USD 39.50 39.80
  • USD 39.50 39.80
  • EUR 39.60 39.90
  • PLN 9.72 9.93

Ціна життя: як в українських лікарнях заробляють на пацієнтах

28 Вересня 2019 17:00
Для журналістів тема хабарництва в медицині – одна з найважчих. Адже з одного боку є тема, предмет розслідування, надзвичайні зловживання та корупція, що межує із мораллю. Але водночас це – надзвичайно делікатна тема.

Будь-яке розслідування має ґрунтуватися на свідченнях та доказах, а от у медицині – то найбільша проблема. З одного боку – лікарі-вимагачі, які ніде не фіксують свої забаганки, з іншого – пацієнти-заручники, які не можуть свідчити, бо залежні від лікарів, пише 24 канал.

Про скандал в Інституті раку

Нещодавно гучна справа наробила галасу у ЗМІ та в медичних колах: лікарів Інституту раку підозрюють в тому, що вони вимагали в пацієнтів гроші за надання безкоштовних препаратів від держави.

Зараз головні підозрювані у справі – завідувач поліклініки Інституту раку Аркадій Висоцький та лікар-хіміотерапевт Олександр Шепель. Ні, вони не продавали ті препарати за нижчою ціною. Вони, за версією слідства, вимагали чималу грошову подяку.

Днями поліція навіть оприлюднила відео з прихованих камер спостереження в кабінеті завідувача поліклініки при Інституті раку.
На кадрах зафіксовано, як йому приносять гроші, записаний звук. Він інструктує підлеглих, як правильно схиляти пацієнтів на внесення благодійної допомоги. Мовляв, вам держава допомогла, надала ліки, а ви допоможіть державі, лікарю, медсестрі. Самі ж знаєте, які зарплати.

Та давно відомо, що лікарі в подібних установах давно не живуть із зарплати у 8-15 тисяч гривень. Таку суму вони за день можуть отримати із одного вдячного пацієнта.

З матеріалів справи: у кримінальному провадженні встановлено сім потерпілих, яким завдано матеріальних збитків на суму у приблизно 40 тисяч гривень. Очевидно, що це – крапля в морі і реальних «благодійників» набагато більше.

Нещодавно на Волині затримали на хабарі голову лікарської комісії Локачинської районної лікарні. Посадовиця систематично отримувала неправомірну вигоду за затвердження медичних документів та подальше їх направлення до МСЕК. Свої «послуги» вона оцінювала у 5-7 тисяч гривень з пацієнта. Лише у поточному році здирниця за корупційною схемою підготувала та скерувала медичні документи на майже 250 громадян.

Які схеми працюють в лікарнях

Насправді ситуація, коли в лікарнях було зубожіння і все – від банальної вати та бинтів до дорогезних ліків доводилося купляти самим – за інерцією використовується лікарями у державних закладах задля власного збагачення. Потрапити до лікарні та не «віддячити» сьогодні неможливо.

Пацієнт всім за все винний. От, звичайна ситуація по кількох столичних лікарнях: ті, кого відправляють на операцію, отримують список на скальпелі, пелюшки, нитки, рукавички тощо – зазвичай тягне на 10-16 тисяч гривень.

Купити його можна в конкретній аптеці або за ваші гроші лікар купить та підготує до операції все це сам.Якщо попросите в лікаря офіційну квитанцію, вам її нададуть, але попередять: буде дорожче, бо треба все провести офіційно та додати НДС.

Особисто мені відомі кілька таких історій, але люди які були змушені платити, психологічно не готові боротися за свої права. На кону – здоров’я. І лікарі це добре розуміють, виманюючи в пацієнтів гроші.

А от таке просте питання – «хіба в лікарні немає скальпелів, рукавичок чи дезинфікуючих засобів?» люди поставити не в змозі, бо банально незручно. Якщо лікар, від якого залежить операція, таке каже, значить так і треба.

