USD 39.45 39.75
  • USD 39.45 39.75
  • EUR 39.65 40.00
  • PLN 9.85 9.95

Приватизація не пройде: «Волиньторф» хоче залишитися державним

14 Липня 2016 12:38
Державне підприємство «Волиньторф» має дві філії. Головна розташована у селі Прилісному Маневицького району. Торфобрикетний завод гріє та годує сотні людей. Це – одне з тих підприємств, яке змогло уникнути роздержавлення, а можливо, тому і тримається на плаву, дає роботу та платить податки.

БЮРОКРАТИЧНІ ПАРАДОКСИ

Маневицький район багатий на поклади торфу. На території Волині його 20 мільйонів тонн. Однак, як розповідає директор ДП «Волиньторф», депутат обласної ради від «Українського Об’єднання Патріотів – УКРОП» Іван Киричик, законодавчо на сьогодні добувати торф в Україні заборонено.

«У 2002 році внесли зміни до Земельного кодексу і всі торф’яники з глибиною більш як один метр віднесли до особливо цінних земель, – пояснює Іван Миронович парадокси ініціатив нардепів. – Тепер зміна цільового призначення таких земель можлива лише для об’єктів загальнодержавного значення, тобто тих, які спеціалізуються на прокладанні нафтопроводів, ліній електропередач. Але це ще не все. У 2007 році також заборонили зміну цільового призначення земель Державного лісового фонду без погодження з Кабінетом Міністрів. А саме на території лісів – найбільші торф’яні родовища. Від моменту підписання договору щодо земельної ділянки до моменту видобутку торфу проходить два роки. У нас фактично часу вже немає. Неодноразово ініціювали зміни до законодавства з цього питання. Перший раз президент закон заветував, а зараз проект зареєстрований, однак уже більш як рік – на розгляді».

Отримати погодження на зміну цільового призначення земель під розробку торф’яних родовищ тепер дуже складно. Кабінет Міністрів надав попередній дозвіл «Волиньторфу» на розроблення проектної документації на торф’яники, які залягають на глибині до одного метра. Йдеться про 205,1 гектара лісових земель. Відповідні документи вже неодноразово розробляли, погоджували. Але, згідно із процедурою, проект землеустрою щодо відведення цих земель на погодження у Кабмін має подати Волинська облдержадміністрація. Натомість її керівник робити цього не поспішає.

«ЗАКУЛІСНА БОРОТЬБА ЗА ПРИХВАТИЗАЦІЮ...»

За таких обставин працівники стурбовані, чи вдасться їм прогодувати свої сім'ї. Нині «Волиньторф» лише на 40% забезпечений площами. Тому, якщо не отримає нових земель, то в 2018 році підприємство може зупинитися повністю.

Деякі селяни відверто кажуть, що без заводу доведеться їхати на роботу за кордон. А підприємство дає не лише зарплату, а й платить податки. Якби ще й Київ не забирав 75% прибутку, то вдавалося б і майданчики зводити, і дороги ремонтувати, і змістовне дозвілля на селі розвивати.

«Завод працює вже понад 30 років. Не було би заводу – не було би села. Тому люди дуже стривожені тою ситуацією, яка склалась. І йдеться не лише про ліцензію. Уже протягом десяти років йде якась закулісна боротьба за прихватизацію заводу. Ми не можемо зрозуміти позицію нашої адміністрації: ні районної, ні обласної. Основні податки дає завод, тому я не розумію, чому його не підтримують», – пояснює голова ветеранської організації села Прилісного Михайло Романік.

КОМУ ВИГІДНИЙ ПРОДАЖ ЗА БЕЗЦІНЬ

Заявити про свою підтримку підприємства 13 липня до селян завітав голова Волинської обласної ради Ігор Палиця. Він зазначив, що нині у державі прослідковується тенденція продажу об'єктів, які ще залишилися у власності громади. Одначе за нинішньої економічної ситуації продаж майна є недоцільним, оскільки гарну ціну, вигідну саме для державницької позиції, нині ніхто не запропонує. А продавати підприємства за безцінь вигідно тим, хто і штовхає їх до скрути.

