у розмірі 40% мінімальної заробітної плати, визначеної законом. Розмір пенсії не повинен бути меншим від прожиткового мінімуму осіб, які втратили працездатність.

За наявності страхового стажу меншої тривалості мінімальний розмір пенсії за віком встановлюватимуть у пропорційно меншому розмірі, виходячи з прожиткового мінімуму, встановленого для непрацездатних осіб.

Що відбуватиметься з пенсіями жінок, які вийшли на пенсію у 55 років, адже у таких випадках розмір пенсії був зменшений у зв’язку з підвищенням пенсійного віку?

За чинним законом, до 1 січня 2015 року право на достроковий вихід на пенсію за віком мали жінки, яким виповнилося 55 років, якщо вони мали не менше 30 років страхового стажу, та за умови, що вони звільнилися з роботи. У цьому випадку розмір їхньої пенсії був зменшений на 0,5% за кожний повний чи неповний місяць дострокового виходу на пенсію. Таке зменшення передбачається здійснювати на весь період отримання пенсії.

Законопроект № 6614 пропонується зупинити зменшення розміру пенсії за віком для таких жінок після досягнення віку, передбаченого законом для відповідної вікової категорії. Після завершення цього періоду розмір пенсії пропонується переглянути без застосування зниження пенсії. Такий перерахунок пропонують зробити з дати, наступної за завершенням періоду підвищення пенсійного віку.

Чи виплачуватимуть пенсію особам, які досягли 60-річного віку, але не мають достатнього трудового стажу (стаж менше 15 років)?

Право на призначення пенсії із солідарної системи матимуть лише ті особи, у яких страховий стаж буде не менше 15 років. Ця норма залишається без змін.

Особам, які не матимуть 15 років страхового стажу, призначатиметься державна соціальна допомога після досягнення ними 65 років. Допомога призначатиметься місцевими управліннями праці та соціального захисту населення і виплачуватиметься з урахуванням сукупного доходу сім`ї.

Чи зараховується час навчання у вишах до страхового стажу?

Це залежить від того, на який період припадає час навчання: до 1 січня 2004 року, тобто дати набрання чинності Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», чи після цієї дати. Якщо особа навчалась у вищому навчальному закладі після 1 січня 2004 року, то такий період може бути зарахований до стажу тільки за умови сплати внесків, не менших ніж мінімальний страховий внесок за кожний місяць навчання.

Періоди навчання у вищих навчальних закладах до 1 січня 2004 року повністю зараховуються до страхового стажу на умовах, що діяли до 1 січня 2004 року (на підставі диплому про закінчення навчального закладу та без будь-якої вимоги щодо сплати внесків).

Чи здійснюватимуть осучаснення пенсій колишнім держслужбовцям?

Законопроект № 6614 не передбачає осучаснення спеціальних пенсій (для державних службовців, нардепів, прокурорів тощо). Нове призначення таких пенсій припиняється, за виключенням тих осіб, які придбали необхідний стаж для призначення такого виду пенсій за станом на 1 травня 2016 року. Згідно зі законопроектом, передбачається автоматичне перерахування цих пенсій на загальних підставах, якщо розмір їхніх пенсій у такому випадку буде вищим.

Чи ліквідують пільгові пенсії?

По-перше, суттєво скорочують перелік категорій осіб, які матимуть право на достроковий вихід на пенсію. По-друге, запроваджують підвищений тариф єдиного соціального внеску 37% та 29% замість 22% за осіб, зайнятих на роботах відповідно за списком №1 та списком №2 (пільгові категорії професій).

Призначення пенсій за вислугу років припиняється, за виключенням обмеженого переліку осіб. Виплата уже призначених «пільгових» пенсій за вислугу років буде здійснюватися виключно за рахунок коштів держбюджету.
Знайшли помилку? Виділіть текст і натисніть


Підписуйтесь на наш Telegram-канал, аби першими дізнаватись найактуальніші новини Волині, України та світу


Коментарів: 7
Анатоль_2 Показати IP 18 Вересня 2017 20:02
Це перемога,брати мої!
Влад до Анатоль_2 Показати IP 19 Вересня 2017 17:00
Це перемога, брати мої????????
Інна Показати IP 19 Вересня 2017 10:34
пенсіонери заживуть, кармана хай вже розшивають побільше а ціни побіжать вгору як і зараз вже 100 грн і нічого не купив
Тарас Показати IP 19 Вересня 2017 11:53
Цікаво виходить з незарахуванням навчання в стаж. Уряд наче говорить молодим людям - нічого вчитися, йдіть пахати зразу з школи. А підете в виш - мінус п'ять років потенційного стажу. Значить до 65 можете 35 років стажу й не встигнути набрати, плюс пенсія в результаті втрати 5-ти років буде меншою на приблизно 10% (якщо спиратись на формулу).
Кіндрат Панасович Показати IP 19 Вересня 2017 22:45
оце пакращення ото заживем і будемо жирувати на пенсію та їздити по гейропах
Ганна Показати IP 28 Вересня 2017 21:49
Якби всі працювали в Україні та сплачували внески до пенсійного фонду, то не було б проблем з пенсіями. Вся молодь поїхала світ за очі, а пенсіонерам залишається тільки на цвинтар
Орест Показати IP 29 Вересня 2017 12:10
Чого скиглити? Хотіли до Європи? Пенсійний вік там від 65 років. Звикайте

Додати коментар:

УВАГА! Користувач www.volynnews.com має розуміти, що коментування на сайті створені аж ніяк не для політичного піару чи антипіару, зведення особистих рахунків, комерційної реклами, образ, безпідставних звинувачень та інших некоректних і негідних речей. Утім коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію.


Система Orphus