Столичний лікар про корупцію

До редакції з такими історіями пишуть пацієнти і навіть приходять лікарі, які бажають викрити систему. Але кругова порука в медичній сфері настільки міцна, що розірвати її ззовні надзвичайно важко.

Зокрема один із таких сміливців – лікар-ортопед столичної 7 лікарні Роман Горобець. У державній медицині він пропрацював 12 років. Бачив, як кожен лікар у медзакладі перетворюється на гвинтик в корупційній системі і відчайдушно намагався щось змінити.
Роман розповів, що з кожного відділення щотижня лікарі мали носити певну суму нагору. Як із ними проводили такі самі бесіди щодо благодійної допомоги та подяки. А також, як із кожного пацієнта брати гроші за рентген та УЗІ.

Кошти ніде не обліковувалися та мали у готівці передаватися керівництву. За словами лікаря, його небажання бути рабом при головному лікарі спричиняло постійні конфлікти. Зрештою, бій програв, бо його звільнили.

Без роботи Горобець не лишився, пішов у приватну медицину, але принципово судився за відновлення на посаді. Зрештою, він довів у суді, що звільнили його незаконно, бо заважав заробляти.

Роман Горобець про корупцію в лікарні Києва:
Роман розповідав, за якими саме принципами лікарі оцінюють платоспроможність та перспективність пацієнта щодо розміру подяки. Завідуючий віділенням обходить палати та розмовляє із родичами.

Працюють із ними не просто професійні медики, а в першу чергу – професійні психологи. Вас змусять заплатити, але ви будете думати, що самі віддячили і зробили це з власної волі.

Зрештою, звільнившись з державної, Роман Горобець зітхнув: у приватній медицині немає хоча б оцього лицемірства. Почувши його свідчення у мене як у журналіста загорілись очі: це тема, яку треба показувати. Але от проблема – він один у полі воїн.

В лікаря немає доказів, бо його колеги бояться свідчити через страх втратити роботу, а документально хабарі та неофіційна благодійна допомога ніяк не обліковувалися.

Оце замкнене коло важко розірвати. Медицина фінансується сьогодні не настільки погано, як пацієнтам розповідають у лікарнях. Наявність ліків можна перевірити онлайн, закупівлю витратних матеріалів для операції – через тендери на Prozorro.

Але в реальності мало хто користується цим інструментом, адже здебільшого психологічно залежні від лікарів і бояться виявити сумнів. Справді, коли на кону здоров’я чи життя – не до боротьби із корупцією.

Просто не втрачайте пильності і не бійтеся задавати лікарям незручних питань. Інакше систему не змінити.
Знайшли помилку? Виділіть текст і натисніть


Підписуйтесь на наш Telegram-канал, аби першими дізнаватись найактуальніші новини Волині, України та світу