«Якщо станеться так, що Київ відмовиться від підприємства й область змушена буде взяти його на баланс, то воно залишиться комунальним, його ніхто не приватизує. Воно буде належать всій Волинській області, керуватиме ним громада Волинської області в особі депутатів, яких ви обираєте, і жоден приватний капітал туди не піде», – запевнив Ігор Палиця.

Серед оптимальних шляхів розвитку подій – передача «Волиньторфу» в комунальну власність.

РОБОТА НА ВИПЕРЕДЖЕННЯ

Як один із прикладів розв’язання питання користування надрами голова Волиньради назвав рішення про створення комунального підприємства «Волиньприродресурс», що працює на умовах спільної діяльності, розподілу прибутку або ресурсів і, зокрема, контролюватиме видобуток інвесторами. Це підприємство повністю належить обласній раді, яка представляє інтереси волинян. У перспективі видавати дозволи на розробку торф’яних родовищ могтиме саме це підприємство.

Завдяки «Волиньприродресурсу» сподіваються й навести лад у видобутку сонячного каміння, піску, інших корисних копалин. Адже не поодинокі випадки, коли село, що має піщані кар'єри, де проводять видобуток, отримує лише розбиті дороги. Що вже казати про видобуток бурштину, який часто закінчується трагічними випадками, втягуванням у контрабанду, проблемами з правоохоронцями або ж заїжджими ділками.

«Ми вирішили відвести всі землі, де можуть бути поклади бурштину, на комунальне підприємство. Відмовили 10 чи 15 приватним київським компаніям. І лише зараз доходить інформація, що це були за компанії: та – колишнього міністра, та – якогось куратора фракції чи групи. Тому ми дали дозвіл лише комунальному підприємству. Зараз воно спробує отримати документацію, захистити запаси, отримати ліцензію і прийти до громади, на території якої є ці надра», – пояснює Палиця.

А далі – пояснити громаді, який інвестор прийде, скільки він найме на роботу людей, яку заробітну плату запропонує. І головне, що 50% прибутку інвестор передасть КП «Волиньприродресурс», що цю суму розподілить на обласний, районний та сільський бюджети. За рахунок цих грошей будуватимуть поліклініки, дороги, школи та інші інфраструктурні й соціальні об'єкти, потребу в яких відчуває кожне село та селище.

До слова, 14 липня під час сесійного засідання на розгляд виноситься проект рішення про погодження комунальному підприємству «Волиньприродресурс» надання надр у користування з метою промислової розробки родовищ торфу в межах промислової глибини, за винятком об’єктів природно-заповідного фонду. Йдеться про більш як 7000 гектарів землі.
Знайшли помилку? Виділіть текст і натисніть


Підписуйтесь на наш Telegram-канал, аби першими дізнаватись найактуальніші новини Волині, України та світу


Коментарів: 3
Місцевий Показати IP 14 Липня 2016 14:13
Якщо хтось поклав лапу на завод то він його прихватизує неодмінно або розвалить, хоча це одне і те саме.
Сойне Показати IP 14 Липня 2016 14:17
Люди, згадайте те саме говорив у 2014 -му покійний Єремеєв, а після того прислав нового директора, який вкрав на заводі 6 мільйонів. Історія повторюється...... дивіться, прилісненці, щоб вас не надурили вчергове
Дядько Василь до Сойне Показати IP 15 Липня 2016 17:43
Угу, дивно, як підприємство вижило після господарювання єремеєвської шавки Сірожи Голоюха. А було фактично банкрутом, і підготовлене до приходу нового власника. Яка іронія долі: підприємство пережило охочого ним заволодіти.

Додати коментар:

УВАГА! Користувач www.volynnews.com має розуміти, що коментування на сайті створені аж ніяк не для політичного піару чи антипіару, зведення особистих рахунків, комерційної реклами, образ, безпідставних звинувачень та інших некоректних і негідних речей. Утім коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію.


Система Orphus