USD 26.57 26.67
  • USD 26.57 26.67
  • EUR 31.00 31.10
  • PLN 6.70 6.77

Уся надія – на рятувальників-добровольців: у 15 громадах Волині діятимуть підрозділи для порятунку життів*

Кілька десятків рятувальників-добровольців із 15 територіальних громад Волині побували на польових навчаннях з порятунку постраждалих у ДТП з використанням дорожньо-рятувального обладнання.

Навчання відбулися 28 липня у Луцьку на базі Аварійно-рятувального загону спеціального призначення УДСНС у Волинській області.

Навчання було організовано в рамках міжнародного проекту технічної допомоги «Зміцнення потенціалу добровільних пожежно-рятувальних підрозділів в порятунку постраждалих від нещасних випадків на дорогах Люблінського воєводства та Волинської області», що стартував наприкінці 2018 року в рамках Програми транскордонного співробітництва Польща-Білорусь-Україна 2014-2020.

Читати ще: Понад 200 тисяч євро – громадам. На Волині реалізовують унікальний міжнародний проект*

Як відомо, у проекті беруть участь 15 волинських територіальних громад. Він покликаний підвищити безпеку дорожнього руху й охоплює прикордонні території, на яких проживає майже 300 тисяч людей. Проект передбачає створення при громаді добровільного пожежно-рятувального підрозділу, а також навчання добровольців та оснащення їх потрібним обладнанням.

Учасниками проекту від Волинської області є Устилузька, Поромівська, Павлівська, Литовезька, Іваничівська, Вишнівська, Рівненська, Голобська, Дубівська, Колодяжненська, Заболоттівська, Шацька, Любешівська, Жидичинська, Луківська громади.

З української сторони проект реалізовують Комунальна установа Волинської обласної ради «Агенція розвитку Єврорегіону «Буг» та Фонд Ігоря Палиці«Тільки разом», з польської – «Асоціація органів місцевого самоврядування Єврорегіону «Буг».

Бюджет проекту – € 712 358,85, з них € 641 122,65 (90%) – грант ЄС, € 71 235,85 (10%) – кошти бенефіціарів. Волинь отримає € 209 744,0, з них € 188 769 – за рахунок гранту.

Читати ще: На Волині діятимуть добровільні пожежно-рятувальні підрозділи

Польові навчання полягали в моделюванні дорожньо-транспортної пригоди з використанням реальних автомобілів та імітацією постраждалих. Професійні рятувальники демонстрували добровольцям алгоритм дій при ДТП: як правильно і безпечно розрізати авто різних марок, як видаляти скло, як від’єднувати акумулятор і поводитися з подушками безпеки, як діставати потерпілих і надавати їм першу домедичну допомогу та багато інших важливих нюансів.
По тому учасники вийшли на онлайн-зв’язок із польськими партнерами проекту в Хелмі. Їм презентували фотографії з польових навчань, проведених у Грубешівському, Холмському та Влодавському повітах. Також було продемонстровано навчальні відеофільми.

Читати ще: На Волині створять 15 добровільних підрозділів для порятунку життів

Під час заходу учасники проекту мали нагоду поділитися інформацією про діяльність добровільно-пожежних підрозділів Польщі та України, обговорили напрямки розвитку та майбутнього добровольчих пожежних підрозділів, а також можливостей транскордонного співробітництва.

Добровольцям пожежно-рятувальних підрозділів 15 тергромад Волині передали професійні сертифіковані медичні сумки-укладки з комплектацією, медичні ноші та жилети, придбані в рамках проекту.
«Прослідковується чітка логіка: спочатку ми проводили навчання для добровольців з надання домедичної допомоги, тепер вручили кожній громаді медичні ноші й сумку-укладку з усім необхідним для порятунку людей в ДТП. У цій сумці є 29 найменувань обладнання і сертифікат-паспорт, який гарантує, що ця продукція сертифікована й відповідає чинному законодавству», – пояснює т.в.о. директорки «Агенція розвитку Єврорегіону «Буг» Наталія Кролік.
«Наступним етапом проекту, який забезпечить йому сталість і який має інвестиційну складову, є придбання рятувального обладнання – комбінованого різака-розтискача з комплектацією. Громади, які беруть участь у проекті, особливо очікують закупівлі цього дорогого обладнання, адже це ті засоби, завдяки яким місцеві волонтери зможуть виїздити на ДТП. Це направду суттєве поповнення матеріально-технічної бази 15 волинських громад, у яких вперше в Україні створено добровільні пожежно-рятувальні підрозділи, – провадить Наталія Кролік. – Вартість цього рятувального обладнання іноземного виробництва сягає близько чотирьох мільйонів гривень. До слова, в Україні таке професійне обладнання для рятувальників не виготовляють, і є небагато дилерів, які займаються його постачанням».
Читати ще: Місія – допомагати: у Луцьку відбулися навчання для добровільних пожежних дружин

