USD 39.62 39.84
  • USD 39.62 39.84
  • EUR 39.65 40.00
  • PLN 9.75 9.90

«Серце хороше, красиве». Як Львів став лідером трансплантології в Україні

5 Листопада 2021 07:40
За півтора року Львів став лідером трансплантантології в Україні. У Львівській лікарні швидкої допомоги розповіли, як команді з Ковеля вдалося відродити в країні практику пересадки органів, скільки грошей держава виділяє на операції та як лікарі переживають смерть пацієнта.

Операції в Україні коштують набагато дешевше, ніж лікування пацієнтів за кордоном. У 2020 році можливість оперувати їх на батьківщині заощадила бюджету 160 млн грн, пише «Фокус».

«Затискач!», «Серветку!» – хірурги щільним кільцем обступили операційний стіл, на якому лежить донор, 54-річний чоловік, що помер від інсульту. Команди віддають чітко, але тихо, в рухах лікарів – жодної метушні, при цьому все відбувається неймовірно швидко. Лише кілька секунд тому серце перебувало в грудній клітці – і ось воно вже лежить на долоні кардіохірурга Бориса Тодурова. «Серце хороше, красиве», – рівним голосом констатує він і поміщає орган у ємність для транспортування. Тепер лікарі мають близько трьох годин, щоб пересадити його 13-річному Максиму. Для України це унікальна операція, доти пересадку серця дітям не робили.

Як трансплантологи у Львові зважилися на пересадку серця підлітку

Підліток із волинського села Зарудчі в липні цього року переніс інсульт, причиною якого стала кардіоміопатія – ураження серцевого м'яза. Місяць Максим провів у місцевій реанімації, восени хлопчика перевезли до Львова. Тут йому мали пересадити механічне серце ірландської компанії Medtronic, але партія виявилася з дефектом – пристрій довелося повернути виробнику.

«Ми приходили в палату до Максима та бачили, як він день у день згасає, і нічого не могли зробити», – згадує генеральний директор Львівської лікарні швидкої допомоги Олег Самчук.

Лікар пояснює, що в Україні майже немає дитячої трансплантології – забір органів у неповнолітніх не роблять, а доросле серце дитині пересадити дуже складно, бо найчастіше воно не поміщається в дитячій грудній клітці. Цього разу пощастило – Максим виявився високим, і коли Центр трансплантології знайшов донора, проблем не виникло.

«Іноді це просто не можна пояснити, – каже Олег Самчук. – Ось у тебе є пацієнт, з’являється один-єдиний донор, і все сходиться: і розмір, і крос-матч (проба на сумісність реципієнта та донора). Бог допомагає!»

Коли серце Максима вийняли з грудей, щоб замінити донорським органом, Тодуров порівняв його з ганчіркою: «Ось таке хворе, з величезними мітральним і тристулковим клапанами. Хлопчику 13 років усього, а серце – як у 70-річного».

Пересадка серця дитині стала черговою перемогою Львівської лікарні швидкої допомоги, яка лише за півтора року перетворилася на лідера трансплантації в країні. Тут провели 67 операцій, багато з яких із позначкою «вперше»: перша в Україні пересадка легень, перша – підшлункової залози, перша за 20 років пересадка рогівки ока.

Але рестарт трансплантології в Україні розпочався не у Львові. Перша посмертна пересадка, на яку довгі роки не наважувалися ні в столиці, ні у великих обласних центрах, відбулася в Ковелі – районному центрі Волинської області. І стала вона можливою завдяки амбіціям, упертості та мрійливості Олега Самчука.
Трансплантолог Олег Самчук. Ковельський феномен

Він виріс у медичній родині. Бабуся була фельдшером, батько, мати, дядько, тітка та сестра – лікарі. Підлітком мріяв про кар'єру юриста, але батьки переконали його, що немає нічого благороднішого за професію лікаря. Закінчивши Львівський національний медичний університет, Олег прийшов працювати урологом до Ковельського міськрайонного територіального медичного об'єднання, яке протягом 28 років очолював його батько.

Після того як у 57 років Самчук-старший переніс кілька інсультів і не міг більше виконувати своїх обов’язків, посаду головного лікаря запропонували його синові, який на той час був одним із заступників і встиг добре себе зарекомендувати.

