USD 39.55 39.85
  • USD 39.55 39.85
  • EUR 39.72 39.90
  • PLN 9.75 9.90

Три роки у глухому куті: родини загиблих, у тому числі й волинянки, досі не отримали компенсацій

8 Січня 2023 12:22
Сьогодні, 8 січня 2023 року, третя річниця катастрофи пасажирського літака Boeing 737 «Міжнародних авіаліній України» в Ірані. Досі сім’ї загиблих не отримали компенсацій, а офіційний Тегеран намагається уникнути відповідальності.

Про те, що відбувається у справі про катастрофу МАУ і як намагаються покарати Іран, – у матеріалі РБК-Україна.

8 січня 2020 року, в Ірані незабаром після зльоту з аеропорту Імама Хомені було збито пасажирський літак МАУ Boeing-737 рейсу PS752, який прямував за маршрутом Тегеран–Київ. Усі 176 осіб загинули, серед них – 11 українців (9 членів екіпажу і 2 пасажири), а також 55 громадян та 30 постійних мешканців Канади. В авіакатастрофі загинула й 25-річна уродженка Нововолинська Юлія Сологуб, яка працювала бортпровідницею.

Читати ще: «Чоловік щодня купує квіти і йде на могилу», – тітка про волинянку, яка загинула в авіакатастрофі МАУ

Після кількох днів заперечень іранська влада 11 січня визнала, що український літак був помилково збитий зенітно-ракетним комплексом протиповітряної оборони.

Читати ще: Іран переслідував і залякував родичів жертв катастрофи літака МАУ, – правозахисники

Зазначимо, катастрофа сталася під час операції «Мученик Сулеймані». Тоді у відповідь на ліквідацію в Багдаді командувача спецпідрозділу «Аль-Кудс» генерала Касема Сулеймані іранські війська завдавали ракетних ударів по американських об’єктах на території Іраку.

Розслідування катастрофи

Майже відразу було виключено версію про теракт на борту, іранський уряд допустив до розслідування представників України та США, а також надав доступ до «чорних скриньок». Хоча остаточно їх розшифрували лише у французькому Бюро з розслідування та аналізу безпеки авіації у липні 2020 року.

За даними західних спецслужб, літак збили ракетами системи ППО російського виробництва «Тор-М1». Через кілька днів президент Ірану Хасан Рухані визнав ракетний удар по літаку МАУ, після чого влада заявила про арешт винних.

У травні 2020 року іранська сторона поклала провину на оператора системи ППО. За даними місцевого слідства, він нібито не спілкувався з командним центром, порушивши правила дій ведення вогню «без дозволу». Таким чином, наполягаючи на людському факторі, офіційний Тегерані не взяв міжнародну відповідальність за інцидент.

Розшифровка бортових самописців підтвердила факт незаконного втручання в літак, тобто влучання ракет. «Чорні скриньки» продовжували запис 19 секунд після удару першою ракетою. Протягом цього часу український екіпаж ще намагався контролювати політ та зберегти керування літаком.

Влітку 2020 року пройшов перший раунд переговорів з Іраном, під час якого Тегеран погодився виплатити необхідні компенсації. Але у серпні відмовився компенсувати вартість збитого літака. На початку 2022 року Іран відмовився від подальших переговорів та оголосив Канаді, Швеції, Україні та Британії про вихід з діалогу.

Кого притягнули до відповідальності

Іранське слідство звинуватило у службовій недбалості, необережності та неналежному виконанні службових обов’язків 10 осіб, серед них:

- капітан Мехді Хосраві (командир ТОР М-1);

- перший лейтенант Мейсам Хейроллахі (оператор);

- третій лейтенант Саєд Ахмад Мірі (оператор)

- перший лейтенант Мохаммад Маджід Еслам Доост;

- капітан Саджад Мохаммаді;

- майор Хамед Мабхуаї;

- бригадний генерал Алі Акбар Сейдун;

- полковник Мостафа Фараті.

Міністерство закордонних справ висловлювало сумніви в тому, що ці люди причетні до катастрофи, а якщо і мають до неї відношення, то понесуть реальне покарання. Тодішній заступник міністра Євген Єнін говорив, що Іран не передав жодних деталей, проігнорувавши прохання про більшу прозорість як у технічному розслідуванні, так і в судовому переслідуванні.

Інші версії

Українська сторона не виключає, що катастрофа МАУ стала наслідком навмисного теракту і є актом агресії проти України. На думку секретаря РНБО Олексія Данілова, у січні 2020 року Іран міг використати удар по літаку, щоб покласти військову ескалацію з США.

Цю версію підкріпило рішення Верховного суду канадської провінції Онтаріо. У ньому йдеться про те, що ракетний удар з боку Ірану був навмисним, а військові знали, що ціль – саме пасажирський літак.

Проте офіційна судово-медична експертиза в Канаді не знайшла підтверджень, що літак був збитий навмисно.