Професійний рятувальник Андрій Григоровський, який відслужив у ДСНС 23 роки, переконаний, що навіть добровольці можуть осягнути ази рятувальної справи, тому проект справді безцінний.
«Час прибуття пожежно-рятувальних підрозділів до місця ДТП може складати 30 хвилин і більше. За цей час добровольці можуть врятувати не одне життя. Для цього і покликаний цей проект, – каже він. – На польових навчаннях ми продемонстрували добровольцям порядок дій під час прибуття на місце дорожньо-транспортної пригоди, нюанси надання домедичної допомоги потерпілим, аби не дати їм стекти кров’ю до приїзду швидкої. На макетах автомобілів ми показали, як правильно відчиняти двері авто, як та чим розрізати метал, які засоби при цьому використовувати і як самим рятувальникам не травмуватися. Продемонстрували також, як деблокувати водія чи пасажира з машини, як діставати травмованих людей із понівеченого транспортного засобу, як покласти і зафіксувати потерпілих. Знання усіх цих тонкощів справді може допомогти врятувати життя в екстремальній ситуації».
Безумовно, самих польових навчань недостатньо для того, аби опанувати нелегке ремесло рятувальника. У Польщі, де традиція добровільних пожежно-рятувальних дружин в громадах культивується уже сотню років, волонтери проходять регулярні й тривалі стажування та тренування у професійних рятувальних частинах. Як зазначає Андрій Григоровський, дуже багато фахових рятувальників у Польщі працюють як волонтери в добровільних пожежно-рятувальних дружинах й передають досвід, знання та вміння аматорам.
«У поляків дуже висока культура пожежно-рятувальної справи. Це справді столітня традиція. І хотілося б, щоб українці теж переймали цей позитивний досвід, – зазначає Андрій Григоровський. – Бути добровольцем там почесно. Дітей зі школи цього навчають й вони з інтересом самі відвідують тренінги, записуються у добровольці. І багато хто потім стає рятувальником. Щоправда, відбір на навчання там дуже жорсткий, враховують і волонтерський досвід, і хорошу фізичну форму. Робота рятувальника у Польщі престижна і добре оплачується, вони мають пільги й гарну пенсію. Так і має бути. Держава мусить дбати про тих, хто опікується безпекою й сам повсякчас ризикує життям та здоров’ям».
Як наголошує Наталія Кролік, проект є інноваційним та інвестиційним для Волинської області, адже громади вперше отримають рятувальне обладнання.
«У 15 територіальних громадах уже створено добровільні пожежно-рятувальні підрозділи. Члени цих підрозділів пройшли курс з домедичної допомоги, їх навчили, як правильно використовувати вміст медичних сумок. І ось тепер, на польових навчаннях, мали змогу потренуватися, як діяти безпосередньо під час ДТП, як використовувати рятувальне обладнання. Учасники проекту побували у Польщі, де переймали досвід в тамтешніх добровольців, – констатує Наталія Кролік. – Проект завершиться цьогоріч заключною конференцією, на якій ми підведемо підсумки проведених заходів. Звісно, певною мірою шкода, що він добігає кінця. Але проект успішний і, сподіваємося, матиме продовження».
Микола Тюхта – староста села Морозовичі Поромівської територіальної громади, доброволець й активний учасник проекту.
«Знання і навики, які ми отримали за час реалізації проекту, потрібні кожному. Тим паче, що з року в рік кількість автомобілів у нас збільшується, а відтак частішають випадки ДТП, – каже він. – У нашому селі із населенням у понад тисячу людей є близько двохсот автомобілів. І дорожньо-транспортні пригоди трапляються часто. І хтось мусить брати на себе відповідальність й приходити на поміч. А завдяки цьому проекту робити це нам буде простіше, бо все-таки з рятувальним обладнанням, медичними сумками й ношами надати допомогу постраждалим можна буде ефективніше. Звісно, хотілося б, аби це обладнання й уміння нам не знадобилися в повсякденні, але треба бути готовими завжди».
Проектний менеджер у соціальній сфері Фонду Ігоря Палиці «Тільки разом» Лариса Тарасюк вважає, що проект мусить мати продовження.
«Польові навчання для наших рятівників-добровольців – надзвичайно важливий етап проекту. Це безцінні знання і навики, – каже представниця одного з бенефіціарів проекту. – Але треба визнати, що цього замало, адже щоб засвоїти щось добре, треба тренуватися і вчитися довше й системніше. Для кінцевого успіху проекту важливо, аби громади продовжували бути активними, організовували навчання для своїх добровольців, заохочували їх. Так, це значно важче. Тому назріває потреба готувати новий проект на продовження. Безпека – понад усе, нам треба неодмінно запозичувати польський досвід та розвивати добровольчий рух на українських теренах. І перший значний крок завдяки цьому проекту зроблено. Радує, що цей поступ почався саме з Волині, ми першопрохідці, а значить, у нас все буде добре».

*****

Загалом, бенефіціари міжнародного проекту технічної допомоги мають сподівання, що громади, які брали в ньому участь, у подальшому не зупинятимуться на досягнутому й шукатимуть різноманітні грантові можливості, аби розвивати свої добровільні пожежно-рятувальні підрозділи, оснащувати їх новою технікою і автотранспортом. Тим паче, уже є досвід й налагоджені зв’язки з польськими партнерами. До того ж, усі сходяться на думці, що безпека – питання номер один для будь-якої громади, і не лише прикордонної. А ролі рятувальних служб, зокрема й добровільних, у нашій державі слід приділяти значно більше уваги.

Ірина КАЧАН

Фото Олександра ДУРМАНЕНКА
Знайшли помилку? Виділіть текст і натисніть


Підписуйтесь на наш Telegram-канал, аби першими дізнаватись найактуальніші новини Волині, України та світу

Реклама
Loading...
Коментарів: 1
Наталія Показати IP 30 Липня 2021 13:52
Актуальний проєкт. Усім дякую за співпрацю.

Додати коментар:

УВАГА! Користувач www.volynnews.com має розуміти, що коментування на сайті створені аж ніяк не для політичного піару чи антипіару, зведення особистих рахунків, комерційної реклами, образ, безпідставних звинувачень та інших некоректних і негідних речей. Утім коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію.


Loading...
Система Orphus