Читати ще: «Не забирайте органи на небеса. Вони потрібні живим», – На Волині побували світила української трансплантології

«Урологія – моя стихія, моя пристрасть, саме цим я хотів займатися і ніколи не мріяв про те, щоб керувати лікарнею, але так склалися обставини», – згадує Олег Самчук.

Ми розмовляємо в його кабінеті у Львівській лікарні. Він сідає навпроти, але не минає й п’яти хвилин, як схоплюється з місця та починає міряти кроками кімнату. Майже все годинне інтерв’ю він проводить у русі: переміщається кабінетом, крутить у руках то чайну ложку, то масивну підставку під ручки, паралельно відповідає на дзвінки та віддає розпорядження. Навіть розмовляє він скоромовкою. Можливо, саме ця невгамовна, жива енергія, яка пульсує всередині, допомогла йому перетворити лікарню в Ковелі на найкращу медустанову регіону.

Лікар зізнається, що спочатку не думав про трансплантацію. Основний акцент робив саме на урології, постійно покращуючи роботу відділення. У лікарні запустили всі види операцій, у тому числі лапароскопічні, а також дистанційне дроблення каменів, що не потребує хірургічного втручання. Якоїсь миті лікарі задумалися, що робити далі, стало зрозуміло, що наступний логічний крок – трансплантація нирки.

Улітку 2019 року пересадки навіть від родинних донорів в Україні робили лише у кількох лікарнях. Законодавство було настільки нелояльним до лікарів, що будь-яка помилка могла призвести до тривалих судових розглядів, можливо, і до кримінальної відповідальності. Ні керівництво, ні медпрацівники не хотіли так ризикувати. У результаті держава виділяла колосальні кошти, щоб українські пацієнти їхали на пересадку органів за кордон (тільки у 2020 році в бюджеті на це передбачили 1,1 млрд грн).

Але медики лікарні в Ковелі вирішили ризикнути – обладнання дозволяло проводити такі операції, фахівців теж підготували. Самчук надіслав заявку до Міністерства охорони здоров’я, щоб медустанова отримала ліцензію на трансплантацію.

«У Києві просто не повірили, що ми справді просимо про це», – по-дитячому сміється він.

24 серпня, у святковий день, МОЗ відправило до Ковеля перевірку, і вже на початку вересня лікарня отримала дозвіл на проведення таких операцій. У листопаді тут пересадили нирку від родича, але вирішили на цьому не зупинятися та готуватися до посмертної трансплантації.

Читати ще: «Дякую за шанс на нове життя», – 13-річного волинянина, якому пересадили серце, виписують додому

Засновниця Всеукраїнської платформи донорства iDonor Ірина Заславець якось запитала Олега, чому не використати такий шанс, щоб пересадити не лише нирку, а й серце, адже таким чином можна врятувати більше життів. Він ухопився за ідею та зателефонував до професора Бориса Тодурова, директора Інституту серця в Києві, з яким до цього бачився кілька разів.

«Він підняв слухавку, і я запитав: «Борисе Михайловичу, а хочете в нас у лікарні пересадити серце?» Спочатку він просто мовчав, потім сказав, що передзвонить, і вже за годину погодився», – розповідає лікар.

25 грудня 2019 року в Ковелі провели трансплантацію серця – вперше в Україні за останні 15 років.

Львівський марш-кидок. Як трансплантація стала новою реальністю

На початку 2020-го до лікарні в Ковель приїхав мер Львова Андрій Садовий і вмовив Самчука очолити лікарню швидкої допомоги. Той погодився майже одразу.

«Ви не подумайте, мені в Ковелі все подобалося, я дуже люблю це місто, любив свою лікарню, мою команду від санітарок до адміністрації. Але на той момент я вже чотири з половиною роки був головним лікарем і все, що міг, уже зробив. Загалом вважаю, що керувати лікарнею треба не більш як п’ять-сім років, тільки тоді можливий розвиток медустанови. Андрій Іванович Садовий переконав мене, що у Львові є потенціал, який можна реалізувати, і я ухвалив ургентне рішення переїхати», – ділиться лікар.