Коментарів: 11
Пацієнт Показати IP 28 Вересня 2019 17:25
А хто не знає, що і в Луцькій обласній і в Шацькій районній і в усіх інших лікарнях аптеки належать головним лікарям (директорам)?, а в Любомлі операційний чи пологовий "ящик" містить до 90 відсотків непотрібних засобів, які повернуть назад в аптеку (гроші не повернуть хворому)!
Анонім Показати IP 28 Вересня 2019 19:08
Мені замінили кульшовий суглоб в обласній лікарні. А далі про бідних лікарів. Анастезіолог відразу після операціі здер з доньки 1500 грн, хоча за анастезію попередньо проплатили в касу в сумі 276 грн як благодійну домомогу. На операцію з аптеки принесли 2 здоровенник пакети ліків на 12000 грн. Ну, і лікарю дочка "подякувала" сумою в 3000 грн. А тепер рахуйте скільки мають лікарі лівих грошей, якщо тільки операцій по заміні суглобівів проводять за рік понад 120 ! Окремв пацієнти дякують лікарю по 5000 грн. Ой, бідні наші лікарі!!! Ще й ліки з тих пакетів невідомо куди діваються!
! до Анонім Показати IP 28 Вересня 2019 21:35
А за сам суглоб (за імплант) скільки заплатили? Дали кожному 3000 лікарю чи на бригаду? Бо оперує 3-4 хірурги одночасно. То якщо кожен дасть по 3000 то виходить що за місяць кожен лікар заробить по 10000грн. Як ви рахуєте: це дуже багато??? -10 тис грн в місяць хірургу, який ендопротезує? Тоді хто має стільки заробляти?
Пац до Анонім Показати IP 28 Вересня 2019 21:54
а самий найчесніший в обласній Сидор.
аноніми 2 Показати IP 28 Вересня 2019 21:32
А в мене в обласній не вимагали і суми не називали, подякував перед випискою скільки міг, відношення лікаря було добре, на перевязки приходив навіть у вихідні, щовечора лікарі дзвонили до чергових медсестер цікавились станом хворих. Люди працюють за малі зарплати, тому від подяки не відмовляються . Лікарі та медсестри - більшість хороші люди на своєму місці.
хехъ Показати IP 29 Вересня 2019 08:17
як сказав мені один лікар, на питання - "чи не занадто багато?" ..- "у мене ще й син і невістка безробітні" ...
ігор луцький до хехъ Показати IP 29 Вересня 2019 09:20
І комплект зимової гуми треба на авто.
З Любомля Показати IP 29 Вересня 2019 10:22
Жителі району і навіть медпрацівники лікуватись і оперуватись їдуть до Луцька, бо там дешевше. Головний лікар все поставив на конвеєр : з порога питання про гроші, а не скарги. Історія хвороби 80 гривень, аналізи від 20.... А якщо хворий вмре, то вскриття від 3000. А лікарі мають "свої" аптеки,ще й за руку хворого приведуть, щоб щось втюхати подорожче.
Светлана Показати IP 29 Вересня 2019 16:19
Все об этом говорят, но никто с этим не борется. Десятилетиями процветает коррупция в медицине. Все пишут об этом, приводят факты и что? Все продолжается в том же духе. У меня умерла дочь в 2007 году, оставив маленького ребенка при лечении зуба в областной больнице города Кировограда. Я судилась с врачами 5 лет. В результате подкупили моего адвоката, который тянул с меня деньги, а работал на стороне врачей. А я доверяла ему. Оказалось, что через три года закончился срок давности за данное преступление. А суды шли. В сговоре были все: судья, прокурор, адвокаты. В конце концов все были в таком удивлении при вынесении приговора",ой, срок уже прошел! Все потеряли память и забыли закон. Поиздевались над нами. Ровно через год попал в эту же больницу мужчина, без сознания, так врачи думали. Но он все слышал, как зав реанимацией дал указание дорогостоящие препараты изъять и отнести в аптеку. Сказал жене. Был суд, где медбрат и медсестры все рассказал и о моей дочери тоже. Препараты, которые ей бы спасли жизнь, они не давали, а все изъяли.Там одна ампула Сукрима стоила 800 гривен на то время. Никто не понес наказания. Все работают и сегодня и также воруют .Если журналистов заинтересует этот вопрос все есть в газете *Дзеркало тижня* Реанимация место смерти называется.
Сенсей Показати IP 29 Вересня 2019 18:18
Кваліфікованим лікарям всеодно платити треба. Якщо держава загнала в тарифні сітці лікаря нище мінімалки - то народ Їх годувати буде. Або йдіть до лікаря, що працює за 25грн/год - він вам сильно допоможе :-)
Нато до Сенсей Показати IP 30 Вересня 2019 14:52
В тому то й проблема, що кваліфікованого лікаря ще потрібно знайти.

Додати коментар:

УВАГА! Користувач www.volynnews.com має розуміти, що коментування на сайті створені аж ніяк не для політичного піару чи антипіару, зведення особистих рахунків, комерційної реклами, образ, безпідставних звинувачень та інших некоректних і негідних речей. Утім коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію.


Система Orphus