«Беручи до уваги сукупність доступної інформації, судово-медична команда дійшла висновку, що низка вчинків та бездіяльності іранської цивільної та військової влади призвела до небезпечної ситуації, за якої раніше певні ризики були недооцінені та не враховані», – йдеться у звіті.

Що далі

Оскільки процес катастрофи МАУ фактично стоїть на місці, наприкінці минулого року Україна, Канада, Швеція та Великобританія вирішили його активізувати і виступили з вимогами від Ірану погодитися на арбітраж відповідно до ст. 14 Конвенції щодо незаконних актів, спрямованих проти безпеки цивільної авіації, від 1971 року.
Відповідно до цієї Конвенції, країни-учасниці мають міжнародно-правові зобов’язання щодо екстрадиції осіб, підозрюваних у злочинах проти цивільної авіації. Країна, яка взяла під варту злочинця, зобов’язана негайно провести розслідування та повідомити результати заінтересованим сторонам.

Будь-яка суперечка між двома або більше країнами, яка не може бути врегульована шляхом переговорів, повинна передаватися до арбітражу. Якщо протягом 6 місяців сторони не зможуть домовитися про незалежний арбітраж, то за справу може взятися Міжнародний суд ООН.

Зазначимо, ця Конвенція стосується лише питання кримінального переслідування винних у катастрофі. Імовірно, на цьому треку Україна може заручитися сильною позицією, оскільки представник ООН ще у лютому 2021 року заявляв, що Іран навмисно приховує обставини інциденту з літаком МАУ.

Хоча ця процедура не дозволить встановити відповідальність Ірану як держави безпосередньо за катастрофу і, відповідно, не відкриє шлях до компенсацій. На відміну від звернення до Ради Міжнародної організації цивільної авіації (ICAO).

Тому наступним логічним кроком має стати звернення до цього органу, який має право розглядати порушення положень Чиказької конвенції 1944 року. У тому числі статті 3bis про заборону застосовувати зброю цивільними літаками. Якщо тут буде виграно процес проти Ірану, то Україна отримає право на компенсації за загибель своїх громадян та сам літак.

Крім того, влітку 2022 авіакомпанія подала свій позов до Верховного суду канадського Онтаріо. Відповідачами у справі вказано владу Ірану та Корпус вартових ісламської революції. Позов містить вимогу компенсацій від Ірану.

Україна не довіряє Ірану

Російське вторгнення в Україну опосередковано ускладнює процес. У тому числі тому, що Іран є чи не єдиним союзником Москви, який постачає озброєння, зокрема, безпілотники для ударів по українській енергетиці. У таких умовах сподіватися на поновлення навіть по суті безперспективного діалогу між Києвом та Тегераном не доводиться.

Президент Володимир Зеленський у жовтні заявив, що не довіряє керівництву Ірану, яке заперечує постачання дронів-камікадзе. І наводив у приклад кейс з літаком МАУ.

«Іран заперечував свою причетність до катастрофи, але згодом був змушений її визнати. Але заявив, що це була випадковість. Але, крім вибачень, вони не зробили нічого. Вони сказали, що будуть компенсації сім’ям, підтримка сімей, які втратили своїх близьких. Вони говорили це на рівні лідера. І що вони зробили? Вони не зробили нічого, нуль, вони нічим не допомогли», – говорив він в інтерв’ю для канадських телеканалів CTV та CBC.
Знайшли помилку? Виділіть текст і натисніть


Підписуйтесь на наш Telegram-канал, аби першими дізнаватись найактуальніші новини Волині, України та світу


Коментарів: 4
Анонім Показати IP 8 Січня 2023 12:31
Думаю, тепер Зеленський переосмислив підстави для присвоєння звання Героя України
Анонім Показати IP 8 Січня 2023 12:32
запийте водою. хлопа лякали - хлоп злякався. nothing personal, just a business.
волинянин Показати IP 8 Січня 2023 13:29
Членам екіпажу рейсу PS752 присвоїли звання Герой України. За що? Де винятковий геройський вчинок? Це-чергова девальвація державних нагород, нівелювання самого поняттня Герой. Відбір потенційних кандидатів на звання Герой України повинен бути жорстким, але, справедливим. Неприпустимо давати звання Герой України просто за смерть.
До волинянина Показати IP 8 Січня 2023 20:17
Згідний повністю недавно він присвоїв це звання загиблому механіку - водію танка із Заболоття. Тільки чомусь одному з цілого екіпажу , досі мені не відомо чим провинився командир танка та навідник які до загибелі встигли знищили мінімум 6 ворожих цілей(командир танка та навідник роблять основну бойову роботу). Це можна перевірити.А чого вартий похорон-шоу ps 752, на яких каділаках-катафалках, з ротою почесної варти . То тепер загиблих на фроні хоронять значно скромніше

Додати коментар:

УВАГА! Користувач www.volynnews.com має розуміти, що коментування на сайті створені аж ніяк не для політичного піару чи антипіару, зведення особистих рахунків, комерційної реклами, образ, безпідставних звинувачень та інших некоректних і негідних речей. Утім коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію.


Система Orphus