Садовий не ставив перед новим генеральним директором завдання розвинути трансплантацію, але Самчук із головою поринув у цю сферу і не міг зупинитися. Йому здавалося, що достатньо скопіювати ковельський досвід, який виявився таким результативним, і застосувати його у Львові, проте зіткнувся з несподіваною протидією всередині самої лікарні. Тутешні медпрацівники виявилися неготовими до таких операцій.

«Усі були шалено налякані історіями про чорних трансплантологів, – Самчук укотре схоплюється з-за столу та сідає на підвіконня, продовжуючи розповідати. – Була якась давня історія з ниркою, яку лікарі нібито вирізали без згоди пацієнта».

Для місцевих лікарів будь-яка згадка про трансплантацію чітко асоціювалася з можливими проблемами з поліцією та прокуратурою. Новий керівник лікарні методично й наполегливо переконував колектив, що пересадка органів – це звичайна операція, що це ніяк не пов'язано з некроаферизмом чи ризиками для медпрацівників. І поступово трансплантація стала новою реальністю лікарні швидкої допомоги, яка тепер задає тренди для усієї України.

Ризики, надії та коридор пошани для донора органів

10 лютого 2021 року. О 5:30 ранку темний досвітній Львів ще спить, але в Центрі трансплантації співробітники на ногах. Усе готово до чергової операції. У коридорі лікарі та медсестри вишиковуються в коридор пошани. Так тут віддають шану донору, який, умираючи, рятує життя іншим.

Цього разу це 45-річна жінка, яка пережила розрив аневризми, крововилив у мозок і кілька операцій. Урятувати пацієнтку не вдалося, консиліум лікарів констатував смерть мозку. Дозвіл на посмертне донорство надав її чоловік, діти підтримали рішення батька.
Цього дня тут провели чотири операції – пересадили дві нирки, серце та печінку. Хоча, як уточнює лікар, в ідеалі одна людина має рятувати щонайменше сімох. Від донора також можна пересадити легені, кишківник, матку, рогівку й інші органи. Трансплантологія активно розвивається в усьому світі, наприклад, у Франції нещодавно вперше пересадили дві руки з плечима.

На питання про найбільш пам’ятну для нього операцію Олег Самчук відповідає одразу, не замислюючись: пересадка підшлункової залози. Того разу реципієнт не вижив. На операцію приїхав хірург-трансплантолог Григорій Лапшин, який працює в німецькому місті Любеку.

Спочатку все йшло добре – 45-річному львів’янину Андрію, який давно хворіє на цукровий діабет, пересадили підшлункову та нирку. Здавалося, що пацієнт швидко видужує, але на восьмий день його стан різко погіршився, відбулося відторгнення органа, врятувати чоловіка не вдалося.

Те, що трапилося, дуже сильно вплинуло на всіх, зізнається головлікар. Ніхто не очікував такого результату, і колектив опустив руки.

«Я знав, що 35-40% реципієнтів підшлункової залози вмирають, але не думав, що ми увійдемо до цієї статистики, – каже Самчук. – Після цього лікарі буквально не хотіли оперувати. Бачите, нині таких пересадок ми не робимо».

Молода команда Центру трансплантації у Львові

Переїжджаючи до Львова, Олег Самчук забрав із собою з Ковеля перспективного хірурга Максима Овечка. Кілька місяців тому 27-річний лікар очолив Центр трансплантації при Львівській лікарні швидкої допомоги.
В Україні є стереотип, що керівні посади в медицині мають обіймати максимально досвідчені та, відповідно, доросліші фахівці, проте Самчук із таким підходом не погоджується. Він упевнений, що керувати лікарнями, центрами, відділеннями мають люди до 45-50 років, які готові постійно вчитися, здатні до гнучкості та сповнені ентузіазму.

Із вікна Центру трансплантації в ординаторській на сьомому поверсі відкривається мальовничий краєвид на місто. Здається, що в лікарні все ще пахне свіжим ремонтом. Кабінети, операційні, реанімація – за останні півтора року тут усе оновилося. Тепер центр має вигляд ілюстрації до буклетів про західні клініки.

