USD 39.55 39.80
  • USD 39.55 39.80
  • EUR 39.65 39.90
  • PLN 9.72 9.90

На Волині послуги з ментального здоров’я надаватимуть на рівні первинки

13 Лютого 2024 22:35
Інтеграцію послуги з ментального здоров’я на рівні первинної медичної допомоги обговорили під час зустрічі із сімейними лікарями Волині, що відбулась за участі заступниці голови ОДА Мирослави Якимчук та регіональної координаторки Всеукраїнської програми ментального здоров’я «Ти як?» Наталії Коструби.

Про це повідомляє Волинська ОДА.

«Ми всі розуміємо, у який час ми живемо і важливо, аби населення Волині у будь-якій точці області теж цю послугу отримувало. Кількість психіатрів, психотерапевтів не лише в області, а й по усій Україні недостатня, аби охопити усіх, кому потрібна допомога. Тому важливо, аби первинна ланка не стояла осторонь проблем ментального здоров’я і розуміла необхідність підписання такого пакету послуг з НСЗУ», – наголосила заступниця голови ОДА Мирослава Якимчук.

Слід зауважити, що медзаклад може законтрактувати пакет медичних послуг ментального здоров’я лише за наявності відповідних спеціалістів або лікарів, які пройшли спеціалізацію mhGAP.

Також, як відзначила Наталія Коструба, сімейний лікар, з яким укладено декларацію, є найпершим порадником пацієнтів у всіх скаргах на здоров’я.

«Всеукраїнська програма ментального здоров’я дбає про те, щоб людина могла отримати психологічну допомогу там, де вона бажає її отримати. Ми працюємо над тим, щоб розвинути мережу і соціальних працівників, які мають можливість надати психологічну допомогу, також є домовленості із організаціями та роботодавцями. Але сімейний лікар – це та людина, якій довіряють. До вас приходять сім’ї, які розповідають про усі свої труднощі, скарги та звертаються за допомогою. Тобто, ви – та людина, якій найлегше розповісти про труднощі, в тому числі з психологічним здоров’ям», – зазначила регіональна координаторка Всеукраїнської програми ментального здоров’я «Ти як?».

Читати ще: Перший заступник міністра охорони здоров’я проінспектував волинські медзаклади

Саме тому на сьогодні в області 72 відсотки від загальної кількості волинських сімейних лікарів уже пройшли онлайн-курси mhGAP, які покликані подолати прогалини у сфері психічного здоров’я. До слова, у залі були присутні саме медпрацівники, які вже пройшли таке навчання.

Темою зустрічі стало саме практичне впровадження такої послуги на первинному рівні. Чому це важливо, та як усе має працювати розповіла сімейний лікар КП «Медичне обʼєднання Луцької міської територіальної громади» Юлія Даців, яка пройшла сертифіковане навчання за програмою ВООЗ та є тренером mhGAP на Волині. Усього таких фахівців в області двоє.

Зокрема, Юлія Даців розповіла, що захворювання, пов’язані із психічним здоров’ям, зазвичай йдуть разом із соматичними розладами. Для прикладу, серцево-судинні захворювання, цукровий діабет, ВІЛ, СНІД. І якщо не лікувати психічні захворювання, то погіршується прогноз лікування соматичних захворювань, або навпаки. І тут важливо це виявити, правильно поставивши запитання пацієнту.

На жаль, статистика така, що в Україні уже фіксується зростання кількості серцево-судинних захворювань та діабету 2 типу. А депресивні розлади на 42% збільшують ризик розвитку серцево-судинних захворювань.

Читати ще: Понад 70% сімейних лікарів Волині пройшли курси ментального здоров'я

Проблемою є і те, що дуже багато таких людей та їх сімей страждають від стигматизації, коли на них навішують ярлики, що збільшує їх стрес та страх. Відповідно, вони рідше звертаються по допомогу. Це, своєю чергою, впливає на їх соціалізацію, працевлаштування тощо.

Така прогалина у сфері психічного здоров’я існує у світі через брак людських та фінансових ресурсів. У світі кожна 10-та людина має психічні розлади, але лище 1 % з працівників охорони здоров’я надають послуги з психічного здоров’я. Зокрема, 43 % – це медсестри, 8 % – психіатри, 7% – психологи і т. д. Тобто, мало спеціалізованих працівників, які надають допомогу.

Тож у 2008 році розроблена програма mhGAP, до якої Україна долучилась у 2023 році, а нині впроваджується на Волині. Таким чином, завдяки навчанню mhGAP, підтримка з ментального здоров’я стає ближчою до людини, доступнішою.

Водночас важливо розуміти, що сімейний лікар, який пройшов навчання mhGAP, не стає психіатром, психотерапевтом, психологом: якщо він бачить, що ситуація вимагає залучення вузьких спеціалістів, то направляє пацієнта до них.
Знайшли помилку? Виділіть текст і натисніть


Підписуйтесь на наш Telegram-канал, аби першими дізнаватись найактуальніші новини Волині, України та світу


Коментарів: 2
Клава Показати IP 14 Лютого 2024 03:38
де медичний канабіс ?..
Рецепт No 1 Показати IP 15 Лютого 2024 04:08
Для осягнення неосяжного, та з метою переходу від виживання, у тому числі й на ментальному рівні, на вищу сходинку суспільного буття, прохання підняти щонайменше вдвічі соціальну допомогу та соціальні пенсії інвалідам, особам по догляду, малозабезпеченим, сиротам і т.д.

Додати коментар:

УВАГА! Користувач www.volynnews.com має розуміти, що коментування на сайті створені аж ніяк не для політичного піару чи антипіару, зведення особистих рахунків, комерційної реклами, образ, безпідставних звинувачень та інших некоректних і негідних речей. Утім коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію.


Система Orphus