В ординаторській біля кавоварки тихо перемовляються двоє молодих хірургів – Володимир Дятел і Олег Гузій. Обидва лікарі в майбутньому сподіваються отримати спеціалізацію з трансплантології.

«Що для цього потрібно? – перепитує Олег, відходячи з горнятком кави до робочого столу. – Три роки стажу хірурга та бажання бути трансплантологом. До цього ми працювали власне в хірургії, а рік тому перейшли суто в цю сферу».

Володимир Дятел згадує свою першу операцію з пересадки нирки в серпні минулого року. Це був його шостий робочий день у центрі трансплантації.

«Я тоді навіть не міг тут зорієнтуватися та зрозуміти, як дійти з точки А до точки Б, а тут одразу мультиорганний забір. Максим Євгенович Овечко зателефонував опів на четверту ранку та сказав терміново приїхати, – розповідає. – Знаєте, це було схоже на Новий рік: безсонна ніч, відбувається щось важливе, але до цього ще додається багато хвилювання. На операцію з’їхалися трансплантологи з різних місць: Борис Тодуров, Григорій Лапшин, Владислав Закордонець. Це справжні зірки. Бачити їх за роботою вже неймовірна емоція».

На порозі з’являється блідий худорлявий чоловік у синій уніформі та кроксах – керівник Центру трансплантації. Максима Овечка вдається перехопити напередодні відпустки. Зізнається, що вже чотири роки не відпочивав, і втома, що накопичилася, легко проглядається в усміхнених очах. Овечко, як і Самчук, уролог, але коли в Ковелі вирішили запустити пересадку органів, він разом із колегами заглибився в нову сферу – їздив до Інституту ім. Шалімова у Києві, в закордонні клініки.
За його словами, львівський центр не ставить за мету проводити щоразу якусь унікальну для України операцію. Будь-який новий виклик – як-от пересадка серця дитині – приходить від потреб пацієнта. Люди звертаються з різними проблемами, і трансплантологи шукають можливості їм допомогти.

Наприклад, після того, як у лікарні вперше пересадили легені, до центру звернулися відразу три пацієнтки, які потребують трансплантації матки. Проте пересадка будь-якого нового органа потребує тривалої підготовки. До трансплантації легень, яка вважається найскладнішою операцією, хірурги йшли близько двох років.

«Така старанна підготовка дає колосальний розвиток різним службам у лікарні. Реанімація підтягнулася, торакальна хірургія (хірургія органів грудної клітки) підтягнулася, кардіохірургія, лабораторія теж, – пояснює Овечко, але на мить відволікається та киває у вікно. – Ось вертоліт до нас прилетів».
Навесні у Львові з’явилася медична авіація. Вертоліт допомагає швидко доправляти до лікарні пацієнтів із віддалених районів. За планами, до кінця 2023 року система аеромедичної евакуації має запрацювати по всій країні.

Говорячи про свою найскладнішу операцію, Овечко теж згадує пересадку підшлункової залози, яка закінчилася смертю пацієнта. Але він налаштований оптимістично: хірурги готуються повторити операцію. Керівник Центру трансплантації сподівається, що пересадка підшлункової в комплексі з ниркою увійде до стандартної практики.

Час і гроші. Скільки коштує операція з пересадки органів

Наразі в Україні працюють 43 центри трансплантації. На початку серпня вперше пересадили серце в Черкасах, до цього подібна операція відбулася в Запоріжжі, три трансплантації серця провели в Рівному. Але жоден із українських центрів не нарощує оберти так швидко, як Львів.

«Трансплантація – це висококваліфікована медична допомога, найвищий рівень розвитку для хірурга. Багатьом лікарням в Україні зараз видали такі ліцензії, але щоби налагодити всі процеси, треба витратити багато часу та енергії. Вийти на нормальні обсяги щодо таких операцій дуже складно», – міркує Максим Овечко.

Лікар наголошує, що завдання медустанови – не просто пересадити орган, а стабілізувати пацієнта після цього, довести до нормального стану здоров’я. За його словами, у Львові працюють над тим, щоб трансплантацію поставити на потік, щоб вона стала нормальною щоденною практикою.

Незважаючи на те, що в лікарні швидкої допомоги трансплантологи вже можуть проводити операції самостійно, на ті ж пересадки серця досі кличуть Тодурова. Як пояснює Олег Самчук, коли на рахунку в хірургів не менш як сотня операцій, все доводиться до автоматизму. Але поки що такого досвіду немає, і до кожної трансплантації, як і раніше, ставляться з підвищеною увагою.

Не всі українські центри трансплантації, які отримали ліцензію, зможуть запустити та розвивати в себе пересадку органів. Щонайменше половина з них відсіється, упевнений Овечко.

«Думаю, що на кілька областей буде один центр, де такі операції проводитимуть на постійній основі. Але для цього потрібні час і кошти – для придбання обладнання та підготовки фахівців, адже в Україні, по суті, зараз усе роблять з нуля», – наголошує він.

Усі операції з пересадки органів у нашій країні безплатні для пацієнтів, кошти за них переказує Національна служба здоров'я України. 2021 року в бюджеті на ці цілі заклали 502 млн грн, 2020-го – 112 млн грн. Львівський центр трансплантації отримав від НСЗУ близько 30 млн грн.

«Нам цих коштів цілком вистачає, щоби закрити за операціями цей рік, – зазначає Овечко. – Я не чув, щоб якийсь центр скаржився на брак фінансування в цій сфері. Але тарифи на операції зараз збільшилися вдвічі, то кошти будуть витрачати швидше, у майбутньому це треба враховувати».

Важливо, що операції в Україні обходяться набагато дешевше, ніж лікування пацієнтів за кордоном. Наприклад, пересадка нирки від померлого донора в українських центрах коштує 801 тис. грн, а в Білорусі така ж операція коштує 1,8 млн грн.

Реабілітація після операції з пересадки: мріяла пити воду

«Три роки тому я їздила до Білорусі, сподівалася, що мені зроблять пересадку нирки, але доки діставалася, донор помер, і операція не відбулася», – львів’янка Оксана Чорнота сідає на ліжко в залитій світлом, нещодавно відремонтованій палаті.

Невелика тумбочка поряд із ліжком заставлена пляшками з мінеральною водою та молочними продуктами. Не чекаючи на запитання, вона починає розповідати свою історію.

Читати ще: На нирку сподівалися 10 людей, підійшла лише волинянка. Історії українців, яким пересадили органи

Після того як у Львові почала розвиватися трансплантація, жінка звернулася до лікарні швидкої допомоги та потрапила в список очікування. Два тижні тому їй зробили операцію, як і сусідці по палаті Олені Мінцевській, яка має полікістоз нирок. Про свого донора знають лише те, що це був 56-річний чоловік, решта інформації є конфіденційною.

Наразі пацієнтки проходять реабілітацію, але вже скоро поїдуть додому. Навперебій жінки розповідають про свої мрії. Оксана зізнається, що до операції найбільше хотіла пити воду в будь-якій кількості. На діалізі таку розкіш дозволити собі не можна. Олена ж мріє поїхати до брата, який живе далеко. Раніше така подорож була неможлива.

«Він подзвонив мені після операції і питає: «Ну що там?» «Ну що – чекай мене на Новий рік!» – дзвінко сміється львів'янка.

***

На стінах у коридорі Центру трансплантації висять великі портрети пацієнтів, які протягом останніх півтора року отримали нові органи. Їм у Львівській лікарні швидкої допомоги зробили найцінніший подарунок – можливість жити.
Знайшли помилку? Виділіть текст і натисніть


Підписуйтесь на наш Telegram-канал, аби першими дізнаватись найактуальніші новини Волині, України та світу


Коментарів: 1
Анонім Показати IP 5 Листопада 2021 10:58
браво. просто нема слів. шкода тільки що такий фахівець покинув наш Ковель.

Додати коментар:

УВАГА! Користувач www.volynnews.com має розуміти, що коментування на сайті створені аж ніяк не для політичного піару чи антипіару, зведення особистих рахунків, комерційної реклами, образ, безпідставних звинувачень та інших некоректних і негідних речей. Утім коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію.


Система Orphus